Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

10 lutego 2021 r.
12:32

Przedsiębiorca z Zamościa: Przeżyliśmy wirusa, zabił nas remont placu

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. Kazimierz Chmiel)

Właściciel zamyka sklep, który działa w sąsiedztwie placu Stefanidesa. – Z epidemią daliśmy radę, z brakiem szacunku i nieudolnościami nie jesteśmy w stanie walczyć – oskarża miasto, że to remont placu odciął go od klientów i uniemożliwił działalność. Urzędnicy tłumaczą, że utrudnienia są uciążliwe dla wszystkich, ale to konieczność, by inwestycja mogła być zrealizowana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– O, nie wierzę, taki przemiły właściciel i obsługa mega fajna, aż szkoda naprawdę. Szkoda, ale swoją drogą to żaden sklep w tym miejscu by się nie utrzymał. Jest mi bardzo przykro. Robiłam u Was zakupy. Właściciel bardzo miły, wręcz wita klientów w progu. To się nie zdarza nigdzie. Wszyscy chętni z pomocą, ładnie i czysto w sklepie. Aż dziw – komentują internauci informację, że Enta – przyjazny market – zawiesza działalność i rozdaje towar, żeby się nie zmarnował.

– Mieliśmy 45 tysięcy wejść na naszą stronę, gdy ogłosiliśmy, że można przyjść po produkty spożywcze. Drzwi się nie zamykały. Co się u nas teraz dzieje? Opróżniamy półki. Ale ciężko mi o tym rozmawiać, głos mi się łamie – mówi Krzysztof Cichończuk, który w styczniu zeszłego roku otworzył w 200-metrowym pomieszczeniu na Starym Mieście w Zamościu spożywczy sklep.

Teraz go zamyka, bo – jak wylicza – obroty spadły o 90 proc. Musiał zwolnić pracowników, z ośmiu została jedna osoba.

Enta (fot. Kazimierz Chmiel)

Plac niezgody

Jak ocenia właściciel, powodem fatalnej sytuacji jest remont placu Stefanidesa. Zamiast parkingu z którego korzystali klienci, od września jest ogrodzony płotem plac budowy. Do sklepu Cichończuka można się dostać wąskim przejściem i jak opowiada przedsiębiorca, trzeba nadłożyć sporo drogi, omijając teren inwestycji, co dodatkowo zniechęca kupujących. Na dodatek brak bezpośredniego dojazdu.

– To jeden z najważniejszych projektów, jakie realizuje Zamość polegający na przebudowie placu Stefanidesa, placu Wolności i ulicy Łukasińskiego. Miasto zobowiązało wykonawcę (firma Strabag) do zapewnienia dojścia i dojazdu do lokali usługowych przy ul. Łukasińskiego i placu Stefanidesa, a także zapewnienia dostępu do wszystkich obiektów użyteczności publicznej, położonych w strefie prowadzonej inwestycji. Z przyczyn technicznych dostęp do lokali jest utrudniony przez prowadzone roboty, jednakże np. dowóz zaopatrzenia do wszystkich sklepów działających na Starym Mieście jest możliwy i faktycznie się odbywa. Przedsiębiorcę poinformowano, że dojście do jego lokalu jest możliwe wzdłuż placu Stefanidesa, natomiast dojazd – od ulicy Daniłowskiego. Zaopatrzenie może nią dojechać pod drzwi magazynu sklepu – wyjaśnia Marta Lackorzyńska-Szerafin, rzecznik prasowy UM Zamość.

Przedsiębiorca widzi to inaczej.

MEDIA BEZ WYBORU - SPRAWDŹ, O CO CHODZI WE WSPÓLNEJ AKCJI NIEZALEŻNYCH MEDIÓW

Tony towaru, na piechotę

– Na początku remontu byli urzędnicy i powiedzieli, że dojazd będzie, ale kawałek dalej. Kawałek? Czy ci ludzie wiedzą, co to jest przynieść do sklepu cztery palety, czyli 5 tysięcy butelek? Albo 200 kg mięsa? W piątek nie mogła tu dojechać karetka. Czujemy się odcięci jak w dniu, kiedy zabrano Teleranek – irytuje się przedsiębiorca, który nie może zrozumieć, dlaczego prace posuwają się tak wolno, po budowie kręci się kilka osób, a między 22 grudnia a 6 lutego w ogóle nikt.

Zastanawia się, dlaczego plac nie jest remontowany etapami, co by pozwoliło na prowadzenie działalności w tym rejonie Starego Miasta. – Praca powinna iść na trzy zmiany. Jest jedna, bo tak taniej? I dlatego my mamy umrzeć? Z dwóch kebabów jest jeden i ledwo żyje, firma oferująca okulary nie ma za co żyć. Wszyscy z tej strony placu umieramy – dodaje rozgoryczony.

Pani rzecznik wyjaśnia, że przerwa w remoncie, o której mówi przedsiębiorca, wynika z prawidłowej technologii realizacji tego typu robót budowlanych.

– Wykonawca realizuje prace zgodnie z harmonogramem, który uwzględniał przestoje na budowie związane z okresem zimowym i warunkami atmosferycznymi. Mimo przerwy w realizacji prac nie jest możliwym udostępnienie placu budowy potencjalnym klientom, wynika to z warunków bezpieczeństwa. Utrudnienia związane projektem są uciążliwe dla wszystkich, ale to konieczność, by zadanie mogło być zrealizowane – dodaje.

Plac Stefanidesa i widok na sklep (fot. Kazimierz Chmiel)

Całym sercem za remontem

Właściciel marketu podkreśla, że nie jest przeciwny remontowi. – Ja popieram te zmiany całym sercem. Plac wyglądał okropnie. Nawet sam mówiłem, że mam sklep nad jeziorem, bo takie były kałuże. Ale organizacja prac i decyzje urzędników są fatalne – uważa przedsiębiorca, który przyznaje, że jest w Zamościu obcy i widzi miasto, i zarządzanie nim inaczej niż zamościanie.

Krzysztof Cichończuk dwa lata temu wrócił do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie był z przerwami od lat 90. ubiegłego roku.

– Mieszkałem tam ostanie 15 lat i po przyjeździe zakochałem się w Zamościu. Jest lepszy niż Kraków, który też bardzo lubię. Postanowiłem zostać tu do końca życia, bo czuję się na Starym Mieście, jakbym tu mieszkał od wieków. To świetne miejsce, które powinno tętnić życiem 24 godziny na dobę. Mnóstwo rzeczy tu można zrobić i to takich, że przyjadą ludzie ze Szczecina. Dlatego nie poddam się. Zostawiłem serce w Zamościu i mnóstwo swojego czasu. Nie mam ochoty się wyprowadzić – mówi właściciel zamykanego sklepu.

Na razie zrobił w markecie około 200 paczek z produktami spożywczymi, po które mogli się zgłaszać wszyscy potrzebujący. Resztę oddał do Spichlerza Brata Alberta, jadłodzielni, która działa przy parafii św. Brata Alberta i z którą Cichończuk współpracuje. W planach ma otwarcie znacznie mniejszego sklepu i wykorzystanie 2/3 powierzchni do innych celów.

Remont, epidemia i pieniądze

Gdy miasto zaczynało remont placu Stefanidesa, mówiło się, że wszystko ma być gotowe na początku listopada tego roku. O takiej dacie informowano też okolicznych przedsiębiorców.

– Wykonawca nie wyklucza, że prace zostaną zakończone przed terminem – zapowiada rzecznik UM Zamość, która komentując sytuację likwidowanego marketu, zauważa, że w obrębie Starego Miasta swoją siedzibę mają szkoły, restauracje, w sezonie zimowym zwykle działa lodowisko. Z powodu pandemii działalność tychże została zawieszona lub utrudniona i można więc sądzić, że to miało istotny wpływ na spadek liczby klientów sklepu.

Na dodatek sklep Enta – przyjazny market – znajduje się w budynku prywatnym. Najemcy miejskich lokali użytkowych zlokalizowanych przy ul. Łukasińskiego są w innej sytuacji, bo mogli do Zakładu Gospodarki Lokalowej sp. z o. o. w Zamościu zgłaszać konieczność ograniczenia swoich działalności w związku z pandemią lub remontem ulicy. Obniżki czynszu są możliwe na mocy zarządzenia i decyzji prezydenta miasta. Właściciel likwidowanego sklepu nie może się też starać w urzędzie o obniżkę podatku od nieruchomości, bo nie jest właścicielem budynku w którym działa market.

– Dzięki wszystkim za dobre słowa i w wiarę, że może być, tu w pięknym Zamościu lepiej, dzięki, że wielu z Was wierzy w to – napisał przedsiębiorca, komentując wpisy internautów, którzy czekają na ponowne otwarcie, z wielkim hukiem!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski spędzi koniec majówki w województwie lubelskim. Odwiedzi dwa miasta.

MKS już dzisiaj gra kolejny mecz

PGE MKS FunFloor Lublin podejmie dzisiaj Piotrcovię

Dzisiaj o godz. 20.30 PGE MKS FunFloor zagra kolejny ważny mecz. Tym razem ekipa z Lublina zmierzy się w hali Globus z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

To już pewne. Za chwilę ruszy przebudowa al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów wygrało przetarg i ma 2 lata na inwestycję.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK przy ulicy Brzegowej

Batalia o zgodę radnych na sprzedaż tych działek miała 21 prób. Przetarg: nie ma chętnych

O zielone światło na sprzedaż tych działek prezydent Białej Podlaskiej wnioskował do rady aż 20 razy. Dopiero, gdy nastąpiła zmiana układu sił, za 21. razem radni zgodzili się na zbycie terenu przy ulicy Brzegowej. Ale wyniki przetargu nie są zadowalające.

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Robbi Ryan przenosi się do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

To duży transfer, bo Amerykanka była najlepszą koszykarką sezonu zasadniczego Orlen Basket Ligi Kobiet.

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie
ZDJĘCIA
galeria

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium