Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

27 listopada 2020 r.
12:39

Walka o medale. Monika Skinder rozpoczyna nowy sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
Monika Skinder
Monika Skinder (fot. Materiały prasowe MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski)

W fińskim Kuusamo rozpoczyna się nowy sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jedną z jego uczestniczek będzie Monika Skinder z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Monika Skinder to obecnie jeden z największych talentów sportowych w województwie lubelskim. Mało jest w naszym regionie zawodników, którzy na swoim koncie mają tak długą listę sukcesów w dyscyplinie uprawianej przez tak wiele osób na całym świecie. Tym najważniejszym jest oczywiście wicemistrzostwo świata juniorek wywalczone w sprincie stylem klasycznym w 2019 roku w fińskim Lahti.

W seniorskim czempionacie w Seefeld Skinder zajęła 10 miejsce w sprincie drużynowym. Startowała wówczas w parze ze słynną Justyną Kowalczyk. Nastolatka z województwa lubelskiego na swoim koncie ma również cztery tytuły mistrzyni Polski i 12 pkt Pucharu Świata wywalczonych w Dreźnie oraz Oberstdorfie. A to wszystko skompletowała 19-latka z maleńkiego Rogóźna pod Tomaszowem Lubelskim, które jest oddalone od gór o setki kilometrów.

Rolki i trener

– Monika była bardzo żywym dzieckiem. Już jako mała dziewczynka ganiała z psem po podwórku. Do narciarstwa trafiła zupełnym przypadkiem. W pierwszej klasie szkoły podstawowej żona zapisała ją na rolki. Chcieliśmy, by miała jakieś zajęcie, gdzie może spożytkować swoją energię. Nawet nie spodziewaliśmy się, że w zimie zajęcia na rolkach zamieniają się w narciarskie – opowiada Tomasz Skinder, tata zawodniczki.

Za sukcesy, oprócz oddanej rodziny, odpowiada także Waldemar Kołcun, który od wielu lat prowadzi ją w MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. To zresztą on jest jedną z osób, które reaktywowały biegi narciarskie w Tomaszowie Lubelskim. Miejscowy MULKS to obecnie jeden z najlepszych klubów w Polsce, a narciarze ćwiczący na trasach w Siwej Dolinie coraz mocniej pukają do kadr narodowych.

– Udało się zbudować system szkolenia, który daje nam olbrzymi komfort pracy. Specjalizujemy się w dwóch dyscyplinach, jeździe szybkiej na wrotkach oraz biegach narciarskich. Najpierw małe dzieci ćwiczą na wrotkach, dzięki czemu w późniejszym okresie bez problemów przesiadają się na narty. Mamy również świetnie przygotowane trasy, które są położone w mieście. To ewenement, bo większość tras biegowych zazwyczaj leży daleko poza miastami. U nas jest inaczej. Dodatkowo, są one oświetlone, przez co można przeprowadzać treningi wieczorami. MULKS to jednak przede wszystkim grupa „zapaleńców” bez reszty zakochanych w biegach narciarskich – wymienia atuty Tomaszowa Lubelskiego Waldemar Kołcun.

Monika Skinder i Waldemar Kołcun

Puchar Świata

Skinder obecnie ma zapewnione znakomite warunki do rozwoju. Wspiera ją województwo lubelskie oraz miasto Tomaszów Lubelski, a także inni sponsorzy na czele z Grupą Azoty.

– Współpraca układa się bardzo dobrze, a jej celem jest zatrzymanie w naszym regionie Moniki. Zawodniczka nie zamierza nigdzie się przenosić i jest prawie pewne, że w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz region podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie – mówi Kołcun.

Walka o medale olimpijskie ma nastąpić dopiero w 2022 roku. Na razie Monikę Skinder czeka bardzo ciężki sezon, w czasie którego powinna wreszcie regularnie startować w zawodach Pucharu Świata.

W lecie w polskich biegach narciarskich doszło do sporych zmian. Z pracą szkoleniową pożegnał się Aleksander Wierietielny, twórca sukcesów Justyny Kowalczyk. Polska multimedalistka, która w ostatnich latach pomagała mu w pracy z młodymi biegaczkami, również usunęła się w cień i została jedynie drugim trenerem. Głównym szkoleniowcem został Martin Bajcicak. Słowak nie jest może szkoleniowcem z pierwszych stron gazet, ale ma za sobą m.in. udaną współpracę z siostrami Fialkovymi, gwiazdami biathlonu na Słowacji.

Koronawirus

Letnie przygotowania przebiegały bez większych zakłóceń.

– Mieliśmy trzy obozy w Zakopanem, jeden w Szczyrbskim Plesie i dwa na Dachsteinie w Austrii. Plan zrealizowaliśmy. Monika Skinder i Izabela Marcisz, przy odpowiednim prowadzeniu i dobrych warunkach do rozwoju, powinny wkrótce regularnie meldować się w najlepszej dziesiątce Pucharu Świata. Nie mówimy o wygrywaniu, bo życzę im tego z całego serca, ale nie chcę nakładać presji. Te dwie dziewczyny mają sporą dawkę talentu i dobrą bazę, by cieszyć się efektami ciężkiej pracy – powiedziała na łamach Przeglądu Sportowego Justyna Kowalczyk.

Niestety, w listopadzie Skinder miała spory problem z treningami.

– Miała pozytywny wynik testu na koronawirusa. Było to dla nas olbrzymie zaskoczenie, bo Monika nie miała żadnych objawów. Musiała jednak spędzić 10 dni w kwarantannie. Mam nadzieję, że koronawirus nie pozostawił w jej organizmie żadnych śladów – mówi Tomasz Skinder.

Jej aktualna forma jest więc zagadką. Pierwszą odpowiedź powinniśmy poznać już dzisiaj. W fińskim Kuusamo rusza cykl Pucharu Świata, a na pierwszy ogień paniom zaplanowano sprint techniką klasyczną.

To koronna konkurencja nastolatki z Tomaszowa Lubelskiego. – Wydaje mi się, że Monika jest gotowa, aby zadomowić się w pierwszej trzydziestce Pucharu Świata, a więc regularnie zdobywać punkty w tym cyklu – mówi Waldemar Kołcun.

Sprint

Niewtajemniczonym warto wytłumaczyć, że zawody sprinterskie składają się z dwóch etapów. W pierwszym rywalizuje się indywidualnie na dystansie liczącym nieco ponad 1000 m. Do drugiego etapu awansuje najlepsza trzydziestka, która już w kilku biegach rywalizuje bezpośrednio ze sobą. Najpierw na etapie ćwierćfinałów, później półfinałów i wielkiego finału. Dlatego najtrudniejsze jest wejście do czołowej 30, która ma zapewnione pucharowe punkty.

W bezpośredniej rywalizacji oprócz umiejętności liczy się również szczęście, bo biegi sprinterskie to loteryjna konkurencja, w której występują kolizje czy upadki. Dlatego przewidywanie ostatecznych wyników jest bardzo trudnym zadaniem.

– Niezależnie od tego, głównym celem dla Moniki są mistrzostwa świata juniorek. Miały one odbywać się w Zakopanem, ale zostały przeniesione do fińskiego Vuokatti – dodaje Kołcun. – Liczę, że uda się jej wywalczyć tam medal. Drugim ważnym startem będą mistrzostwa świata seniorek w Oberstdorfie. Myślę, że indywidualnie może zakwalifikować się tam nawet do najlepszej 30.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

PKO BP EKSTRAKLASA
21. KOLEJKA

Wyniki:

Cracovia - Korona Kielce 1-1
GKS Katowice - Piast Gliwice 0-0
Górnik Zabrze - Radomiak Radom 3-2
Jagiellonia Białystok - Motor Lublin 3-0
Lech Poznań - Raków Częstochowa 0-1
Legia Warszawa - Puszcza Niepołomice 2-0
Stal Mielec - Pogoń Szczecin 1-2
Śląsk Wrocław - Widzew Łódź 3-0
Zagłębie Lubin - Lechia Gdańsk

Tabela:

1. Lech 21 41 37-17
2. Jagiellonia 21 41 41-27
3. Raków 21 40 27-13
4. Legia 21 36 39-25
5. Pogoń 21 36 31-22
6. Cracovia 21 34 38-30
7. Górnik 21 34 30-26
8. Katowice 21 30 30-26
9. Piast 21 29 22-19
10. Motor 21 29 28-35
11. Widzew 21 26 26-33
12. Korona 21 23 18-29
13. Stal 21 22 22-28
14. Zagłębie 20 22 18-29
15. Radomiak 21 21 26-35
16. Puszcza 21 19 19-31
17. Lechia 20 18 20-34
18. Śląsk 21 14 19-32

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!