Już nie jeden, a sześć przypadków wariantu Delta wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono w województwie lubelskim. Sanepid nie chce jednak udzielać na ten temat żadnych informacji
W ubiegły piątek inspekcja sanitarna poinformowała o pierwszym przypadku Delty w naszym regionie, w specjalnym komunikacie rozesłanym do mediów. Chodziło o pacjenta z Białej Podlaskiej.
Tymczasem w Lubelskiem są już kolejne przypadki. Ten wariant potwierdzono jeszcze u pięciu innych osób. Tym razem sanepid jednak milczy. Potwierdza tylko, że jest już sześciu zakażonych.
Wczoraj próbowaliśmy się dowiedzieć, skąd pochodzą te osoby, dlaczego w ich przypadku była prowadzona weryfikacja pod kątem Delty i kiedy ten wariant został potwierdzony. Katarzyna Wnuk, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, w odpowiedzi na przesłane przez nas pytania, w ogóle się do tego nie odniosła. Zamiast tego przypomniała zasady reżimu sanitarnego i zwróciła uwagę, że w czasie wakacji jest większe ryzyko zakażenia SARS-CoV-2.
Na tym jednak nie koniec. Sanepid unika też informacji na temat procedury dotyczącej badania wirusa SARS-CoV-2 pod kątem nowych mutacji, w tym Delty. Chcieliśmy wiedzieć, u jakich pacjentów jest prowadzona taka weryfikacja, czy muszą mieć np. jakieś konkretne objawy.
Odpowiedź przesłana przez rzeczniczkę WSSE w Lublinie brzmi tak: „Sekwencjonowanie wirusa SARS-COV-2 dla województwa lubelskiego jest wykonywane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-Państwowy Instytut Badawczy w ramach molekularnego nadzoru epidemiologicznego na COVID-19 według kryteriów epidemiologicznych i laboratoryjnych opracowanych przez NIZP PZH-BIP”.
Brak konkretów dziwi zwłaszcza w kontekście informacji ze szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej, w którym przebywał pierwszy pacjent z potwierdzonym wariantem Delta.
– Szczegółowe zasady sekwencjonowania określa stacja sanitarno-epidemiologiczna. W szczególności dotyczy to osób, które hospitalizowane są w stanie ciężkim oraz które powróciły lub miały kontakt z osobami powracającymi z krajów, gdzie dominuje wariant Delta – tłumaczy Magdalena Us, rzeczniczka bialskiego szpitala. Zaznacza: – Sanepid wskazuje próbki kierowane do sekwencjonowania do PZH.
Jak wyjaśnia rzeczniczka, w przypadku pierwszego pacjenta to „hospitalizacja, stan kliniczny oraz wywiad epidemiologiczny były podstawą do skierowania badań do sekwencjonowania”.
W całej Polsce potwierdzono już ponad 150 nowych zakażeń wariantem Delta.