Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

13 lipca 2021 r.
16:03

COVID-19 bardzo groźny dla dzieci. Lubelscy lekarze ostrzegają przed powikłaniami

199 12 A A
Szczepienia nastolatków przeciw COVID-19
Szczepienia nastolatków przeciw COVID-19 (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Zespół PIMS może być bardzo niebezpieczny i prowadzić do niewydolności mięśnia sercowego, a w konsekwencji do zgonu - ostrzegają lekarze przed kolejną falą takich przypadków. To najcięższe powikłanie po COVID-19 u dzieci. Nawet tych, które nie miały objawów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o wieloukładowy zespół zapalny. To najcięższe i jednocześnie najczęstsze powikłanie obserwowane dotychczas u dzieci po przebyciu COVID-19. Występuje w okresie od dwóch do czterech tygodni po przebytej chorobie.

- Pacjenci z tym powikłaniem zaczęli pojawiać się już w czasie drugiej fali epidemii, jesienią ubiegłego roku. Co ciekawe, diagnozowaliśmy to także u dzieci, które przechodziły chorobę lekko albo nawet bez objawów - tłumaczy dr n. med. Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala im. Jana Bożego w Lublinie. - Były przypadki, że rodzice nawet nie wiedzieli, że dziecko chorowało. Dopiero w związku z powikłaniami robiliśmy testy na przeciwciała i okazywało się, że dziecko było zakażone. Zespół PIMS może być bardzo niebezpieczny i prowadzić do niewydolności mięśnia sercowego, a w konsekwencji do zgonu - ostrzega dr Hasiec.

- W naszej klinice leczyliśmy dotychczas ok. 40 dzieci z PIMS. Aktualnie nie mamy nowych przypadków, jednakże spodziewamy się ich wczesną jesienią, jako nieuniknionej konsekwencji kolejnej fali epidemicznej - przyznaje prof. Andrzej Emeryk, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Reumatologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Lekarz zwraca uwagę, że według danych resortu zdrowia w całym kraju zgłoszono już prawie 2,5 tysiąca takich przypadków.

- Terapia PIMS jest złożona, trudna i kosztochłonna. Stan zapalny wielu narządów i organów będący następstwem zakażenia SARS-CoV-2 przebiega z reguły ciężko i dzieci wymagają hospitalizacji - podkreśla prof. Emeryk. - Śmiertelność z tego powodu w krajach Europy Zachodniej i w USA wynosi ok. 2 proc. W naszej klinice nie zanotowaliśmy dotąd ani jednego zgonu z tego powodu.

- Szybka diagnoza jest tu kluczowa. Jeśli rodzice zauważą jakiekolwiek symptomy świadczące o poważnym stanie zapalnym czy wysoką temperaturę, powinni od razu skonsultować dziecko w szpitalu, żeby wykluczyć to powikłanie - dodaje dr Hasiec.

Lekarze są także zaniepokojeni samym przebiegiem COVID-19 u dzieci. W czasie pierwszej fali, wiosną ubiegłego roku, dzieci rzadko chorowały na tyle ciężko, że trafiały do szpitala. - Na jesieni ta sytuacja zaczęła się niestety zmieniać. Mieliśmy na oddziale znacznie więcej młodszych dzieci z ciężkim przebiegiem COVID-19 wymagającym leczenia szpitalnego. Część trafiała na intensywną terapię - zwraca uwagę lekarka. - Były to przede wszystkim dzieci z dodatkowymi przewlekłymi chorobami między innymi neurologicznymi, nefrologicznymi czy kardiologicznymi. Niestety, były też zgony - przyznaje lekarka.

Do tej pory, od marca ubiegłego roku, specjaliści z tego oddziału skonsultowali 400 małych pacjentów z COVID-19, z czego 270 wymagało hospitalizacji. Najmłodszy miał zaledwie kilka dni.

Dlatego, jak tłumaczą naukowcy, tak ważne są szczepienia. - Szczepionka Pfizera w grupie dzieci w wieku 12-15 lat w badaniach klinicznych wykazała bardzo dużą skuteczność, na poziomie blisko 100 proc. Poszczepienne efekty uboczne nie różniły się od występujących w grupie 20-30-latków - wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Dodaje, że wszystkie renomowane agencje światowe polecają szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat: WHO, amerykańska CDC i europejska EMA, która te szczepionki zatwierdziła.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że osoby powyżej 15. roku życia stanowią 85 proc. populacji Polski, a ok. 30 proc. dorosłych nie chce się szczepić, to żeby uzyskać zbiorową ochronę przed wariantem Delta na poziome 80-85 proc., zaszczepienie dzieci poniżej 15. roku życia wydaje się koniecznością - ocenia prof. Szuster-Ciesielska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Trzy kolizje z sarnami w jednym powiecie. Noga z gazu, kierowcy

Jeden weekend, jeden powiat krasnostawski, trzy kolizje ze zwierzętami. Kierowcy obrażeń nie odnieśli, ale dzika zwierzyna szczęścia nie miała.

zdjęcie ilustracyjne

Miejskie kosiarki nie pójdą w ruch. Powód jest jasny

Nie będzie koszenia miejskich trawników. Miasto nie uruchomi kosiarek z powodu suszy.

Zwłoki mężczyzny w krzakach przy Alejach Zygmuntowskich
Pilne

Zwłoki mężczyzny w krzakach przy Alejach Zygmuntowskich

Ciało mężczyzny przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie. Przechodzień powiadomił policję.

Avia wygrała w tym sezonie oba mecze ligowe z Orlętami

Avia faworytem w Świdniku, Łada chce rewanżu. Czas na półfinały Pucharu Polski

W środę zostaną rozegrane mecze półfinałowe Pucharu Polski na szczeblu województwa lubelskiego. W Świdniku zmierzą się trzecioligowcy: Avia i Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski. W Biłgoraju zagrają za to przedstawiciele IV ligi – Łada i Start Krasnystaw. Oba spotkania wystartują o godz. 17.

Na słupie podziwiał widoki i sączył piwo pod napięciem

Na słupie podziwiał widoki i sączył piwo pod napięciem

22-latek wdrapał się na słup trakcji kolejowej. Policjantom tłumaczył, że chciał podziwiać widoki. A przy okazji sączył piwo.

Lubelskie. Nadciągają burze z gradem

Lubelskie. Nadciągają burze z gradem

Burzowy dzień szykuje się w województwie lubelskim. Może nie tylko zagrzmieć. Lokalnie prognozowany jest też grad.

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium