Ten cmentarz należy do parafii, ale chowani na nim byli i są mieszkańcy całego miast i okolic, również osoby niewierzące. Dlatego właśnie proboszcz ks. Robert Strus wspólnie ze Społecznym Komitetem Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu zainicjował zbiórkę pieniędzy na remonty nekropolii.
Lista najpilniejszych do wykonania prac nie jest krótka. Znajdują się na niej remonty m.in. cmentarnych alejek, ogrodzenia, głównej bramy wejściowej, ale również kaplicy i domku grabarza.
– Według takich wstępnych szacunków, potrzebowalibyśmy na to około 4 mln złotych, może więcej. Zależałoby nam na zebraniu około 2 mln, by mieć jakiś wkład własny, a przez to możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne – tłumaczy proboszcz Parafii Katedralnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu.
Dlatego właśnie na początku tego miesiąca ogłoszono zbiórkę pieniędzy. Parafia zachęca do nabywania cegiełek (dostępne są o nominałach 50, 100 lub 200 złotych), także bezpośrednich wpłat na konto (PKO BP 09 1020 5356 0000 1502 0186 1020) lub poprzez internet na zrzutka.pl. Pieniądze już powoli zaczęły płynąć.
– Przyszła do nas na przykład pewna pani i przekazała 200 złotych, ale mówiła również, że do wpłat zachęcała już swoich bliskich i znajomych z różnych części Polski. To było bardzo budujące spotkanie, gdyż dostrzegłem poczucie odpowiedzialności za nasz cmentarz, który przecież nie służy wyłącznie parafianom – opowiada ks. Strus.
Dodaje, że w ostatnich latach parafia poniosła już pewne wydatki np. na wzmocnienie sypiącego się ogrodzenia w okolicy skrzyżowania ulic Peowiaków i Przemysłowej oraz naprawy około 250 metrów alei. Na te bieżące remonty są przeznaczane w całości pieniądze otrzymywane z tytułu dzierżawy terenu administratorowi.
Z kolei dzięki Społecznemu Komitetowi Odnowy Cmentarza Parafialnego organizującego doroczne kwesty w ciągu 18 lat odnowiono prawie 50 zabytkowych nagrobków. Ale potrzeb jest bardzo dużo, stąd podjęcie starań o zdobycie dodatkowych środków.
Jest też szansa, że parafia skorzysta z dotacji z Polskiego Ładu dla kultury w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wniosek, jeden z 10 złożonych, w jej imieniu przygotował samorząd.