Do czterech razy sztuka. Miastu udało się rozstrzygnąć przetarg na przebudowę kilku przejść dla pieszych na terenie Lublina. Prace mają zostać wykonane jeszcze w tym roku.
Chodzi o współfinansowany z unijnych funduszy projekt związany z utworzeniem na wybranych przejściach dla pieszych w Lublinie wysepek oraz montażem wyświetlaczy prędkości i innych elementów mających służyć uspokojeniu ruchu oraz poprawie bezpieczeństwa.
Miasto przetargi w tej sprawie ogłaszało czterokrotnie. Pierwsze trzy próby zakończyły się fiaskiem, bo trzykrotnie nie zgłosił się nikt zainteresowany zleceniem. Potencjalnego wykonawcę udało się znaleźć dopiero za czwartym podejściem. Tu pojawił się problem, bo będące jedynym oferentem Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów zamówienie wyceniło na prawie 659 tys. zł. Było to o blisko 120 tys. zł więcej, niż kwota zarezerwowana na ten cel. Miasto zdecydowało się jednak zwiększyć wkład własny (przy unijnej dotacji w wysokości ok. 400 tys. zł).
– Zakończenie realizacji wraz z rozliczeniem przewidziano na grudzień – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta.
Inwestycja dotyczy przejść w sześciu lokalizacjach. Dwa azyle dla pieszych mają powstać przy ul. Zemborzyckiej koło Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych. Dodatkowo zlikwidowany zostanie lewoskręt prowadzący na szkolny teren, a przed wysepką wyznaczona zostanie także dodatkowa powierzchnia wyłączona z ruchu.
Podobne działania planowane są na ul. Wileńskiej, między ulicami Wajdeloty i Głęboką. Tu azyle pojawią się przy przejściach w pobliżu przystanku autobusowego oraz przy skrzyżowaniu z ul. Balladyny.
Spore zmiany mają zajść na ul. Zana, na odcinku między al. Kraśnicką i rondem przy supermarkecie E.Leclerc. Tu powstanie wysepka na zebrze przy skrzyżowaniu z ul. Krasińskiego. Nastąpi też inny podział szerokości jezdni. Kierowcy jadący od strony ronda będą mieli do dyspozycji dwa pasy. Z prawego będzie można pojechać prosto lub wjechać na teren targu przy ul. Wileńskiej. Lewy posłuży do skrętu w ul. Krasińskiego. Zmiana zajdzie także kilkaset metrów dalej, na skrzyżowaniu z ul. Skierki. Tu jadący w obu kierunkach również będą mogli skorzystać z dwóch pasów: umożliwiającego jazdę prosto lub w prawo oraz lewoskrętu.
Miasto planuje także montaż wyświetlaczy prędkości przy trzech zebrach. Cztery z nich pojawią się na al. Witosa, na wysokości ul. Rolna Osada. Obecnie jest tu jedyne przy tej dwujezdniowej arterii przejście bez sygnalizacji świetlnej. Również cztery takie urządzenia zostaną zamontowane na ul. Krańcowej, w pobliżu ul. Kossaka. Dwa zaplanowano na ul. Nałęczowskiej, przy ul. Gnieźnieńskiej. Kiedy przejeżdżające pojazdy będą poruszać się za szybko, na wyświetlaczach pojawi się czerwona, „smutna” ikonka. Kierowcy przestrzegający przepisów zobaczą natomiast zielony uśmiech.