Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 kwietnia 2023 r.
20:45

Zamość. Stadion się sypie, a kibice Hetmana chcą wstrzymania inwestycji

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji jest w fatalnym stanie. Co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości. Problem w tym, że wizja obiektu po przebudowie przedstawiona przez projektantów i zaakceptowana przez miasto nie podoba się piłkarskim kibicom i władzom KS Hetman.
Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji jest w fatalnym stanie. Co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości. Problem w tym, że wizja obiektu po przebudowie przedstawiona przez projektantów i zaakceptowana przez miasto nie podoba się piłkarskim kibicom i władzom KS Hetman. (fot. Anna Szewc)

Piłkarscy kibice są oburzeni wizją stadionu OSiR po przebudowie. Do ministra sportu apelują o „zamrożenie” finansowania inwestycji. Zastrzeżenie do projektu mają też władze klubu Hetman Zamość. A samorząd? Jest zdeterminowany, by zadanie zrealizować i to jak najszybciej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przebudowa stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu to najkosztowniejsza z inwestycji, których rozpoczęcie na ten rok zaplanowano w mieście. Jak się okazuje, również taka, która wzbudza największe emocje.

Wywołała wyjątkowo gorącą i długą dyskusję podczas kwietniowej sesji, kiedy Rada Miasta Zamość miała wyrazić zgodę na emisję obligacje, bez których kosztowne zadanie nie miałoby szans dojść do skutku. Ostatecznie większość radnych zagłosowała za tym, by zadłużenie miasta zwiększyć dokładając brakujące pieniądze do tych, które w budżecie już zarezerwowano, ale również do blisko 39 mln pozyskanych dotacji (7 z ministerstwa sportu i 32 mln z Polskiego Ładu). To było konieczne, bo po otwarciu złożonych w przetargu ofert okazało się, że najtańsza z nich o 11 mln przekracza zakładany na ok. 47 mln zł budżet, mimo tego, że już wcześniej zakres prac planowanych na stadionie został ograniczony.

Kibice: To architektoniczny potworek

Kiedy finansowanie zostało zapewnione, wydawało się, że sprawa wyszła na prostą, ale wtedy głos zabrali kibice Klubu Sportowego Hetman. Na swoim facebookowym profilu opublikowali kilka postów wyrażając swoje niezadowolenie z planów samorządu. Krytykowali koszt inwestycji, stwierdzając, że będzie to chyba najdroższy stadion w Polsce. Ostro ocenili też sam projekt, m.in. za to, że na trybunach przewidziano zbyt mało miejsc dla widzów. Nie podobał im się również fakt, że np. w pierwszym etapie inwestycji nie znalazły się zakładane wcześniej elementy, jak sztuczne oświetlenie czy podgrzewanie murawy, a także remont części trybun od strony parku miejskiego.

„Czym zawinił Zamość? Perła renesansu, miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, miasto przesiąknięte piękną architekturą i zabytkami, żeby na siłę brnąć w tego architektonicznego potworka, który wygląda jak naprędce pisany na kolanie” – dopytywali kibice publikując w mediach społecznościowych list otwarty (nikt się pod nim z imienia i nazwiska nie podpisał) do ministra sportu i apelując, by Kamil Bortniczuk „zamroził” przyznane miastu dotacje do czasu „przedstawienia koncepcji zaakceptowanej przez lokalną społeczność”.

Klub: Przeprojektujcie stadion

Głos w dyskusji zabrały również władze KS Hetman. W wydanym oświadczeniu znalazło się stwierdzenie, że stadion OSiR w obecnym kształcie „w coraz większym stopniu staje się obiektem zagrażającym zdrowiu i życiu kibiców oraz piłkarzy”, a w związku z tym niebawem może otrzymać negatywną decyzję co do użytkowania.

„Ubolewamy nad tym, że nie mogliśmy uczestniczyć w fazie jego projektowania i przekazać na bieżąco stosownych, ważnych sugestii. Dlatego też w sytuacji kiedy Miasto ma już teoretycznie zabezpieczone finansowanie tej inwestycji, sugerowalibyśmy możliwość szybkiego przeprojektowania obecnej wersji stadionu tak, aby uwzględnił on nasze sugestie i oczekiwania” – czytamy w piśmie zarządu Hetmana.

Miasto: Jesteśmy zdeterminowani

– Znamy te opinie, dotarły do nas, szanujemy je, ale na obecnym etapie i w obecnej sytuacji jesteśmy zdeterminowani do tego, by tę inwestycję zrealizować, bo nie ma najmniejszych wątpliwości, że stan stadionu tego wymaga niezwłocznie – mówi Piotr Orzechowski, wiceprezydent Zamościa.

Podkreśla, że dotacje, jakie na przebudowę stadionu udało się uzyskać są rekordowe w historii miasta i szkoda byłoby z nich rezygnować, a „zamrożenie”, o które wnioskują kibice, jest po prostu nierealne. Dodaje, że pieniądze z obu źródeł zostały przyznane na obiekt lekkoatletyczno-piłkarski, a nie taki, który spełniałby wyłącznie oczekiwania kibiców i władz Hetmana. – Poza tym ci, którzy krytykują projekt chyba nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jakie czynniki na koncepcję wpływały. Ze względu np. na wymogi konserwatorskie wynikające z faktu położenia stadionu w sąsiedztwie Starego Miasta z pewnych koncepcji po prostu trzeba było zrezygnować – tłumaczy Orzechowski.

Nie ukrywa jednocześnie, że koszty jakie należy ponieść są bardzo wysokie, ale też dodaje, że na obowiązujące obecnie ceny samorząd wpływu nie ma. Zapewnia, że wciąż podejmowane są „intensywne” starania o to, by zdobyć na przebudowę stadionu jeszcze o dodatkowe wsparcie.

– Nie zgodzę się również z zarzutami, że inwestycja konsultowana nie była. Bo spotkań w tej sprawie zorganizowano wiele, a w najliczniejszym z 2021 roku uczestniczyli również przedstawiciele kibiców i środowisk sportowych – zapewnia.

Tak czy inaczej kwestia przebudowy wciąż pozostaje otwarta, bo ogłoszony na początku roku przetarg jeszcze nie został rozstrzygnięty, mimo że oferty otwarto w lutym. – Komisja pracuje i analizuje dokumentację – informuje Stanisław Flis, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych. Nic więcej zdradzić nie chce poza tym, że ostatecznej decyzji można się spodziewać w najbliższym czasie.

Jaki ma być stadion?

Projekt pierwszego etapu przebudowy stadionu zamojskiego OSiR zakłada budowę boiska piłkarskiego i urządzeń lekkoatletycznych z wyposażeniem, np. bieżni, skoczni do skoków w dal, rzutni do pchnięcia kulą i do miotów dalekich. Planowany jest też gruntowny remont budynku szatniowo-sanitarnego, a także pawilonu sprawozdawców, przebudowa trybuny głównej i dwóch bocznych (w sumie na ponad 1700 miejsc, również dla niepełnosprawnych), wieży sędziowskiej. Obiekt ma też zyskać nowe toalety, kasy, ogrodzenia. Będzie na nim funkcjonował monitoring, staną telebimy, zainstalowane zostaną stacje zraszania boiska i dozowania nawozów. Na kolejny etap, którego koszt szacowany jest w tym momencie na ok. 20 mln zł, pozostawiono remont trybuny od strony parku, instalację podgrzewania murawy oraz m.in. remont boiska treningowego, nad którym miał być też stawiany tzw. balon.

 

Koncepcję przedstawioną przez projektantów kibice Hetmana nazywają „architektonicznym potworkiem” (fot. Mat. OSiR Zamość)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Były zarzuty, teraz są słowa wsparcia. Parafianie z Łaszczowa po serii medialnych publikacji stanęli w obronie swojego proboszcza. I choć w oświadczeniu, które kilka dni temu trafiło do naszej redakcji nie ma właściwie żadnych zarzutów dotyczących artykułu, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, na prośbę nadawców pisma, zdecydowaliśmy się je opublikować.

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana
Świdnik

Wyrok na Rejkowiznę zawieszony. Wycinka lasu częściowo wstrzymana

Każde nadleśnictwo w Polsce, prowadząc prace na swoim terenie, opiera się na tym dokumencie. Ale Lasy Państwowe muszą też respektować ustawę dotyczącą gospodarki leśnej. A w niej jest wyraźnie zaznaczony obowiązek m.in. odmładzania lasu.

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie
galeria

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie

Biel wojskowych kalesonów współgrała z rześką aurą niedzielnego poranka na placu Zamkowym w Lublinie. Ostatnia niedziela miesiąca to jak zwykle giełda staroci.

Bachata Party
foto
galeria

Bachata Party

Lublin imprezuje cały czas. Nie straszny Wam nawet mróz. Co weekend lubelski klub El Cubano zapełnia do ostatniego miejsca. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w poprzedni weekend w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Dwaj oszuści, podszywając się pod pracowników banku, wmówili 54-latce i 38-latce, że ich oszczędności są zagrożone. Kobiety straciły łącznie ponad 20 tysięcy złotych.

Sebastian Szczytniewski w piątek zadebiutował w barwach Górnika Łęczna na poziomie Betclic I Ligi

Sebastian Szczytniewski kolejnym piłkarzem z debiutem w Górniku Łęczna

Przed meczem z Polonią Warszawa trener Pavol Stano musiał radzić sobie z pewnymi problemami kadrowymi, które dotyczyły głównie defensywy Górnika Łęczna. Słowacki szkoleniowiec w meczu w stolicy w linii obrony wystawił między innymi Marko Roginicia, a także Sebastiana Szczytniewskiego, który tym samym zaliczył oficjalny debiut w drużynie zielono-czarnych

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów zostanie zamontowanych na drogach krajowych. Dwa z nich staną w województwie lubelskim, co ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium