Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 marca 2022 r.
9:18

Zamość: Zazieleni się przy rowerowych trasach

Autor: Zdjęcie autora ak
0 0 A A
Niedawno gruntowny remont przeszła ulica Piłsudskiego w Zamościu. Wzdłuż niej ścieżek dla rowerzystów również nie mogło zabraknąć
Niedawno gruntowny remont przeszła ulica Piłsudskiego w Zamościu. Wzdłuż niej ścieżek dla rowerzystów również nie mogło zabraknąć (fot. Anna Szewc)

Zielone Płuca dla Rowerzystów – tak zatytułowany jest projekt, który wspólnie z partnerami zrealizuje w ciągu najbliższych miesięcy Rotary Klub Zamość. W planach jest sadzenie drzew i krzewów, organizacja miejsc odpoczynku dla cyklistów, ale też konkurs dla przedszkolaków i edukacja ekologiczna młodzieży oraz seniorów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pomysł zrodził się w mojej głowie, ale zainspirował mnie mój mąż, wielki wielbiciel drzew. Siłą rzeczy ekologia i przyroda stały się czymś stale obecnym w moim życiu – wyjaśnia Elżbieta Szymańska, prezydent elekt zamojskiego Rotary Klubu, która swoją kadencję oficjalnie rozpocznie latem tego roku i postanowiła cały okres „rządów” poświęcić ekologii.

Do udziału w projekcie dedykowanym rowerzystom zaprosiła szereg instytucji, m.in. Przedszkole Miejskie nr 2, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, II LO im. Marii Konopnickiej, LO Centrum Szkół Mundurowych, ale też Klub Seniora Vigor oraz magistrat.

Elementów projektu jest mnóstwo, a ich wartość wyceniono na ponad 50 tys. zł. Rotarianie zapewniają wkład własny, a jednocześnie wystąpili z wnioskiem o dotację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Rozstrzygnięcia spodziewamy się w najbliższych dniach, ale nawet jeśli nie otrzymamy wsparcia, zrealizujemy ten projekt, może tylko z nieco mniejszym rozmachem – zapowiada Szymańska.

Pierwsze działania już zostały podjęte. – Młodzież naszej szkoły została zaproszonona do udziału w konkursie na logo projektu i promujący go plakat. Mamy zgłoszenia, teraz tylko trzeba wybrać zwycięzcę – mówi Katarzyna Manachiewicz, opiekunka szkolnego koła wolontariatu w PLSP.

W porozumieniu z władzami Zamościa ustalono również, że nasadzenia drzew i krzewów zostaną dokonane przy popularnych wśród rowerzystów bulwarach nad rzeką Łabuńką (na odcinku od ulicy Okrzei do ul. 1 Maja). Tam też pojawić się mają ławeczki, na których cykliści będą mogli odpocząć, a obok nich specjalnie oznaczone kosze i tablice informacyjne. Planowane są ponadto warsztaty edukacyjne dla młodzieży i dorosłych z tematyką spotkań dobraną do wieku i zainteresowań uczestników, będzie także ekologiczny plastyczny konkurs dla przedszkolaków. Projekt przewiduje ponadto powołanie grupy eko-wolontariuszy, wydanie kalendarza ekologicznego na rok 2023 i założenie internetowego licznika nasadzeń. Całość ma się zakończyć jesienią konferencją naukową.

Warto dodać, że Zamość z roku na rok staje się miastem coraz bardziej przyjaznym cyklistom, dla których zbudowano już ponad 50 km ścieżek rowerowych. – Realizując każde kolejne większe zadanie staraliśmy się, aby przy okazji powstawały trasy dla rowerów – mówi Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich. Dodaje, że tylko w najbliższym czasie oddana zostanie kolejna ponad 1,5-kilometrowa ścieżka przy remontowanej ulicy Szczebrzeskiej. Trasy dla amatorów dwóch kółek są przewidziane również przy przebudowywanym właśnie 5-kilometrowym odcinku ul. Dzieci Zamojszczyzny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

29-latek zadźgał partnera swojej matki
WIDEO
film

29-latek zadźgał partnera swojej matki

Nawet dożywocie może grozić 29-latkowi, który oskarżony jest o zabójstwo 42-letniego partnera swojej matki. Mężczyzna przyznał się do dokonania zbrodni.

ilustracyjne zdjęcie
biała podlaska

Białorusin przez 5 lat szpiegował lotnisko. Pomagał mu Polak

Przez pięć lat Nikolay M. śledził lotnisko w Białej Podlaskiej. Prokuratura oskarża go szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu. Pomagał mu w tym Polak.

Osoby bezdomne najczęściej ukrywają się w pustostanach. Policja w okresie jesienno-zimowym prowadzi patrole prewencyjne sprawdzając czy koczują tam osoby potrzebujące pomocy

Pierwszy przypadek wychłodzenia na Lubelszczyźnie. Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Policjanci z Opola Lubelskiego wyjaśniają okoliczności śmierci 49-letniej mieszkanki Karczmisk. Prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie. To pierwszy przypadek w tym sezonie na Lubelszczyźnie.

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.

Gdzie powstanie droga, a gdzie chodnik czy oświetlenie – o inwestycjach w poszczególnych dzielnicach Lublina w nowym programie "Wtorek na dzielni" pytamy dyr. Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm stawały na podium zawodów w Krakowie

Dobre występy przedstawicieli Cementu-Gryfa Chełm podczas zawodów w Krakowie i Zgierzu

W Krakowie rozegrany został Międzynarodowy Turnieju im. Władysława Bajorka. Zawody odbyły się w trzech grupach wiekowych, wśród dzieci, młodzików i kadetów. Wzięli w nich udział zawodnicy z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech, Armenii, Danii, Chorwacji, Jordanii i Słowacji.

Klaudia Kudełko
古典音樂

Z Zamościa do Pekinu z nieznanym utworem Chopina

Pekin, Szanghaj, Xiamen, Chengdu, Chongqing i Shenzhen – w tych miastach zagra Klaudia Kudełko, pianistka z Zamościa, zdobywczyni nagrody specjalnej Outstanding Performance Prize za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Co zagra? Nieznany dotąd utwór Chopina.

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie
galeria

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie

Premierowe produkty, usługi i rozwiązania dla energetyki, szkolenia produktowe, panele dyskusyjne, seminaria oraz specjalistyczny program konferencyjny – tak zapowiada się jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowane branży energetycznej – 15 edycja Targów Energetycznych ENERGETICS, które odbędą się w dniach 19 – 21 listopada 2024 roku. (Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11).

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków
ZDJECIA i WIDEO
galeria
film

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków

Blisko tonę narkotyków o łącznej wartości 43 mln złotych zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego z Lublina. Decyzją Sądu zamieszani w sprawę zostali tymczasowo aresztowani.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Zbliżająca się zima to doskonały moment, aby zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Wiele osób zastanawia się, czy to konieczne. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, szczególnie jeśli zależy nam na bezpieczeństwie jazdy zimą. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, co jest kluczowe podczas jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych drogach.

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu
galeria

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu

O blisko 3 tys. zł więcej niż rok temu trafiło do puszek kwestarzy podczas zorganizowanej w weekend w Zwierzyńcu zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Szymon Ładniak będzie miał okazję na występ w Grand Prix Makau

Szymon Ładniak wystartuje w prestiżowym wyścigu Grand Prix Makau

Szymon Ładniak idzie śladami Roberta Kubicy. Lublinian w listopadzie będzie miał okazję wystąpić w prestiżowym Grand Prix Makau.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!