Oddział za 29,3 mln złotych pojawi się w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Pierwsi pacjenci leczeni będą już na początku przyszłego roku.
Na Lubelszczyźnie, tylko w trzech placówkach publicznych pacjenci ze schorzeniami neurologicznymi mogą korzystać z pomocy lekarskiej. Według danych NFZ z marca tego roku, w SPSW w Zamościu pacjenci muszą czekać na przyjęcie 49 dni, w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie 30 dni, a w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie aż 218 dni.
Jak wskazuje marszałek województwa, na inwestycji mają skorzystać przede wszystkim pacjenci. Zlokalizowanie takiego oddziału w szpitalu wojewódzkim ma spowodować m.in. skrócenie czasu oczekiwania na udzielenie pomocy.
- […] Zyskają oni szybszy dostęp do wysokospecjalistycznej opieki medycznej, zaś lekarze – nowoczesny sprzęt i możliwość rozwoju. Planowana inwestycja pozwoli skrócić o dwa miesiące czas oczekiwania na świadczenia z zakresu neurochirurgii, a często mamy tu do czynienia z diagnostyką i leczeniem medycznym osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
Na nowym oddziale, neurochirurdzy będą leczyć schorzenia takie jak guzy mózgu, urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego, krwotoki wewnątrzczaszkowe, nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, choroby naczyniowe mózgu i nowotwory w obrębie kręgosłupa.
Jak wskazuje dyrektor szpitala, inwestycja jest odpowiedzią na wzrost zachorowań w zakresie chorób neurologicznych wśród dzieci, dorosłych i seniorów.
- […] Wzrost zachorowań jest spowodowany stresem, siedzącym trybem życia, często ze smartfonem w ręku. Dodatkowo pandemia oraz konieczność pracy i nauki zdalnej nasiliły choroby dotyczące wad postawy tj. choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatie i inne, powodujące konieczność leczenia operacyjnego – zaznacza Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Oddział powstanie w miejsce bloków operacyjnych i oddziału toksykologiczno-kardiologicznego. Szpital dzięki dotacji zakupi też specjalistyczny sprzęt do kompleksowej diagnostyki, operacji i terapii małoinwazyjnych chorób neurologicznych i neuroonkologicznych. Wsparcie finansowe pochodzi z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci na oddział już od 1 stycznia 2024 roku.