Zamość

26 listopada 2022 r.
9:14

Zamość. Straż Miejska jest niepotrzebna? Temat stanie na najbliższej sesji

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Strażnicy miejscy podczas uroczystości patriotycznych nie tylko je zabezpieczają, ale też pełnią funkcje reprezentacyjne. Na co dzień ciężko pracują
Strażnicy miejscy podczas uroczystości patriotycznych nie tylko je zabezpieczają, ale też pełnią funkcje reprezentacyjne. Na co dzień ciężko pracują (fot. Anna Szewc/Archiwum)

Straż Miejska jest w Zamościu niepotrzebna – uznał pewien obywatel i petycję w sprawie rozwiązania tej formacji skierował do Rady Miasta. Temat stanie na najbliższej, poniedziałkowej sesji. Nie zanosi się jednak na to, aby propozycja mieszkańca została zrealizowana.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji temat potraktowała poważnie. Pismem od mieszkańca zajmowała się trzykrotnie na posiedzeniach we wrześniu, październiku i listopadzie, by ostatecznie jednogłośnie uznać petycję za bezzasadną. Projekt uchwały z propozycją takiego rozstrzygnięcia ma być głosowany w poniedziałek.

Strażników za mało?

Komendant SM w Zamościu również uważa, że ta służba jest w mieście potrzebna, a jego podwładni naprawdę mają co robić.

– Jeżeli wziąć pod uwagę, że w ciągu pierwszego półrocza tego roku strażnicy wykonali ponad 15 tys. różnych czynności, a tych pracujących na "pierwszej linii" jest 19, zaś uwzględniając np. urlopy, czy nieobecności chorobowe tak naprawdę 15, to okazuje się, że każda z tych osób wykonała ok. 1000 różnych zadań – argumentuje Marian Puszka.

Podkreśla, że jego podwładni podejmują interwencje, patrolują miasto, biorą udział w asystach, a także prowadzą różnego rodzaju działania prewencyjne. Zapewnia, że zadań do wykonania im nie brakuje. Zdaniem Puszki, straży likwidować nie tylko nie należy, ale tak naprawdę jeszcze przydałoby się jej wzmocnienie etatowe. Teraz cała ta jednostka to 10 osób obsługujących całodobowo monitoring miejski, 19 funkcjonariuszy umundurowanych, komendant i zaledwie dwie osoby w administracji. – Jesteśmy jednostką maksymalnie odbiurokratyzowaną – przekonuje komendant.

Policja jest na tak

Potrzebę funkcjonowania w Zamościu tej służby widzi również policja. – Strażnicy miejscy zajmują się głównie zapewnianiem bezpieczeństwa mieszkańcom, ale też przyjezdnym, turystom, zwłaszcza w rejonie Starego Miasta. Niejednokrotnie pomagali nam i cały czas pomagają również w zabezpieczaniu różnego rodzaju uroczystości czy imprez – mówi Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Wspomina również o wspólnych patrolach strażników i policjantów, których najwięcej jest zwłaszcza w okresach świątecznych, w weekendy czy też w sezonie turystycznym. – Poza tym pełnią służbę jako funkcjonariusze umundurowani, a już sam widok takich patroli wpływa na poczucie bezpieczeństwa – dodaje policjantka.

Dla jej formacji szczególnie istotna jest też współpraca wynikająca z tego, że to Straż Miejska ma u siebie centrum monitoringu. – Nagrania z kamer wielokrotnie były przez nas wykorzystywane w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych, dzięki czemu mogliśmy ustalić przebieg zdarzeń, a niejednokrotnie również ustalić sprawców przestępstw – podsumowuje Krukowska-Bubiło.

Zapracowany jak strażnik

Podobnego zdania byli radni badający zasadność petycji. – Nadmienić należy, iż patrolowaniem, interweniowaniem i innymi działaniami objęty jest przez Straż Miejską obszar całego miasta i nie ogranicza się tylko do zagadnień parkowania – czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez Jolantę Fugiel, przewodniczącą komisji zajmującej się petycją. Według członków komisji, straż realizuje swoje obowiązki na właściwym poziomie, a "fakt ten odzwierciedlony jest w informacjach o stanie bezpieczeństwa, które systematycznie są przedkładane Radzie Miasta i zawsze znajdują akceptację i pozytywną ocenę".

Tak było również w sierpniu tego roku, gdy SM składała raport ze swoich działań w pierwszym półroczu. W zestawieniu podano, że od początku stycznia do końca czerwca strażnicy odnotowali 1716 wykroczeń. Z tego najwięcej, bo 1287 dotyczyło kwestii bezpieczeństwa i porządku w komunikacji. Wymierzyli za to 79 mandatów na 9,3 tys. zł, 39 wniosków o ukaranie skierowali do sądu, a w 1169 przypadkach skończyło się na pouczeniach. Przez te 6 miesięcy strażnicy stwierdzili również 134 wykroczenia przeciwko ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Mandatów było 30 na 3 tys. zł, zaś w 104 przypadkach zastosowano "środek oddziaływania wychowawczego". Strażnicy miejscy przeprowadzili również 5869 kontroli, wylegitymowali 844 osoby. Wykonywali konwoje (163), udzielali asyst (16), przeprowadzali prelekcje (4) i zabezpieczyli 62 imprezy. Przez dłuższy czas byli też angażowani (116 czynności) przy kierowaniu ruchem na ul. Lipskiej, gdzie w związku z remontem tworzyły się potężne korki. Poza tym zrealizowali aż 3019 interwencji, w tym najwięcej po zgłoszeniach od mieszkańców (1316), a dalej wynikających z funkcjonowania monitoringu (851), ale też na wnioski różnych instytucji (234), a także dyżurnego KMP (29). Podczas własnych patroli interweniowali zaś 589 razy.

Temat likwidacji SM w Zamościu nie jest nowy. Już pięć lat temu radni głosowali nad takim rozwiązaniem, gdy z inicjatywą uchwałodawczą wyszła grupa mieszkańców i pod swoim pomysłem zebrała 500 podpisów. Radni to rozwiązanie odrzucili niemal jednogłośnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Po dwóch wygranych z rzędu z zespołami z czołówki kibice Górnika Łęczna liczyli, że ich ulubieńcy kolejny raz zapunktują za pełną pulę. Niestety zielono-czarni we wtorek dość mocno rozczarowali i zaledwie zremisowali z walczącą o utrzymanie Kotwicą Kołobrzeg

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski w Turcji finiszowali w drugiej dziesiątce

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski startowali w Turcji

Tureckie Grand Prix Syedra Ancient City nie będzie najmilej wspominany przez kolarzy Monogo Lubelskie Perła Polski. Trasa była bardzo ciekawa i zawierała aż 8 ostrych podjazdów, finisz zresztą też kończył się na trasie wiodącej pod górę.

Wojciech Matysek (w białej koszulce) to jedna z gwiazd LNBA

Patobasket oraz Matematyka zmierzą się w finałowej serii

To była pasjonująca niedziela w rozgrywkach LNBA. W hali sportowej I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbyły się tylko trzy mecze, ale ich stawka była olbrzymia.

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole
UWAGA!

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole

Gdzie będą te kontrole? Wszędzie. Kiedy? W środę, 9 kwietnia. W działaniach wezmą udział również policyjne grupy Speed.

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina
koncert
10 kwietnia 2025, 19:00
film

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina

Wesoła reggae ferajna z miasta Warszawy, czyli Vavamuffin w najbliższy czwartek przyjedzie do Lublina z najnowszym materiałem. Będzie nawijka Pablopavo, będzie melodyjnie i dancehallowo, tak więc będzie do czego potupać nóżką.

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II
foto
galeria

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku (20 lat temu) w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe ukochanego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło ok. 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów) z całego świata, w tym wiele osób z Lublina. Jednym ze świadków tego wydarzenia był fotoreporter „Dziennika Wschodniego” Maciej Kaczanowski, którego zdjęcia publikujemy.

Cwiczenia Wiosenny Kryzys 25

Wiosenny Kryzys: wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

Wszystko wszędzie naraz: dywersja, pożary, wypadki i poszukiwanie osób zaginionych. Taki był scenariusz ćwiczeń Wiosenny Kryzys 25, jakie dęblińscy Terytorialsi przeprowadzili wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Noc Kultury:  O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

Noc Kultury: O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

15 młodych raperów walczy o występ na scenie rapu podczas Nocy Kultury, gdzie gwiazdą wieczoru będzie O.S.T.R. Na przesłuchania w Teatrze Starym w Lublinie wstęp wolny.

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

„Pęknięcia w obozie cheerleaderów Trumpa”. Po wielkim zamieszaniu na rynkach kapitałowych, miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową – pisze „Washington Post”. I ostrzega, że prezydent USA doprowadzi do zamrożenia amerykańskiej gospodarki.

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

W zeszłym roku pojawiły się dwa byczki i jedna jałówka. Teraz stado żubrów żyjących na wolności od 2021 roku w Lasach Janowskich liczy 14 zwierząt. W najbliższych miesiącach leśnicy spodziewają się kolejnych dwóch, trzech wycieleń.

Kto wypełni puste miejsce po przewodniczącej Rady Miasta Chełm?

Po odwołaniu Doroty Rybaczuk: Kto będzie nowym przewodniczącym Rady Miasta?

Ostatnia sesja Rady Miasta Chełm przejdzie do historii jako jedna z najbardziej burzliwych. Choć początkowo miała dotyczyć przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, to niespodziewane wydarzenia związane z odwołaniem Doroty Rybaczuk z funkcji przewodniczącej zdominowały obrady. Decyzja ta może mieć daleko idące konsekwencje dla politycznego układu sił w mieście.

Motor Lublin - Lech Poznań. Napewno będą emocje. I dodatkowe autobusy

Motor Lublin - Lech Poznań. Napewno będą emocje. I dodatkowe autobusy

W niedzielę palmową na Arenie Motor Lublin piłkarze z Lublina zmierzą się z Lechem Poznań. Kibice po meczu będą mogli skorzystać z większej ilości kursów autobusów.

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

Uczniowie z Lublina znów mogą zmieniać swoje szkolne otoczenie dzięki Szkolnym Budżetom Obywatelskim. Nabór do konkursu „Rozwój partycypacji uczniowskiej w Lublinie” juz trwa.

Radny Marek Woch (PiS) uważa, że urzędnicy podlegający Teresie Gutowskiej (PO) popełnili błąd i złamali kodeks wyborczy. Starosta puławska z taką oceną się nie zgadza
polityka

Agitacja za Trzaskowskim w urzędzie? Starosta przekonuje, że prawa nie złamano

Wysyłanie drogą urzędową kierowanych do radnych rady powiatu puławskiego ulotek wyborczych Rafała Trzaskowskiego zostało uznane przez starostę puławską Teresę Gutowską za zgodne z prawem. Tym samym komisarz wyborczy nie zostanie o tym fakcie poinformowany.

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych
galeria

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych

W radzyńskim pałacu Potockich odbędzie się aukcja warszawskiego domu aukcyjnego Art in House. Do licytacji będzie 75 przedmiotów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium