Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

15 lutego 2021 r.
16:14

Wysadzanie kry nic nie da. Stan rzek w Lubelskiem niebezpiecznie wysoki

0 0 A A

Wody w rzekach jest coraz więcej. Bug przekroczył stan ostrzegawczy. We Włodawie w ciągu dwóch tygodni przybrał o ponad metr. Wieprz w okolicach Firleja jest skuty lodem. Sytuację codziennie monitorują strażacy. Zbierają się także lokalne sztaby kryzysowe. Tymczasem IMGW ostrzega przed odwilżą i podtopieniami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W zeszłym roku mieliśmy suszę i falę wezbraniową na Wiśle. Dzisiaj niebezpieczny stał się pokrywający powierzchnię jej dopływów lód oraz perspektywa nagłej odwilży, którą zapowiadają meteorolodzy.

Kra zbiera się nie tylko na Wiśle, ale także mniejszych rzekach. Bug już jest skuty lodem, podobnie jak Wieprz i Krzna. Im więcej lodu, tym wolniejszy przepływ wody oraz wyższy poziom rzek, a to realne zagrożenie dla miejscowej ludności.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Bug przebrał o ponad metr. Obecnie jego poziom wynosi około 300 cm, czyli sięga poziomu ostrzegawczego. Lokalni urzędnicy rozpoczęli już procedury kryzysowe, zbierają numery telefonów od właścicieli gospodarstw położonych na terenach zalewowych. Chodzi przede wszystkim o gminę Hanna. 

– Nasi mieszkańcy przeżyli niejedną powódź, więc obecny poziom rzeki nie wywołuje w nich strachu. Oczywiście sprawdzamy jej stan, zachowujemy czujność, ale także spokój. Na napełnianie worków z piaskiem jest jeszcze za wcześnie – przyznaje Grażyna Kowalik, wójt Hanny. 

W powiecie lubartowskim z niepokojem w stronę rzeki patrzą mieszkańcy Serocka (koło Firleja), gdzie w ostatni piątek doszło do zatoru. Z naszych informacji wynika, że powierzchnia zajmowana przez krę powiększa się i przesuwa w górę rzeki. Teren monitorują miejscowi strażacy.

24 godziny na dobę

– Jeździmy na miejsce dwa-trzy razy dziennie. Sprawdzamy sytuację na Wieprzu w okolicach Serocka, Sułoszyna i Woli Skromowskiej. Stan rzeki rośnie, ale wolniej, niż kilka dni temu – przyznaje druh Radosław Czubacki z OSP w Firleju.

W poniedziałek rano wodowskaz w Lubartowie pokazywał 307 cm, to najwyższy wynik w tym roku. Od początku miesiąca Wieprz przybrał prawie 70 cm. Do stanu ostrzegawczego brakuje jeszcze 123 cm.

W poszczególnych powiatach zbierają się sztaby kryzysowe. Rzeki obserwują także pracownicy Wód Polskich.

–  Monitorujemy sytuację na rzekach przez 24 godziny na dobę. Na chwilę obecną widzimy przekroczenia stanów ostrzegawczych głównie na Bugu. Nie są to jeszcze stany alarmowe, więc za wcześnie na podejmowanie działań antykryzysowych – uspokaja Jarosław Kowalczyk, rzecznik Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Lublinie.

Problem w tym, że nie ma skutecznych sposobów na udrożnienie ewentualnego zatoru. Rzeki na Lubelszczyźnie, nie licząc Wisły, są w większości nieżeglowne, a to uniemożliwia użycie lodołamaczy. Nieskuteczne są także testowane w 1982 roku na Wiśle próby z materiałami wybuchowymi, bo tzw. zjawiska lodowe sięgają często wielu kilometrów.

Będzie odwilż

Tymczasem IMGW prognozuje odwilż w całym kraju, co wcale nie jest dobrą wiadomością, zwłaszcza dla województwa lubelskiego.

– Temperatura w ciągu najbliższych dni utrzyma się poniżej zera, ale od soboty zacznie rosnąć osiągając nawet 6 stopni w ciągu dnia. Jest to o tyle niebezpieczne, że na Lubelszczyźnie pokrywa śniegu mierzy średnio 20 cm. W takiej warstwie jest bardzo dużo wody, która po roztopieniu w dużej mierze trafi do rzek – tłumaczy Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW w Warszawie. – Dlatego w takiej sytuacji możliwe będą miejscowe podtopienia. Wody w rzekach będzie przybywać, dotyczy to również Wisły – dodaje.

Na razie nie wiadomo, jak długo utrzymają się dodatnie temperatury. Aktualne modele przewidują wzrost nawet do 8 stopni już w przyszłym tygodniu. IMGW nie wyklucza wydania ostrzeżeń hydrologicznych dla Lubelszczyzny. W pozostałej części Polski ma być jeszcze cieplej.

Zlodowacenie na Bugu, na Wiśle śryż

Zjawiska lodowe mogą występować obecnie na rzekach całego województwa. Jak informują służby wojewody, w okolicach Strzyżowa i Włodawy nad Bugiem oraz Malowej Góry nad Krzną zlodowacenie dochodzi do stu procent. W Dorohusku do 80 procent, a w Krzyczewie do 60 proc. Trwa obserwacja zatoru na Wieprzu w pobliżu Firleja. Z kolei na Wiśle tworzy się tzw. śryż, czyli skupisko gąbczastych bryłek tworzonych z kryształków lodu w kształcie igieł. Takie zjawisko widać już w Puławach i Dęblinie. Poziom Wisły utrzymuje się poniżej stanu ostrzegawczego, w ciągu ostatniego tygodnia spadł do ok. 220 cm.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS zrobił swoje. W półfinale Pekao SA Pucharu Polski lublinianki pokonały MB Zagłębie Sosnowiec 86:83. W nagrodę, już w sobotę zagrają o główne trofeum. Finał zaplanowano na godz. 15.

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana
wypadek
galeria

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium