Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

25 kwietnia 2022 r.
8:00

W Lublinie już jest maszt z biało-czerwoną flagą. A gdzie jeszcze będą?

Tak ma wyglądać świdnicki maszt
Tak ma wyglądać świdnicki maszt (fot. Wizualizacja Marcin Magier)

165 masztów z biało-czerwoną flagą ma stanąć na terenie naszego województwa. Przynajmniej tyle wniosków od samorządów wpłynęło do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie rządowego programu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Kilkanaście miesięcy temu mieszkańcy zdecydowali, za pośrednictwem specjalnej ankiety online – o tym, że Świdnik znalazł się w gronie miast, w których zostanie ustawiony maszt z „białoczerwoną” – opisuje świdnicki radny Marcin Magier, lokalny lider projektu „Pod biało-czerwoną”. „Realizacja programu odwlekała się w związku z pandemią COVID-19 ale powoli nadchodzi dzień, gdy maszt zostanie ustawiony na terenie miasta. Lokalizację masztu wybrali mieszkańcy, którzy mieli okazję wypowiedzieć się w ramach konsultacji społecznych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Najwięcej głosów opowiedziało się za rondami – u zbiegu ul. Racławickiej i Wyszyńskiego oraz pomiędzy Armii Krajowej a Krępiecką. Ostatecznie wytypowana została lokalizacja w centrum”.

Projekt – zakładający sfinansowanie zakupu masztów i flag oraz ich instalacji – był adresowany do gmin, ale „aktywnymi uczestnikami programu są mieszkańcy, których zaangażowanie przesądzi o udziale gminy w projekcie”. Aby wziąć udział w projekcie, należało uzbierać odpowiednią liczbę głosów.

Na 2477 gmin w Polsce do finałowego etapu projektu zakwalifikowało się 1514.

– Do projektu „Pod biało-czerwoną” zakwalifikowało się 181 gmin (w województwie lubelskim – red.) spełniających warunek pozyskania 100 głosów. 165 gmin złożyło stosowne wnioski i aktualnie oczekuje na otrzymanie dotacji, aby móc rozpocząć realizację zadania – informuje Paweł Paszko, dyrektor Biura Wojewody Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

– Oczywiście, że jesteśmy zainteresowani ustawieniem masztu z biało-czerwoną flagą na terenie naszej gminy – potwierdza Agata Zielińska, zastępca wójta gminy Abramów (powiat lubartowski). – Złożyliśmy już wniosek z uzasadnieniem do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Wniosek do wojewody złożył Urząd Miasta Świdnik, zaś maszt stanie przy drodze powiatowej (u zbiegu ulic Racławickiej i Wyszyńskiego – red.), więc w tym zakresie mamy piękny przykład współpracy obu samorządów – podkreśla w rozmowie z nami radny Marcin Magier. – Świdnicki maszt nie będzie tak okazały jak ten z Lublinie. Przypuszczam, że będzie wysokości latarni, ale myślę, że jest wystarczający jak na to stosunkowo małe rondo.

– Nie składaliśmy wniosku, w naszej gminie ten projekt został przełożony w czasie. Na razie nie mamy możliwości, aby tym się zająć – tłumaczy Teodora Zaręba, wójt gminy Zakrzew (powiat lubelski). Gmina ta znalazła się na finałowej liście projektu, po wynikach głosowania mieszkańców.

– O ile dobrze pamiętam, Kraśnik został zgłoszony przez mieszkańców do udziału w tym konkursie, ale oddano zbyt małą liczbę głosów. Nie wynika to z deficytu postaw patriotycznych – tłumaczy Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza Kraśnika. – Po prostu: mamy ładne maszty i na rynku starego miasta, i przed dawną wartownią 24. Pułku Ułanów, gdzie obecnie mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Każdego roku odbywają się tam uroczystości patriotyczne z wciągnięciem flagi narodowej.

Na liście gmin zakwalifikowanych do finałowego etapu projektu nie ma też gminy Kraśnik. – Ale złożyliśmy wniosek do urzędu wojewódzkiego – mówi nam Mirosław Chapski, wójt gminy Kraśnik, który dodaje, że maszt z flagą stanąłby w Stróży Kolonii.

Maszty w wybranych lokalizacjach w Polsce mają zostać wybudowane jeszcze w tym roku, choć pierwotnie miało stać się to wcześniej. Centrum Informacyjne Rządu potwierdza, że „termin realizacji projektu został przesunięty ze względu na działania podejmowane przez rząd związane z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa oraz realizacją programu szczepień przeciw COVID-19”. I zapowiada: Pierwsze maszty z biało-czerwonymi flagami w całej Polsce pojawią się w maju 2022 r.

– Maksymalna wysokość dotacji dla każdej gminy to 8 tys. zł na pokrycie zakupu flagi i masztu oraz montaż. Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, podobnie jak inne województwa, czeka na udzielenie dofinansowania w ramach rezerwy ogólnej budżetu państwa. Po jego otrzymaniu przekaże na konta gmin celem realizacji projektu – zapowiada Paweł Paszko.

Projekt „Pod Biało-czerwoną”

„Ma na celu uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, jej bohaterów oraz triumfatorów. Jego zadaniem jest również integracja lokalnych i ponadlokalnych społeczności w duchu tradycji, jedności oraz nowoczesnego patriotyzmu” – czytamy w regulaminie.

„Inicjatywa realizowana będzie (w czasie od 25 sierpnia 2020 r. do 11 listopada 2022 r. – red.) pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego. Zaangażowanie mieszkańców jak największej liczby gmin w naszym kraju ma sprzyjać refleksji, zarówno nad samym patriotyzmem, jak i przyszłością Polski. 100-lecie Bitwy Warszawskiej stanowi ku temu doskonałą okazję.”

Zgodnie z zapisami w regulaminie projektu, „dla trzech gmin, które osiągną najlepsze procentowo wyniki w stosunku do liczby mieszkańców, przewidziana jest nagroda specjalna w postaci wizyty Prezesa Rady Ministrów na uroczystości oddania do użytku masztu z „Biało-czerwoną”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium