Zakłócanie porządku publicznego czy spożywanie alkoholu w niedozwolonym miejscu – to tylko niektóre ze zdarzeń w Okunince koło Włodawy, do których byli wzywani policjanci. Pod względem przestępstw w 2016 r. najwięcej było kradzieży.
W ubiegłym roku w letnim sezonie funkcjonariusze interweniowali w Okunince ponad 370 razy. – W efekcie policjanci ujawnili ponad 100 wykroczeń – podaje sierż. Elwira Tadyniewicz, rzecznik Komendy Powiatowej Policji we Włodawie.
Na szczęście biorąc pod uwagę policyjne statystyki w ub. roku odnotowano spadek przestępczości w tej turystycznej miejscowości. – Odnotowaliśmy 33 przestępstwa – podlicza sierż. Tadyniewicz. – Najwięcej było kradzieży. Najczęściej łupem złodziei padały telefony komórkowe, aparaty i rowery. Niestety często powodem takich zgłoszeń było niewłaściwe zabezpieczenie sprzętu. W niektórych przypadkach okazywało się, że taki przedmiot był odnajdywany przez innego turystę i przekazywany na komendę.
Policjantka zwraca uwagę na uczciwość niektórych turystów, którzy przekazywali policjantom znalezione rzeczy, wśród nich były również kosztowne przedmioty.
W 2016 roku w Okunince mniej było też rozbojów, wymuszeń i pobić. Nikt też w jeziorze nie utonął. – Nasi stermotorzyści, pełnią szczególną rolę podczas zabezpieczania wypoczynku letniego, ponieważ bezpośrednio dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą – kontrolują kąpieliska, prowadzą rozmowy z osobami kąpiącymi się i ratownikami – podkreśla sierż. Tadyniewicz. – Policjanci często też interweniują wobec osób, które w sposób nieodpowiedzialny zachowują się w wodzie narażając swoje życie i zdrowie. Najczęstszymi powodami kontroli są – pływanie w miejscu niedozwolonym czy korzystanie ze sprzętu wodnego pod działaniem alkoholu.
W tym roku, już od 28 czerwca nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają policjanci wchodzący w skład specjalnie powołanego na okres wakacji zespołu. – Są to policjanci Ruchu Drogowego, dzielnicowy, stermotorzyści, policjanci Wydziału Kryminalnego oraz policjanci delegowani z Oddziału Prewencji Policji KWP w Lublinie – wylicza sierż. Elwira Tadyniewicz.
W bieżącym roku policjantów nad jeziorem Białym jest więcej, dzięki wsparciu finansowemu ze strony Starostwa Powiatowego we Włodawie i Urzędu Gminy Włodawa.