Czytelniczka jest zaniepokojona losem chomików żyjących w miejscu budowanej obwodnicy Hrubieszowa. – One są ruchliwymi zwierzętami i na pewno zdołają uciec przed maszynami budowlanymi – odpowiadają urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska. Ale zapewniają, że zbadają sprawę.
Informację o zagrożonym siedlisku chomika europejskiego dostaliśmy od Czytelniczki. Kobieta sfotografowała nory gryzoni znajdujące się w składzie ziemi obok wiaduktu przy ul. Kolejowej (na zdjęciu). - W trakcie prac, siedliska jak i chomiki, zostaną zniszczone – pisze Czytelniczka i uważa, że istnieje jeszcze szansa na przeniesienie chomików w bezpieczne miejsce.
O sytuację chomików i ich nor zapytaliśmy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie.
- My również dostaliśmy ten list – mówi Piotr Duklewski, rzecznik prasowy RDOŚ. - RDOŚ nie prowadził inwentaryzacji chomika europejskiego na terenie Hrubieszowa. Mimo to, dbałość o prawidłową i zgodną z przepisami realizację inwestycji należy do obowiązków inspektorów nadzoru - w tym przypadku do inspektora do spraw środowiska, który musi postępować zgodnie z ustawą o ochronie przyrody - wyjaśnia. - W Polsce chomik jest uznawany za szkodnika upraw rolnych, ale ponieważ występuje dość rzadko - został objęty ochroną. Stopień zagrożenia populacji nie jest jednak znany - dodaje.
Zdaniem rzecznika reakcja autorki listu jest przesadzona. - Niewykluczone, że ma duży sentyment do chomików, ale one są ruchliwymi zwierzętami i zdołają uciec przed pojazdami czy maszynami budowlanymi, więc prace budowlane bezpośrednio nie zagrażają poszczególnym osobnikom - twierdzi. - W poniedziałek na miejscu pojawi się nasz pracownik z oddziału w Zamościu i zbada tę sprawę. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsze skrzypce gra tutaj kierownik budowy i inspektor do spraw środowiska tej inwestycji.
O ile dorosłe osobniki rzeczywiście raczej sobie poradzą, o tyle młode już niekoniecznie, a maj, jak informuje specjalista z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS to okres godowy i w norach najprawdopodobniej przebywają młode.
- Dorosłe chomiki są bardzo zwinne i raczej nic im nie grozi, gorzej z młodymi. Ciąża chomika przypada zwykle na maj i trwa 17 dni, wiec jest duże prawdopodobieństwo, że tam są młode - wyjaśnia pan Ryszard z UMCS i dodaje, że Zamojszczyzna, a zwłaszcza okolice Hrubieszowa to region, gdzie populacja chomików jest wyjątkowo duża.