Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 marca 2020 r.
16:25

Lubelskie: Wstrzymane planowe zabiegi i wizyty z powodu koronawirusa. Co z pacjentami?

(fot. Archiwum)

Blisko 40 szpitali w województwie lubelskim miało już w ubiegłym tygodniu wstrzymać planowe wizyty i zabiegi operacyjne. To polecenie wojewody w związku z zapobieganiem oraz zwalczaniem koronawirusa. – A co, jeśli ktoś jest po poważnej operacji albo w trakcie chemioterapii? - pytają pacjenci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Przeszłam zawał i jestem po zabiegu koronarografii. Miałam wyznaczoną wizytę u kardiologa, ale w związku z koronawirusem szpital przy Jaczewskiego miał wstrzymać wizyty. Nie wiem, co mam robić – czekać na kolejny termin, czy spróbować gdzieś prywatnie – zastanawia się pani Anna z Lublina.

Takie wątpliwości mogą mieć nie tylko pacjenci SPSK4, ale też innych szpitali w regionie, które zgodnie z poleceniem wojewody miały już w ubiegłym tygodniu wstrzymać planowe przyjęcia i zabiegi operacyjne. - W związku z epidemią, jako szpital w podwyższonej gotowości działamy w bardzo ograniczonym stopniu. Musimy jednak zadbać o to, żeby nie było zagrożenia dla życia pacjenta. Lekarze kierujący konkretnymi oddziałami, w zależności od indywidualnego stanu klinicznego i wskazań co do ciągłości leczenia, decydują, czy pacjent powinien zostać przyjęty w szpitalu, czy nie jest to konieczne – tłumaczy Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie.

Jeśli pacjent ma wątpliwości, może skontaktować się telefonicznie bezpośrednio z lekarzem kierującym odziałem. - Nasz szpital sprawia może wrażenie „wymarłego”, bo w tym momencie wejścia dla pacjentów są zamknięte, ale lekarze w oddziałach pracują – zapewnia Podgórska. - Cały czas kontaktujemy się z pacjentami, żeby informować ich o dalszym leczeniu, przekładaniu wizyt i zabiegów. Jeśli ktoś takiej informacji do tej pory nie otrzymał, też może skontaktować się telefonicznie z lekarzem kierującym odziałem.

SOR przy Jaczewskiego przyjmuje pacjentów tylko w stanach zagrożenia życia. - Pacjenci są informowani, że nie przyjmujemy każdego, kto się do nas zgłosi – zaznacza Podgórska i przypomina, że osoby z objawami zakażenia powinny się kontaktować z sanepidem, a nie przychodzić na SOR. - Jeśli trafi do nas pacjent przywieziony np. przez karetkę pogotowia, trafia najpierw do namiotu segregacyjnego, który stoi przed szpitalem i tam jest oceniamy jego stan pod kątem podejrzenia zakażenia koronawirusem – tłumaczy Podgórska. - Wykonujemy też pilne zabiegi w zakresach, których nie realizują inne jednostki w województwie np. w kardiochirurgii.

Na liście szpitali, których dotyczyło polecenie wojewody znalazło się też Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – To specjalistyczna jednostka o szczególnym nadzorze. W praktyce działa to w tym momencie tak, że pierwsza wizyta odbywa się normalnie i wtedy jest ustalany plan leczenia, który w przypadku radio i chemioterapii rozpoczyna się najczęściej w terminie 4-6 tygodni po zabiegu – tłumaczy Piotr Matej, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. - Druga wizyta jest realizowana w formie teleporady, chyba, że pojawią się jakieś niepokojące objawy. Wówczas pacjent jest przyjmowany do szpitala. W przypadku chemioterapii to lekarz decyduje w jakiej formie jest realizowana - jednodniowej czy hospitalizacji. To samo dotyczy programów lekowych – zaznacza dyr. Matej.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym COZL wprowadził też procedury, które mają zabezpieczyć pacjentów i pracowników. – W tym momencie są tylko trzy specjalnie wydzielone wejścia do szpitala, przy których jest oceniamy stan osób wchodzących pod kątem ewentualnego zakażenia koronawirusem. Pracownicy mają oddzielne wejście dedykowane tylko dla nich, mają też codziennie mierzoną temperaturę – zaznacza dyr. Matej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium