Przeciwko przeprowadzce rolniczych doradców z Zamościa do Sitna protestowały związki zawodowe i radni powiatu zamojskiego. Nic nie wskórali. Zespół Doradców Rolniczych w Zamościu idzie do likwidacji.
W centrali LODR wyliczono, że dzięki tej operacji i wynajęciu zajmowanych pomieszczeń można zaoszczędzić rocznie 27 tys. złotych.
Związki zawodowe podkreślały, że propozycja zmiany siedziby ZDR jest nietrafiona. – Bo doradca oddali się od rolnika, a poza tym spadną przychody LODR – argumentowano.
– To jeden z trzech największych zespołów w województwie lubelskim, od 18 lat mieści się w tym samym miejscu – powiedział nam Mirosław Gardiasz, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Terenowych LODR w Końskowoli. – Naszym zdaniem propozycja przeniesienia siedziby biura, które jest w trwałym zarządzie LODR, jest sprzeczna zasadami współżycia społecznego oraz interesami rolników.
Ale radnych wojewódzkich nie przekonały te argumenty. Przyjęli uchwałę zatwierdzającą nowy Regulamin Organizacyjny Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Pociągnie on za sobą likwidację ZDR w Zamościu.
Nie wszystko jeszcze przesądzone. Zamojscy parlamentarzyści, senator Jerzy Chróścikowski i poseł Sławomir Zawiślak z PiS, zwrócili się właśnie do wojewody lubelskiej o podjęcie działań "zmierzających do unieważnienia uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Organizacyjnego LODR w Końskowoli”.
Podnoszą, że przed zatwierdzeniem regulaminu nie przeprowadzono konsultacji ze związkami zawodowymi, a poza tym nowy regulamin nie zapewnia jednolitej struktury takich ośrodków w kraju i na Lubelszczyźnie.
Przypominają, że powiat lubelski ma trzy zespoły doradztwa rolniczego, powiaty bialski i chełmski – po dwa, a pokrzywdzony został jedynie duży powiat zamojski, gdzie został jeden zespół.
Nie może być równych i równiejszych, dlatego nasi parlamentarzyści proponują, by w każdym z czterech wymienionych powiatów utworzyć jeden zespół z liczbą pracowników proporcjonalną do ilości gmin, powierzchni użytków rolnych oraz ilości gospodarstw.
– Rzeczą podstawową jest, aby siedziba takiego zespołu bezwzględnie znajdowała się w miejscowości będącej siedzibą Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – wskazuje poseł Sławomir Zawiślak.
Zgodnie z nowym regulaminem likwidacji uległy też oddziały LODR. W ich miejsce utworzono Ośrodki Szkoleniowo-Wystawiennicze w Grabanowie, Rejowcu i Sitnie.