Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 marca 2023 r.
7:26

Uniwersytety podają harmonogram rekrutacji. Pierwszy startuje UMCS

Autor: Zdjęcie autora TOMA
0 A A
(fot. archiwum)

Jako pierwszy, już w połowie kwietnia, nabór kandydatów na nowy rok akademicki zacznie UMCS. Pozostałe uczelnie lubelskie chętnych zaczną rekrutować w maju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UMCS

Największa lubelska uczelnia internetową rejestrację uruchomi 17 kwietnia.

– Kandydaci na studia w UMCS mogą wybierać spośród około 90 kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia i jednolitych magisterskich oraz ponad 300 specjalności – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Z jednej strony proponujemy zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej kierunki studiów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie. Jest to bowiem oferta o określonej renomie, wzbudzająca zaufanie kandydatów na studia. Z drugiej zaś strony uczelnia reaguje na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, stąd co roku oferta kształcenia wzbogacana jest o nowe kierunki studiów – dodaje rzeczniczka. Tegorocznych nowości ma być dziewięć (piszemy o nich na stronie 9).

UMCS w tym roku nie szykuje swojego dnia otwartego w tradycyjnej formule. Uniwersytet wraz z innymi lubelskimi uczelniami i Urzędem Miasta będzie promował swoją ofertę edukacyjną podczas wydarzenia „Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023”. Odbędzie się ono 21 marca na placu Litewskim.

– To pierwsze i największe tego typu wydarzenie skierowane do kandydatów na studia zarówno z województwa lubelskiego, jak i całej Polski. Uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję przekonać się, jak studiuje się w Lublinie oraz dlaczego warto stać się częścią lubelskiej społeczności akademickiej, w tym UMCS – mówi Aneta Adamska.

KUL

Od 5 maja do 12 lipca w uczelnianym systemie rejestrować będą mogli się kandydaci na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Ostateczna oferta jest w trakcie przygotowywania, ale jak słyszymy na najstarszej lubelskiej uczelni, liczba miejsca na pierwszym roku studiów, ma być zbliżona do tej oferowanej w ubiegłym roku.

Uniwersytet Przyrodniczy

Nabór u przyrodników rozpocznie się 8 maja i ma potrwać do 30 września.

– Szczegółowy harmonogram jest ustalany. Będzie ogłoszony jeszcze w marcu – zaznacza Monika Jaskowiak, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego. Uczelnia w tym roku proponuje kandydatom prawie 60 kierunków studiów. Wśród nich jest pięć nowości.

30 marca w Centrum Kongresowym UP i innych uczelnianych obiektach odbędzie się Dzień Otwarty. W programie znajdą się między innymi wykłady ekspertów z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie poświęcone egzaminom maturalnym z geografii i matematyki, warsztaty popularnonaukowe, pokazy czy prezentacje kół naukowych.

– Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, a nierzadko również użycie specjalistycznych materiałów lub wielkość laboratoriów, na wszystkie warsztaty obowiązuje rejestracja. Potrwa ona do 26 marca i polega na wypełnieniu internetowego formularza, a następnie potwierdzenie zwrotne przez organizatorów na wskazany w formularzu adres e-mail – informuje Monika Jaskowiak. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej uniwersytetu.

Politechnika Lubelska

Maturzyści zainteresowani studiowaniem na Politechnice Lubelskiej w uczelnianym systemie rekrutacyjnym będą mogli rejestrować się od 15 maja. Nabór potrwa do 9 lipca. Nieco mniej czasu na formalności będą mieli kandydaci na architekturę. Tu rejestracja zakończy się 25 czerwca.

– Na kandydatów czeka ponad 1830 miejsc na 24 kierunkach na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka uczelni. W tegorocznej ofercie mają znaleźć się dwa nowe kierunki. Ich uruchomienie planują wydziały mechaniczny oraz zarządzania, ale szczegóły będą znane po ich zatwierdzeniu przez uczelniany Senat.     .

Uniwersytet Medyczny

Na medycznej uczelni elektroniczna rejestracja na większości kierunków potrwa od 16 maja do 12 lipca. Wcześniej, bo 30 czerwca zakończy się nabór na kierunku techniki dentystyczne. 6 lipca kandydaci będą zdawać obowiązkowy egzamin manualny, podczas którego będą musieli wykonać rysunek techniczny zęba oraz wymodelować z plasteliny przedmiot o zadanych wymiarach.

Pierwsze listy osób przyjętych na pierwszy rok studiów zostaną opublikowane 18 lipca. Kolejne mają być ogłaszane na bieżąco, w zależności od wypełniania limitów na poszczególnych kierunkach.

Uniwersytet Medyczny szykuje swój Dzień Otwarty, choć warto podkreślić, że będzie to wydarzenie dwudniowe. Odbędzie się ono 25 i 26 maja w Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki 4.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium