Za dwa tygodnie Polacy pójdą do urny i wybiorą przedstawicieli do różnych jednostek samorządu terytorialnego. Jak zagłosować poprawnie i co trzeba ze sobą zabrać?
– Specyfika wyborów lokalnych jest taka, że odbywają się one na terenie poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Aby oddać głos na wybranego kandydata, należy figurować w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW), czyli nasze nazwisko musi znaleźć się na liście wyborców w komisji, do której udamy się głosować. W wyborach samorządowych nie jest możliwe pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnej komisji, jak również jednorazowe dopisanie się do spisu wyborców na terenie innej komisji wyborczej – mówi Łukasz Mazur, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin do spraw wyborów.
7 kwietnia zdecydujemy kto zostanie radnym gminy, powiatu, sejmiku województwa, wójtem, burmistrzem, prezydentem miast.
Ważne informacje na wybory:
- Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7 do 21. Może ono się przedłużyć pod warunkiem, że przed godziną zamknięcia lokali będzie przed nim jeszcze kolejka ludzi chcących oddać swój głos.
- Przede wszystkim głosować mogą osoby, które ukończyły 18 lat i mieszkają w danej jednostce samorządowej.
- Na wybory należy zabrać ze sobą dowód osobisty, lub jeśli posiadamy mDowód w aplikacji mObywatel wystarczy potwierdzić tożsamość smartfonem.
Ile kart do głosowania dostaniemy?
W pierwszej turze otrzymamy 3 lub 4 karty do głosowania.
- Listę kandydatów do rady gminy
- Listę kandydatów do sejmiku województwa
- Listę kandydatów do rady powiatu
- Listę kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta
3 karty do głosowania otrzymają mieszkańcy miast na prawach powiatu. Spowodowane jest to tym, że miasta na prawach powiatu realizują zadania zarówno gmin, jak i powiatów, dlatego wybiera się jedynie członków rady miasta.
Jak oddać ważny głos?
Na jednej karcie będzie można oddać głos na jednego kandydata poprzez postawienie znaku x w kratce przy jego nazwisku. Postawienie innego znaku lub zaznaczenie więcej niż jednego kandydata uznawane jest za głos nieważny.
Co w sytuacji jak jest tylko jeden kandydat?
Może wystąpić sytuacja, gdy w wyborach na wójta, burmistrza czy prezydenta zgłoszony jest tylko jeden kandydat. W tej sytuacji na karcie do głosowania pojawi się tylko jedno nazwisko przy którym dostępne będą dwie opcje - „za” i „przeciw”. Kandydat będzie uznany za wybranego na stanowisko, jeśli uzyska więcej niż połowę głosów „za”. Jeśli natomiast uzyska więcej głosów „przeciw” wyborem wójta zajmie się rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym.