Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 marca 2022 r.
9:18

Zamość: Zazieleni się przy rowerowych trasach

Autor: Zdjęcie autora ak
0 0 A A
Niedawno gruntowny remont przeszła ulica Piłsudskiego w Zamościu. Wzdłuż niej ścieżek dla rowerzystów również nie mogło zabraknąć
Niedawno gruntowny remont przeszła ulica Piłsudskiego w Zamościu. Wzdłuż niej ścieżek dla rowerzystów również nie mogło zabraknąć (fot. Anna Szewc)

Zielone Płuca dla Rowerzystów – tak zatytułowany jest projekt, który wspólnie z partnerami zrealizuje w ciągu najbliższych miesięcy Rotary Klub Zamość. W planach jest sadzenie drzew i krzewów, organizacja miejsc odpoczynku dla cyklistów, ale też konkurs dla przedszkolaków i edukacja ekologiczna młodzieży oraz seniorów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pomysł zrodził się w mojej głowie, ale zainspirował mnie mój mąż, wielki wielbiciel drzew. Siłą rzeczy ekologia i przyroda stały się czymś stale obecnym w moim życiu – wyjaśnia Elżbieta Szymańska, prezydent elekt zamojskiego Rotary Klubu, która swoją kadencję oficjalnie rozpocznie latem tego roku i postanowiła cały okres „rządów” poświęcić ekologii.

Do udziału w projekcie dedykowanym rowerzystom zaprosiła szereg instytucji, m.in. Przedszkole Miejskie nr 2, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, II LO im. Marii Konopnickiej, LO Centrum Szkół Mundurowych, ale też Klub Seniora Vigor oraz magistrat.

Elementów projektu jest mnóstwo, a ich wartość wyceniono na ponad 50 tys. zł. Rotarianie zapewniają wkład własny, a jednocześnie wystąpili z wnioskiem o dotację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Rozstrzygnięcia spodziewamy się w najbliższych dniach, ale nawet jeśli nie otrzymamy wsparcia, zrealizujemy ten projekt, może tylko z nieco mniejszym rozmachem – zapowiada Szymańska.

Pierwsze działania już zostały podjęte. – Młodzież naszej szkoły została zaproszonona do udziału w konkursie na logo projektu i promujący go plakat. Mamy zgłoszenia, teraz tylko trzeba wybrać zwycięzcę – mówi Katarzyna Manachiewicz, opiekunka szkolnego koła wolontariatu w PLSP.

W porozumieniu z władzami Zamościa ustalono również, że nasadzenia drzew i krzewów zostaną dokonane przy popularnych wśród rowerzystów bulwarach nad rzeką Łabuńką (na odcinku od ulicy Okrzei do ul. 1 Maja). Tam też pojawić się mają ławeczki, na których cykliści będą mogli odpocząć, a obok nich specjalnie oznaczone kosze i tablice informacyjne. Planowane są ponadto warsztaty edukacyjne dla młodzieży i dorosłych z tematyką spotkań dobraną do wieku i zainteresowań uczestników, będzie także ekologiczny plastyczny konkurs dla przedszkolaków. Projekt przewiduje ponadto powołanie grupy eko-wolontariuszy, wydanie kalendarza ekologicznego na rok 2023 i założenie internetowego licznika nasadzeń. Całość ma się zakończyć jesienią konferencją naukową.

Warto dodać, że Zamość z roku na rok staje się miastem coraz bardziej przyjaznym cyklistom, dla których zbudowano już ponad 50 km ścieżek rowerowych. – Realizując każde kolejne większe zadanie staraliśmy się, aby przy okazji powstawały trasy dla rowerów – mówi Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich. Dodaje, że tylko w najbliższym czasie oddana zostanie kolejna ponad 1,5-kilometrowa ścieżka przy remontowanej ulicy Szczebrzeskiej. Trasy dla amatorów dwóch kółek są przewidziane również przy przebudowywanym właśnie 5-kilometrowym odcinku ul. Dzieci Zamojszczyzny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium