Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lipca 2022 r.
6:35

W tych szpitalach w Lublinie i regionie kobiety rodzą najczęściej

21 1 A A
Anna Jonasz urodziła swojego syna Tymona w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie
Anna Jonasz urodziła swojego syna Tymona w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

15 260 dzieci urodziło się w ubiegłym roku w szpitalach w województwie lubelskim. To o prawie 1,5 tys. mniej niż jeszcze rok wcześniej. Zasady, jakie wprowadzono w pandemii na porodówkach, nie zachęcały do starania się o dziecko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tymon właśnie przyszedł na świat w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To drugie dziecko Anny Jonasz z Lublina. – Ten szpital poleciła mi własna ginekolog. Poza tym słyszałam od znajomych, że położne i pielęgniarki są tu bardzo życzliwe. A na piechotę mam trzy minuty do domu – mówi pani Anna. Kiedy rozmawiamy, mały Tymon cały czas śpi. Nie przeszkadza mu nawet to, że mama w oczekiwaniu na miejsce w sali jest ze swoim łóżkiem na korytarzu. Obłożenie przy Kraśnickiej cały czas jest bowiem duże.

– Mamy personel, który ma dużo empatii, jest zainteresowany pacjentkami oraz lubi swoją pracę. Oczywiście mamy też bardzo dobrą bazę lokalową – chwali Barbara Janecka, położna oddziałowa na Oddziale Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

  • W 2018 roku w Polsce urodziło się 375 tysięcy dzieci,
  • W 2020 - 355 tysięcy
  • W 2021 - 331 tysięcy.

Polaków rodzi się coraz mniej, co jest dobrze widoczne również w statystykach szpitali z województwa lubelskiego. Według danych NFZ, w całym 2021 roku na wszystkich oddziałach położniczych w regionie urodziło się 15 260 dzieci. Rok wcześniej było to 16 626 maluchów.

Najwięcej dzieci w 2021 roku przyszło na świat na wspomnianej porodówce przy al. Kraśnickiej – 1989. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny odnotował też najbardziej znaczący wzrost liczby porodów, który wynika także z tego, że rok wcześniej na oddziale odbywał się remont.

Poród w Lublinie

Remontem w 2021 roku można też wytłumaczyć spadek liczby porodów w SPSK 4 przy ul. Jaczewskiego. – Przeprowadzaliśmy termomodernizację, która bardzo zaburzyła nasze funkcjonowanie. Działaliśmy właściwie na ćwierć oddziału, dlatego kobiety rodziły w innych szpitalach – wyjaśnia prof. Bożena Leszczyńska-Gorzelak, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii SPSK4 w Lublinie.

W tym roku porodów przy Jaczewskiego jest już znowu więcej. – Pacjentki szczególnie chętnie korzystają z porodów w wannie, który daje ulgę w bólu i duży komfort dla kobiety – mówi prof. Leszczyńska-Gorzelak.

Tutejsza klinika zajmuje się najtrudniejszymi przypadkami ciąż. I będzie rozwijać to wsparcie, także dla pań w ciążach mnogich. Tylko w tym roku przy Jaczewskiego urodziły się już 24 pary bliźniąt.

– O ile obserwujemy, ze ogólnie liczba porodów w Polsce spada, o tyle wzrasta liczba ciąż wielopłodowych. Dlatego od 1 sierpnia otwieramy poradnię ciąży wielopłodowej, która będzie pierwszą taka poradnią w województwie. Będziemy chcieli pomagać paniom z całego regionu – deklaruje Leszczyńska-Gorzelak.

Spadek liczby porodów jest zauważany w większości szpitali w regionie. Są jednak wyjątki. Spory procentowy wzrost odnotował m.in. szpital w Bełżycach. – Nasz oddział jest niewielki, ale dzięki temu kobieta tu przebywająca nie czuje się anonimowa – mówi Dariusz Kamiński, dyrektor placówki. – Nawet ostatnio otrzymałem podziękowania od jednej z pań za życzliwość personelu i za to, że mogła rodzić w tak dobrych warunkach.

Poród rodzinny w Lublinie

W tym momencie zdecydowana większość szpitali powróciła już do zasad porodów rodzinnych znanych przed pandemią. Z jakimi problemami zetknęły się kobiety w czasie pandemii – o tym mówi raport przygotowany przez Fundację Rodzić po Ludzku. Wyniki ankiet, na które odpowiadało ponad 10 tys. kobiet pokazały, że 62 proc. z nich z powodu wprowadzonych przez szpitale obostrzeń musiało rodzić bez osoby bliskiej. Aż 94. proc. kobiet nie mogło być odwiedzanych. Porody i samotne pobyty w szpitalu dotknęły także kobiet w sytuacjach szczególnych, czyli poronienia, porodów dzieci martwych, których dziecko zmarło tuż po porodzie lub urodzonych z ciężkimi wadami. Nawet w tak drastycznej sytuacji były często pozostawione obecności osób bliskich.

– 14 proc. kobiet odpowiedziało, że musiało rodzić w maseczkach. I to były także kobiety z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Działo się tak, mimo że nigdy nie było nawet takich rekomendacji ze strony Ministerstwa Zdrowia – mówi Maria Godlewska, radczyni prawna z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Fundacja w czasie pandemii interweniowała kilkukrotnie w Ministerstwie Zdrowia. Dzięki temu pojawiło się m.in. stanowisko
Ministerstwa, że noszenie masek przez rodzącą na sali porodowej nie jest konieczne.

– Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego dopuszcza możliwość ograniczenia praw pacjenta, nie zezwala jednak na całkowite wyłączenie możliwości korzystania z poszczególnych praw. Naruszeniem praw były sytuacje przymusowej izolacji dziecka od matki, wbrew jej woli i mam na myśli przypadki dzieci i matek stabilnych pod względem zdrowotnym – dodaje Godlewska.

W Lublinie fundacja interweniowała u marszałka województwa. – Chodziło o zasady wprowadzone w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Kiedy po zawieszeniu porodów rodzinnych, zostały wznowione, szpital zaczął wymagać, aby osoby towarzyszące kobiecie same pokrywały koszty testów na koronawirusa. Testy były ważne 48 godzin przed porodem, a statystycznie tylko 5 proc. dzieci rodzi się w terminie. Nie każdego było stać na pokrycie takich kosztów. Po naszej interwencji zasady zostały zmienione. Szpital utrzymał konieczność wykonania testu, ale z tą zmianą, iż pokrywał jego koszt – mówi Maria Godlewska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

Rodzinny urlop to czas, który powinien dostarczać radości wszystkim jego uczestnikom, niezależnie od wieku. Dlatego wybór miejsca na wakacje ma ogromne znaczenie. Hotele dla dzieci oferują komfort i rozrywkę zarówno dla najmłodszych, jak i starszych członków rodziny. Sprawdź, dlaczego warto zarezerwować pobyt w hotelu przyjaznym rodzinie.

Zakupy na ostatnią chwilę? W Chełmie od rana kolejki

Zakupy na ostatnią chwilę? W Chełmie od rana kolejki

Wtorek 24 grudnia, grubo przed 6 rano - tłum ludzi zgromadzonych przed jedną z chełmskich piekarni. Pora dość wczesna, ale za parę godzin półki mogą już świecić pustkami. A gości trzeba czymś nakarmić. Szał świątecznych zakupów last minute czas zacząć.

Senior chciał zainwestować – stracił 600 tys. zł

Senior chciał zainwestować – stracił 600 tys. zł

Kiedy postanowił zrezygnować z inwestycji, okazało się, że stracił oszczędności życia. Sprawą zajmuje się policja.

Wigilia last minute? Nie trzeba kupować gotowców

Wigilia last minute? Nie trzeba kupować gotowców

Wigilia już dzisiaj. W wielu domach jest już wszystko gotowe, jednak są też takie, gdzie trzeba jeszcze coś ugotować. Myślicie, że się uda? Spokojnie, jeszcze można przygotować smaczne święta na ostatnią chwilę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty