Zielone Płuca dla Rowerzystów – tak zatytułowany jest projekt, który wspólnie z partnerami zrealizuje w ciągu najbliższych miesięcy Rotary Klub Zamość. W planach jest sadzenie drzew i krzewów, organizacja miejsc odpoczynku dla cyklistów, ale też konkurs dla przedszkolaków i edukacja ekologiczna młodzieży oraz seniorów.
– Pomysł zrodził się w mojej głowie, ale zainspirował mnie mój mąż, wielki wielbiciel drzew. Siłą rzeczy ekologia i przyroda stały się czymś stale obecnym w moim życiu – wyjaśnia Elżbieta Szymańska, prezydent elekt zamojskiego Rotary Klubu, która swoją kadencję oficjalnie rozpocznie latem tego roku i postanowiła cały okres „rządów” poświęcić ekologii.
Do udziału w projekcie dedykowanym rowerzystom zaprosiła szereg instytucji, m.in. Przedszkole Miejskie nr 2, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, II LO im. Marii Konopnickiej, LO Centrum Szkół Mundurowych, ale też Klub Seniora Vigor oraz magistrat.
Elementów projektu jest mnóstwo, a ich wartość wyceniono na ponad 50 tys. zł. Rotarianie zapewniają wkład własny, a jednocześnie wystąpili z wnioskiem o dotację do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Rozstrzygnięcia spodziewamy się w najbliższych dniach, ale nawet jeśli nie otrzymamy wsparcia, zrealizujemy ten projekt, może tylko z nieco mniejszym rozmachem – zapowiada Szymańska.
Pierwsze działania już zostały podjęte. – Młodzież naszej szkoły została zaproszonona do udziału w konkursie na logo projektu i promujący go plakat. Mamy zgłoszenia, teraz tylko trzeba wybrać zwycięzcę – mówi Katarzyna Manachiewicz, opiekunka szkolnego koła wolontariatu w PLSP.
W porozumieniu z władzami Zamościa ustalono również, że nasadzenia drzew i krzewów zostaną dokonane przy popularnych wśród rowerzystów bulwarach nad rzeką Łabuńką (na odcinku od ulicy Okrzei do ul. 1 Maja). Tam też pojawić się mają ławeczki, na których cykliści będą mogli odpocząć, a obok nich specjalnie oznaczone kosze i tablice informacyjne. Planowane są ponadto warsztaty edukacyjne dla młodzieży i dorosłych z tematyką spotkań dobraną do wieku i zainteresowań uczestników, będzie także ekologiczny plastyczny konkurs dla przedszkolaków. Projekt przewiduje ponadto powołanie grupy eko-wolontariuszy, wydanie kalendarza ekologicznego na rok 2023 i założenie internetowego licznika nasadzeń. Całość ma się zakończyć jesienią konferencją naukową.
Warto dodać, że Zamość z roku na rok staje się miastem coraz bardziej przyjaznym cyklistom, dla których zbudowano już ponad 50 km ścieżek rowerowych. – Realizując każde kolejne większe zadanie staraliśmy się, aby przy okazji powstawały trasy dla rowerów – mówi Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich. Dodaje, że tylko w najbliższym czasie oddana zostanie kolejna ponad 1,5-kilometrowa ścieżka przy remontowanej ulicy Szczebrzeskiej. Trasy dla amatorów dwóch kółek są przewidziane również przy przebudowywanym właśnie 5-kilometrowym odcinku ul. Dzieci Zamojszczyzny.