Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory prezydenckie

12 lipca 2020 r.
7:35

Wybory prezydenckie 2020 - druga tura. Najważniejsze wiadomości

Autor: Zdjęcie autora pab agdy kyku rs eb ask
15 1 A A
Głosowanie w komisji przy ul. Wróblej w Lublinie
Głosowanie w komisji przy ul. Wróblej w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

Dziś druga tura wyborów prezydenckich. Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7, a potrwa do 21.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Godz. 19:42

Lubelskie: Już nie Godziszów. O godz. 17 frekwencja była wyższa w dwóch innych gminach

Godz. 19:22

Wybory. 10 zł, piwo, hot dog i pół litra wódki za głos na konkretnego kandydata

Godz. 19:09

Pod adresem Judyma 2a w Lublinie mieszczą się aż trzy komisje wyborze o numerach 40, 41 i 42.

Frekwencja na godzinę 17.

  • Komisja nr 40 - 66 proc.
  • Komisja nr 41 - 60,5 proc.
  • Komisja nr 42 - 52 proc.

Kolejek nie ma, ale właśnie zaczyna się większy ruch.

Komisja przy ul. Judyma w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

Godz. 18:57

– Będzie rekord. Nie ma czasu, ani na kawę, ani na papierosa. Wszyscy członkowie komisji mają ręce pełne roboty – ocenia Paweł Sosiński, zastępca przewodniczącego Obwodowej Komisji nr 1 w Okunince w powiecie włodawskim.

Z plaży prosto na wybory. Kolejki głosujących w Okunince nad jeziorem Białym

Godz. 18:33

PKW: Frekwencja w Polsce na godz. 17 - 52,1 %

Województwa z najwyższą frekwencją:

mazowieckie 55,55 %

małopolskie 54,58 %

łódzkie 52,96 %

Województwa z najniższą frekwencją:

opolskie 46,2 %

warmińsko 48,65 %

lubuskie 49,91 %

Konferencja prasowa PKW o godz. 18.30

Godz. 18:05

Komisje przy ul. Roztocze w Lublinie. Na godz. 17:00 frekwencja w komisji 74 wyniosła 54 proc. W komisji nr 75 - 60,5 proc.

Komisja przy ul. Roztocze w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

Godz. 17:04

W komisji przy ul. Wróblej w Lublinie również bez kolejek. Frekwencja przekroczyła już 52 procent.

Godz. 16:56

W komisji obwodowej w Okunince w powiecie włodawskim powtórzyła się historia z pierwszej tury. Wiele osób głosuje tam na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania spędzając weekend nad jeziorem Białym, dlatego ok. godz. 12.30 członkowie komisji poprosili o uruchomienie tzw. rezerwy w związku z wykorzystaniem 80 proc. kart do głosowania, jakie były do dyspozycji. Dla porównania, dwa tygodnie temu taki wniosek złożono ok. godz. 15.30.

– Nie wykluczamy, że dziś będzie tam trzeba tam wysłać jeszcze jeden pakiet kart – mówi Marta Krasa-Burak, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie.

Godz. 16:50

– Wszystko jeszcze przed nami – mówi Arkadiusz Czarnecki, przewodniczący Komisji Wyborczej nr 7 w Rejowcu. – Poprzednio najwięcej osób głosowało po godz. 18. Teraz nie ma kolejek, ale głosujący przychodzą mniej więcej w równych, kilkuminutowych odstępach.

W komisji nr 7 jest uprawnionych do głosowania 791 osób, do godziny 12.00 oddały w niej głosy 134 osoby. – To frekwencja podobna jak przed dwoma tygodniami – podsumowuje przewodniczący Czarnecki.

Rejowiec (fot. Wojciech Zakrzewski)

Godz. 16:39

– Na godz 12 mieliśmy frekwencję na poziomie ok. 20 procent, teraz ok. 50 proc. – usłyszeliśmy w OKW w Szkole Podstawowej w Ciecierzynie k. Lublina. – Frekwencja jest podobna jak podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Jak przyznają członkowie komisji najwięcej osób przychodziło głosować po mszach, od godz. 10 do 13, ale też po południu, ok. godz. 15. – Wtedy też było większe zainteresowanie - słyszymy od członków OKW nr 1 w Ciecierzynie.

Tłumów nie ma. Ludzie są w lokalu cały czas, ale przychodzą pojedynczo lub po kilka osób. – Wyborcy są bardzo zdyscyplinowani. Zachowują odstępy między sobą – mówią członkowie komisji.

Głosowanie w Ciecierzynie (fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

Godz. 16:28

W komisji przy ul. Wróblej w Lublinie głosowanie odbywa się na bieżąco. Kolejek nie ma. Do południa zagłosowało 810 z ponad 2700 uprawionych.

(fot. Jacek Szydłowski)

Godz. 16:10

Odwiedziliśmy z aparatem komisje wyborcze w kilku miejscowościach z powiatu lubelskiego: Wojciechowie, Palikijach Pierwszych, Konopnicy, Motyczu i Łubkach.

Druga tura wyborów prezydenckich w powiecie lubelskim

Godz. 15:24

W których miastach i gminach zagłosowało najwięcej osób? Szczegółowa frekwencja w woj. lubelskim.

Godz. 15:19

Podlubelska Kalinówka. Tutaj po godzinie 14 można było głosować bez żadnych problemów. Nie było kolejek.

Komisja znajduje się w budynku miejscowej szkoły, w sali gimnastycznej. Wchodzi się do niej jednymi drzwiami, a wychodzi innymi.

Do godziny 12 w tej komisji zagłosowało 698 osób na 2414 wyborców.

Jacek Smagała, przewodniczący komisji mówił, że głosowanie odbywa się bez problemów: - Tylko jedna osoba zapytała, czemu karta do głosowania ma obcięty róg. Wyjaśniliśmy, że to ułatwia wrzucenie karty do urny.

Godz. 14:45

Głosowanie w lokalu przy ul. Grażyny w Lublinie.

(fot. Jacek Szydłowski)

14:35

Co czwarty mieszkaniec powiatu puławskiego oddał już głos w II turze wyborów prezydenckich. Frekwencja do godz. 12 wyniosła 25,70 proc. Najwyższa była w gminie Kazimierz Dolny, mieście Puławy oraz gminie Janowiec. Najniższa - w gminie Markuszów.

14:30

23,39 proc. wyniosła do godz. 12 frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich w Lubelskiem. Wśród szesnastu województw to czwarty wynik od końca.

14:06

Do godz. 12 w całym kraju zagłosowało 24,73 proc. uprawnionych do głosowania – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja jest nieco wyższa niż dwa tygodnie temu, gdy do południa wynosiła 24,08 proc.

13:45

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina:

13:38

PKW: Do godz. 12 w całym kraju głosy oddało 24,73 proc. uprawnionych. Dwa tygodnie temu o tej porze frekwencja była nieco niższa i wynosiła 24,08 proc.

13:35

Spory ruch panuje w komisji wyborczej w Motyczu w gminie Konopnica. W pierwszej turze ta gmina mogła pochwalić się najwyższą frekwencją w powiecie lubelskim.

13:22

Kartę do głosowania z plamą uniemożliwiającą oddanie głosu na jednego z kandydatów miał otrzymać wyborca głosujący w lokalu przy ul. Pana Wołodyjowskiego w Lublinie. O sprawie została poinformowana Miejska Komisja Wyborcza.

12:38

W drugiej turze wyborów prezydenckich do godz. 11 kolejek przed puławskimi lokalami nie było. Głosowanie odbywa się płynnie. Frekwencja jest zauważalnie niższa, niż dwa tygodnie temu.

12:29

Pracy Obwodowych Komisji Wyborczych w całej Polsce przygląda się niemal 250 przeszkolonych obserwatorów. Na bieżąco przekazują meldunki ze swojej obserwacji do sztabu misji obserwacyjnej. Taka obserwacja potrwa do zakończenia procesu liczenia głosów.

11:54

Przy ul. Radzyńskiej działają trzy komisje wyborcze. W Zespole Szkół nr 1 dwie: nr 120 i 121. W obu głosowanie odbywa się na bieżąco. - Specjalnie wybrałem taka godzinę głosowania. W pierwszej turze czekałem blisko godzinę, bo przyszedłem po mszy, a wtedy kolejka była bardzo długa - mówi pan Sebastian.

W trzeciej komisji (nr 119) mieszczącej się w Przedszkolu nr 58 na zagłosowanie trzeba czekać ok. 10-15 minut. - Wszystko przebiega bardzo sprawnie - mówi Pani Maria. - Nikt nie narzeka, bo to głosowanie jest przecież bardzo ważne. Według mnie, to najważniejsze wybory od ponad 20 lat - dodaje.

(fot. ask)

11:39

Do komisji przy Al. Spółdzielczości Pracy ustawia się kolejka osób, które chcą oddać głos w wyborach.

(fot. Maciej Kaczanowski)

11:18

W komisji obwodowej nr 13 przy ulicy Brzeskiej w Białej Podlaskiej po godz. 10 nie było dużych kolejek, członkowie komisji pilnują, aby wyborcy zachowali dystans. - Najwięcej ludzi przyjdzie po mszach - komentuje członek komisji.

(fot. eb)

11:06

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała dzisiaj o godz. 10, na pierwszej konferencji prasowej, że doszło do 253 przypadków naruszenia ciszy wyborczej.

10:30

Bez kolejek w Komisji Wyborczej w Szkole Podstawowej nr 11 w Puławach. Dotychczas wydano tutaj ok. 400 z ponad 1900 kart do głosowania. Frekwencja do godz. 10:30 jest wyraźnie niższa, niż dwa tygodnie temu.

(fot. rs)

10:02

Od rozpoczęcia ciszy wyborczej do godz. 5 rano w niedzielę odnotowano 253 incydenty łamania ciszy wyborczej w kraju - 230 z nich to wykroczenia, a pozostałe to przestępstwa.

- Większość z nich dotyczyła zrywania plakatów i umieszczania na nich obraźliwych wpisów - powiedział w niedzielę podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji, cytowany przez Polsat News.

9:30

W komisji w SP 16 głosowanie również odbywa się na bieżąco. To komisja przeniesiona z lokalu przy ul. Harnasie, gdzie dwa tygodnie temu tworzyły się ogromne kolejki. Tym razem przed godziną 9 nie trzeba było czekać.

9:23

W komisji przy ul. Zakopiańskiej w Lublinie nie ma kolejek, a głosowanie odbywa się na bieżąco.

- Tym razem głosujący przychodzą w większych odstępach czasu i dlatego nie trzeba czekać. Ale mam wrażenie, że frekwencja jak na razie jest podobna jak w pierwszej turze - mówi Magdalena Skowrońska, przewodnicząca OKW nr 106.

(fot. pab)

8:27

W piątek szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że liczba osób uprawnionych do głosowania wynosi 29 937 795, w tym 519 431 wyborców głosujących za granicą. W porównaniu do pierwszej tury do głosowania za granicą zgłosiło się 150 tys. osób więcej. (PAP)

8:24

Wybory przebiegają spokojnie - przekazała PAP w niedzielę rano przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Państwowa Komisja Wyborcza w dzień wyborów ma mieć cztery konferencje prasowe. Na pierwszej, o godz. 10, PKW poinformuje o rozpoczęciu i przebiegu głosowania. Następnie o godz. 13.30 i 18.30 PKW będzie informować o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania. Na ostatniej konferencji o godz. 22 PKW przekaże informacje o zakończeniu głosowania. (PAP)

8:00

Jak usłyszeliśmy, w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu, głosowanie w naszym województwie rozpoczęło się bez zakłóceń. Wszystkie komisje wyborcze zostały otwarte o godz. 7. Na razie nie zgłoszono żadnych incydentów i nieprawidłowości.

7:40

W komisji przy ulicy Daszyńskiego w Lublinie od samego otwarcia ustawiła się kolejka do głosowania. Teraz nadal jest ogonek na około 8-10 osób. Dwie panie stojące w kolejce mówią, że głosują a zaraz potem biegną do pracy.

***

W niedzielę o godzinie 7 zostały otwarte komisje wyborcze.

Głosowanie w wyborach prezydenckich ze względu na epidemię koronawirusa odbywa się w zmienionych warunkach. Żeby zagłosować trzeba mieć założoną maseczkę, a po wejściu do komisji zdezynfekować ręce. Można mieć ze sobą własny długopis. 

Poza tym PKW informuje, że ze względu na epidemię i wprowadzone zmiany w prawie, obwodowa komisja wyborcza w pierwszej kolejności zapewnia obsługę: osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat 3, osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium