Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 października 2022 r.
8:08

Bądźmy eko na cmentarzu. "Nie twórzmy wielu ton śmieci z plastiku i szkła"

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 2 A A
Regał na znicze do ponownego wykorzystania na cmentarzu przy ul. Braterstwa Broni w Zamościu jest jeden. Na nekropolii przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju nawet trzy, dwa przy tzw. Lapidarium, a jeden na ul. Batorego
Regał na znicze do ponownego wykorzystania na cmentarzu przy ul. Braterstwa Broni w Zamościu jest jeden. Na nekropolii przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju nawet trzy, dwa przy tzw. Lapidarium, a jeden na ul. Batorego (fot. Anna Szewc)

Jeśli oprawa znicza nie jest zniszczona, można ją wykorzystać. A jeśli już kupować nowe, to w ograniczonej ilości. Zamiast sztucznych wiązanek, lepiej wybrać naturalne, biodegradowalne. No i należy pamiętać o segregacji. To rady urzędników dla osób odwiedzających cmentarze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temat jest "na czasie", bo zbliża się 1 listopada. Na cmentarzach w regionie ruch już jest spory, a będzie z każdym dniem coraz większy. Dlatego właśnie władze Biłgoraja kolejny rok z rzędu ze sporym wyprzedzeniem wystosowały do mieszkańców miasta apel o to, by do odwiedzin na cmentarzach podchodzić z głową, a zakupy ograniczać. Przekonać do tego mają m.in. statystyki, z których wynika, że Polacy rocznie kupują około 300 mln zniczy, co oznacza, że na jedną osobę przypa aż 8 sztuk!

Nie twórzmy wielu ton śmieci z plastiku i szkła. Zapalmy jeden symboliczny znicz na grobie bliskiej osoby. Modlitwa czy wspomnienie bliskich nam zmarłych znaczą więcej niż dziesiątki zapalonych zniczy czy pomnik zastawiony sztucznymi kwiatami – przekonują w Biłgoraju.

To już kolejna taka odezwa w ostatnich latach. Niestety, poprzednie przynosiły raczej marny efekt. – W 2020 roku z naszych cmentarzy komunalnych przy ul. Lubelskiej wywieziono 87 ton śmieci, w kolejnym już 104 tony, a w tym, do końca września 59 ton – wylicza Paweł Jednacz, rzecznik Urzędu Miasta w Biłgoraju. Dlatego w tym roku apel jest ponawiany.

– W pełni się z tym zgadzam. Im mniej śmieci zostanie, tym lepiej – mówi Małgorzata Bzówka, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu, które zarządza miejskim cmentarzem i odpowiada również za wywóz nieczystości na terenie miasta.

Jej zdaniem, zamiast plastikowych ozdób, na groby warto kłaść naturalne wkonane np. z suszonych roślin i kwiatów. – Są piękne i trwałe, naprawdę długo bardzo ładnie prezentują się na grobach, a kiedy już są wyrzucane, to mogą zostać poddane biodegradacji – przekonuje Bzówka.

Dodaje, że to również sposób na sezonowe "podreperowanie budżetów" lokalnych twórców, rękodzielników. Bo oni mogą zarobić, a klienci tak naprawdę zaoszczędzić. Naturalne ozdoby są często tańsze od sztucznych.

– Tyle, że u nas zainteresowanie naturą jest znikome. Człowiek się narobił, a kupować nikt nie chciał. Dlatego ja sama z roślinnych wianuszków już zrezygnowałam. Ludzie chcą plastik, to kleję im plastik. Z czegoś muszę przecież żyć – rozkłada ręce florystka, właścicielka niewielkiej kwiaciarni w Zamościu.

Wygląda więc na to, że po listopadowych świętach, pojemniki na śmieci znów zapełnią się sztucznymi ozdobami. I znowu będzie problem. Bo choć np. na cmentarzu komunalnym w Zamościu są ustawione pojemniki do segregacji śmieci, to mało kto przejmuje się tym, co powinno do nich trafiać.

– Odbieramy plastik zmieszany z metalem, szkłem, papierem, a czasem nawet jakimś gruzem. Jeśli to trafia na seperator, to po prostu uszkadza maszynę – mówi prezes zamojskiego PGK. Dodaje, że tego rodzaju odpady nie mogą zostać poddane recyclingowi.

Na szczęście pewne proekologiczne rozwiązania się przyjmują. Zarówno w Biłgoraju, jak i w Zamościu na cmentarzach od kilku lat funkcjonują specjalne regały dające "drugie życie zniczom". Można na nich ustawiać, zamiast wrzucać do kontenerów, oprawy już wykorzystane, ale jeszcze w dobrym stanie, które z powodzeniem mogą służyć innym. Ten pomysł się sprawdza. Ruch na półkach jest duży i to nie tylko w okresie Wszystkich Świętych.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin
ZAMOŚĆ

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin

W czwartek, 14 listopada, problemy z dostępem do kranówki będą mieli mieszkańcy w kilku częściach miasta.

Czego chce twój pies? Weź udział w bezpłatnym szkoleniu
RZUĆ PATYKA

Czego chce twój pies? Weź udział w bezpłatnym szkoleniu

Chcesz poznać potrzeby i zrozumieć swojego psa? Lubelska fundacja zaprasza na bezpłatne szkolenia behawioralne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium