Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 marca 2020 r.
16:25

Lubelskie: Wstrzymane planowe zabiegi i wizyty z powodu koronawirusa. Co z pacjentami?

33 9 A A
(fot. Archiwum)

Blisko 40 szpitali w województwie lubelskim miało już w ubiegłym tygodniu wstrzymać planowe wizyty i zabiegi operacyjne. To polecenie wojewody w związku z zapobieganiem oraz zwalczaniem koronawirusa. – A co, jeśli ktoś jest po poważnej operacji albo w trakcie chemioterapii? - pytają pacjenci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Przeszłam zawał i jestem po zabiegu koronarografii. Miałam wyznaczoną wizytę u kardiologa, ale w związku z koronawirusem szpital przy Jaczewskiego miał wstrzymać wizyty. Nie wiem, co mam robić – czekać na kolejny termin, czy spróbować gdzieś prywatnie – zastanawia się pani Anna z Lublina.

Takie wątpliwości mogą mieć nie tylko pacjenci SPSK4, ale też innych szpitali w regionie, które zgodnie z poleceniem wojewody miały już w ubiegłym tygodniu wstrzymać planowe przyjęcia i zabiegi operacyjne. - W związku z epidemią, jako szpital w podwyższonej gotowości działamy w bardzo ograniczonym stopniu. Musimy jednak zadbać o to, żeby nie było zagrożenia dla życia pacjenta. Lekarze kierujący konkretnymi oddziałami, w zależności od indywidualnego stanu klinicznego i wskazań co do ciągłości leczenia, decydują, czy pacjent powinien zostać przyjęty w szpitalu, czy nie jest to konieczne – tłumaczy Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie.

Jeśli pacjent ma wątpliwości, może skontaktować się telefonicznie bezpośrednio z lekarzem kierującym odziałem. - Nasz szpital sprawia może wrażenie „wymarłego”, bo w tym momencie wejścia dla pacjentów są zamknięte, ale lekarze w oddziałach pracują – zapewnia Podgórska. - Cały czas kontaktujemy się z pacjentami, żeby informować ich o dalszym leczeniu, przekładaniu wizyt i zabiegów. Jeśli ktoś takiej informacji do tej pory nie otrzymał, też może skontaktować się telefonicznie z lekarzem kierującym odziałem.

SOR przy Jaczewskiego przyjmuje pacjentów tylko w stanach zagrożenia życia. - Pacjenci są informowani, że nie przyjmujemy każdego, kto się do nas zgłosi – zaznacza Podgórska i przypomina, że osoby z objawami zakażenia powinny się kontaktować z sanepidem, a nie przychodzić na SOR. - Jeśli trafi do nas pacjent przywieziony np. przez karetkę pogotowia, trafia najpierw do namiotu segregacyjnego, który stoi przed szpitalem i tam jest oceniamy jego stan pod kątem podejrzenia zakażenia koronawirusem – tłumaczy Podgórska. - Wykonujemy też pilne zabiegi w zakresach, których nie realizują inne jednostki w województwie np. w kardiochirurgii.

Na liście szpitali, których dotyczyło polecenie wojewody znalazło się też Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – To specjalistyczna jednostka o szczególnym nadzorze. W praktyce działa to w tym momencie tak, że pierwsza wizyta odbywa się normalnie i wtedy jest ustalany plan leczenia, który w przypadku radio i chemioterapii rozpoczyna się najczęściej w terminie 4-6 tygodni po zabiegu – tłumaczy Piotr Matej, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. - Druga wizyta jest realizowana w formie teleporady, chyba, że pojawią się jakieś niepokojące objawy. Wówczas pacjent jest przyjmowany do szpitala. W przypadku chemioterapii to lekarz decyduje w jakiej formie jest realizowana - jednodniowej czy hospitalizacji. To samo dotyczy programów lekowych – zaznacza dyr. Matej.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym COZL wprowadził też procedury, które mają zabezpieczyć pacjentów i pracowników. – W tym momencie są tylko trzy specjalnie wydzielone wejścia do szpitala, przy których jest oceniamy stan osób wchodzących pod kątem ewentualnego zakażenia koronawirusem. Pracownicy mają oddzielne wejście dedykowane tylko dla nich, mają też codziennie mierzoną temperaturę – zaznacza dyr. Matej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie

Dzisiaj polonezem swoją studniówkę rozpoczęli tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki w Lublinie. Młodzież bawi się w hotelu Luxor Atelia.

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie

Uczniowie z prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce w Dworku Jabłonna.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS zrobił swoje. W półfinale Pekao SA Pucharu Polski lublinianki pokonały MB Zagłębie Sosnowiec 86:83. W nagrodę, już w sobotę zagrają o główne trofeum. Ich rywalem będzie PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski. Finał zaplanowano na godz. 15.

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu
wypadek
galeria

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium