Dla ponad 1,1 tys. studentów Akademii Zamojskiej rozpoczął się nowy rok akademicki. Przeszło połowa z tych osób zdobywać będzie wiedzę jako „pierwszoroczniacy”. Zainteresowanie ofertą uczelni było wystarczające nie tylko, by uruchomić wszystkie dotychczasowe kierunki kształcenia, ale również nowe, startujące dopiero w tym roku.
Rekrutacja na rok akademicki 2022/2023 trwała do ostatniego dnia września. W systemie zarejestrowało się ok. 1000 osób, a spośród nich ostatecznie przyjętych na pierwszy rok studiów I i II stopnia zostało nieco ponad 600.
Największym zainteresowaniem cieszyło się tradycyjnie pielęgniarstwo, a także bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowości, filologia angielska i informatyka.
– Cieszy nas niezmiernie fakt, że są chętni na nowo utworzone kierunki – prawo i położnictwo, a także na unikatowe studia w skali kraju - rynek sztuki i zarządzanie w kulturze – podkreśla dr Ryszard Pankiewicz, prorektor ds. kształcenia AZ.
Rekrutacyjne statystyki AZ wskazują, że w Instytucie Techniczno-Informatycznym przybędzie ok. 70 studentów. To osoby, które wybrały informatykę, mechanikę i budowę maszyn albo logistykę. Z kolei w Instytucie Humanistyczno-Medycznym (filologia angielska, pedagogika, pielęgniarstwo, prawo, rynek sztuki i zarządzanie w kulturze, położnictwo) studia na I roku rozpocznie ponad 350 osób. A niespełna 200 nowych studentów ma Instytut Społeczno-Ekonomiczny, kształcący na kierunkach: finanse i rachunkowość, turystyka i rekreacja, bezpieczeństwo narodowe.
Zajęcia i wykłady już się rozpoczęły, ale na uroczystą inaugurację roku akademickiego trzeba jeszcze poczekać do drugiej połowy października. Tymczasem władze AZ już myślą o dalszym poszerzaniu oferty.
– Plany obejmują rozwój kierunków studiów w obszarze szeroko zakreślonych nauk medycznych, tj.: lekarskiego, fizjoterapii i ratownictwa medycznego – zdradza Pankiewicz.