![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Nauka języka polskiego, aktywizacja zawodowa i społeczna oraz integracja. W czterech miejscach w województwie lubelskim powstaną ośrodki dla obcokrajowców.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Projekt ma być odpowiedzią na potrzeby obywateli państw trzecich, którzy zamieszkują lub przebywają na terenie naszego województwa. Dotyczy to m.in. obywateli Ukrainy czy krajów Afryki i Azji. W jego ramach planowane jest utworzenie centrum w Lublinie wraz z punktami w Chełmie, Zamościu i Białej Podlaskiej. Tam cudzoziemcy będą mogli otrzymać kompleksowe wsparcie w wielu aspektach.
- W Zamościu mamy już wybraną lokalizację, ponieważ przy ul. Zagłoby mieszczą się już tymczasowe miejsca pobytu obywateli Ukrainy. Przebywa tam obecnie 40 osób, głównie matki z dziećmi i osoby z niepełnosprawnościami. A więc w zamojskiej lokalizacji będzie to ul. Zagłoby 8 i tam będziemy realizować projekt jak najszybciej, bo mamy już zaplecze. W Chełmie i Białej Podlaskiej jesteśmy na etapie projektowania, przebudowy i zakupu wyposażenia. W Lublinie będziemy realizować to w naszej lokalizacji przy ul. Diamentowej, ale może znajdziemy jeszcze inną – mówi Małgorzata Romanko, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie.
W ramach działalności ośrodków, imigranci będą mogli skorzystać z:
- nauki języka polskiego
- integracji społecznej
- potwierdzenia lub uzyskania niezbędnych kwalifikacji, co ma pomóc w znalezieniu zatrudnienia
- pomocy doradczej we wszystkich aspektach dotyczących życia w Polsce
- dopasowana do potrzeb i indywidualna aktywizacja społeczna i zawodowa
Wsparcie ma być skierowane również do pracodawców, którzy zatrudniają obywateli państw trzecich w zakresie przeciwdziałania konfliktom na tle różnic kulturowych. Możliwe będą również szkolenia dla pracowników, którzy bezpośrednio pracują z obcokrajowcami.
- Gdy rozpoczęła się wojna otworzyliśmy swoje granice dla uchodźców, a teraz jest czas, żeby ich szkolić, pokazywać polską kulturę, uczyć języka polskiego, przygotowywać do pracy w Polsce – podkreśla Piotr Breś, wicemarszałek województwa lubelskiego.
Całkowita wartość projektu to ponad 14,5 mln złotych, z czego 12,3 mln złotych pochodzi z Funduszy UE, a 1,4 mln złotych z Budżetu Państwa. Szacuje się, że ze wsparcia może skorzystać 1500 osób.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)