Instytut Badań Azjatyckich w Radzyniu Podlaskim? To pomysł senatora Grzegorza Biereckiego na zagospodarowanie Pałacu Potockich.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Pałac w Radzyniu może być siedzibą instytutu naukowo-badawczego finansowanego z państwowego budżetu – proponuje senator Grzegorz Bierecki. Dlaczego o tym mówi? – W lipcu minister Schetyna zapowiedział, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych utworzy Instytut Badań Azjatyckich. Po ukonstytuowaniu się nowego rządu podejmiemy starania, by w ustawie powołującej instytucję znalazł się zapis o jej lokalizacji w Radzyniu – dodaje senator i twórca SKOK.
Państwowe instytuty, jak twierdzi Bierecki, dysponują z reguły 20-milionowym rocznym budżetem i dają przynajmniej 100 miejsc pracy. Ale to nie wszystko. Jego zdaniem taka jednostka ożywi turystycznie miasto. – Instytut badawczy przyciąga ludzi, którzy zajmują się daną tematyką. To studenci, naukowcy. Tworzy się ruch turystyczno-naukowy przy okazji konferencji czy seminariów – podkreśla Bierecki.
W jego ocenie Radzyń ma szansę stać się siedzibą takiej instytucji również ze względu na lokalizację w pobliżu ośrodków akademickich w Lublinie i Warszawie. Instytut mógłby zacząć działać już w 2017 roku.
Przypomnijmy, że w lipcu Skarb Państwa przekazał pałac miastu. Burmistrz Radzynia powołał już Społeczny Zespół ds. Zagospodarowania Pałacu Potockich, który ma opracować plan przywrócenia pałacowi dawnej świetności. A pomysłów na zagospodarowanie obiektu miastu nie brakuje.
– Chcemy, aby swoją działalność poszerzyła m.in. szkoła muzyczna. Swoją siedzibę planuje tu też otworzyć Archiwum Państwowe. Niewykluczone, że do pałacu powróci miejska biblioteka. Te pomysły nie są w sprzeczności z propozycją pana senatora. One się wręcz uzupełniają – przekonuje burmistrz Jerzy Rębek (PiS). – Dysponujemy ponad 4 tys. mkw. powierzchni. Miejsca jest pod dostatkiem – zapewnia Rębek.
Ale w zabytkowym obiekcie potrzebny jest remont. – Trzeba tu zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych. A na pierwszy etap wystarczą 2 mln zł na wymianę okien, renowację rzeźb. Wbrew pozorom obiekt jest w dobrej kondycji technicznej – uważa burmistrz. Poza tym władze miasta stawiają warunek. – To najemca, np. Archiwum Państwowe poniesie koszty związane z dostosowaniem obiektu do jego potrzeb.
Ostatnio Pałac Potockich został nowym cudem Polski w plebiscycie magazynu National Geographic Traveler.