Wróciła dawna kolorystyka elewacji zabytkowego kościoła na Czwartku – ugier jasny na ścianach i stara biel na gzymsach oraz detalach architektonicznych. W ramach unijnego projektu zostały wymienione również okna i drzwi w świątyni. XVI-wieczny zabytek będzie oświetlony.
– Z końcem września zakończyły się zasadnicze prace remontowe świątyni na zewnątrz – mówi ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja. – W ramach unijnego projektu został wykonany remont elewacji. Wymieniliśmy okna i drzwi świątyni. Zrobiliśmy również izolację pionową i poziomą. Jest też nowa opaska. Poprawiana została więźba dachowa.
Na razie nie ma potrzeby wymiany dachu. – Miedziana dachówka, którą przykryta jest świątynia była kładziona w latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku. Jest w dobrym stanie – mówi kapłan.
Remontu doczekał się dom parafialny. Budynek został ocieplony i pomalowany, ma nowe okna i drzwi. Zostały zamontowane też instalacja fotowoltaiczna.
– Tę inwestycję mogliśmy przeprowadzić dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – mówi ks. Piotr Kawałko.
To nie jedyne prace dotyczące parafii na Czwartku i otoczenia zabytkowej świątyni. – Będą nowe chodniki. Są to dodatkowe prace, bez żadnego zewnętrznego dofinansowania – podkreśla proboszcza parafii. – Są możliwe dzięki ofiarności naszych darczyńców. Parafia wzięła też kredyt, który trzeba będzie spłacić. Pieniądze były nam jednak potrzebne na zabezpieczenie tzw. wkładu własnego przy unijnym projekcie i wykonanie tych dodatkowych prac poprawiających estetykę otoczenia – wyjaśnia proboszcz parafii na Czwartku.
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyremontowane zostaną organy. – Są stare i bardzo zniszczone – podaje ks. Kawałko. W tym roku parafia pw. św. Mikołaja będzie świętować 350-lecie istnienia. Z tej okazji zaplanowano m.in. koncerty.