Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

21 września 2021 r.
11:12

Dwa lata temu Stawy Echo wysychały. Ale w sierpniu padało tu przez 19 dni i teraz jest zupełnie inaczej

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
17 1 A A

Letnicy i przedsiębiorcy nie byli zachwyceni, ale torfowiska i sosny dobrze wspominają miniony miesiąc. Był najchłodniejszym i najbardziej deszczowym sierpniem od ponad dwudziestu lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zwierzyniec nie podsumowuje jeszcze tegorocznego turystycznego sezonu. Jesień jest tu atrakcyjna jak lato. Jeśli jest ciepła i złota. Na razie wrzesień nie zachęca turystów do wypoczynku na Roztoczu i pewnie pójdzie w ślady sierpnia. Z najnowszego raportu hydrologiczno-klimatycznego dla zlewni Świerszcza wynika, że ubiegły miesiąc był najzimniejszym w historii pomiarów! A te są prowadzone od 1998 roku.

– Z racji niskich temperatur i małego usłonecznienia tegoroczny sierpień nie był dobrym czasem do wakacyjnego wypoczynku i plażowania – oceniają autorzy raportu, którzy zauważyli, że nie było tropikalnych nocy ani upalnych dni.

Najcieplej było 15 sierpnia, raptem 29,5 stopnia C. Na dodatek, przez 19 dni padało, najbardziej 9 sierpnia.

– Tegoroczny sierpień miał najwyższy, dodatni bilans w całej historii prowadzonych badań. Nadmiar opadów w stosunku do parowania wyniósł w sierpniu aż 73 litry na metr kwadratowy powierzchni terenu – zauważają autorzy dokumentu, którzy oceniają, że takiego bilansu wodnego nie miał jeszcze żaden miesiąc w tym roku. A to przekłada się znacząco na obserwowane zjawiska przyrodnicze. Wpływając na podniesienie się wód gruntowych oraz zwiększenie wielkości przepływów mierzonych w Świerszczu.

Świerszcz to newralgiczny dla zwierzynieckiej turystyki strumień, bo to on zasila w wodę Stawy Echo. A od poziomu wody w stawach zależy działalność miejskiego kąpieliska i zadowolenie gości, którzy tu wypoczywają.

Stawy Echo to cztery zbiorniki, które znajdują się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Przy jednym jest plaża, którą na sezon letni dzierżawi gmina. Akweny przypominają te przedwojenne, pamiętające czasy Ordynacji Zamojskiej. Pierwszy kompleks stawów został założony na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku w miejscu, gdzie były rozległe mokradła w dorzeczu strumienia Świerszcz.

Z najnowszego raportu wynika, że zimny sierpień utrwalił tendencje, które już widać było od zeszłego roku – powoli zapominamy o suszy i sytuacji z 2019 roku, kiedy stawy wyschły. Zamiast malowniczego miejsca był rów z wodą, a brak wody obserwowano nawet w studniach. Wyglądało to na poważny problem. W kwietniu zeszłego roku naukowcy odnotowali najniższy stan wód kredowych w całej historii pomiarów. Gdy porównali to z wynikami z sierpnia 2013, gdy poziom był najwyższy, to różnica wyniosła... ponad 3,5 m.

Na szczęście fatalną sytuację zmienił rok zeszły a ten ją utrwala.

Jak tłumaczą specjaliści, najpierw wody z topniejącego śniegu zasiliły znacząco wody gruntowe, bo przykryta śniegiem ziemia nie była zamarznięta. Potem padało, zwłaszcza na przełomie czerwca i lipca. W wyschniętych w poprzednich latach studniach i zbiornikach wodnych w Roztoczańskim Parku Narodowym ponownie pojawiła się woda.

Skorzystał też na tym Świerszcz.

Obfite opady w końcu czerwca i w lipcu tego roku spowodowały ponad dwukrotny wzrost średniego przepływu tego cieku. Po raz pierwszy od 6 lat – był on 1,5 krotnie wyższy niż średnia wieloletnia dla tego miesiąca.

– Obecny średni przepływ Świerszcza przekracza o 12 l/s sierpniowy średni wieloletni przepływ, który wynosi dla tego miesiąca 35 l/s – wyliczają autorzy raportu, którzy przypuszczają, że obserwowany wzrost przepływu będzie trwały.

Korzystałam z raportu Zbigniewa Maciejewskiego, na podstawie danych pomiarowych: Bogusława Radlińskiego, Przemysława Stachyry, Roberta Stefańskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Zamienił stołek burmistrza na starosty. Nietypowy sojusz w powiecie świdnickim

Powiat świdnicki już z władzami. W czwartek przed południem podczas nadzwyczajnej sesji radni funkcję starosty powierzyli Waldemarowi Jaksonowi z Prawa i Sprawiedliwości, który do wtorku przez ponad 25 lat pełnił funkcję burmistrza Świdnika. Wicestarostą został Dariusz Kołodziejczyk, a członkiem zarządu Anna Dygulska. Oboje ostatnio byli sekretarzami w gminach powiatu świdnickiego.

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

KUL ma tego samego rektora. W planach status uczelni badawczej

Już oficjalnie ks. profesor Mirosław Kalinowski został ponownie rektorem KUL. Nie miał konkurentów.

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu
10 maja 2024, 19:00

Zamojska Akademia Kultury z koncertami na dziedzińcu

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego i Zamojska Akademia Kultury zapraszają na otwarcie sezonu plenerowych koncertów, które odbywać się mają na dziedzińcu odnowionego gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Trzy pierwsze już w ten weekend.

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

Dwie dziewczyny i jeden chłopak. A na horyzoncie zastępczy tata

W czwartek lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane i poznaliśmy ich płeć. Udało się także zidentyfikować kawalera, który od blisko tygodnia kręci się wokół lubelskiego gniazda.

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

Strzelał z wiatrówki na ulicy. Zranił 14-latka

24-latek strzelał z wiatrówki w Zamościu. Ranił w głowę 14-latka. Usłyszał już zarzuty.

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście
galeria

W tym miejscu oddychać warto pełną piersią. Mikroklimat w kolejnym mieście

W tym miejscu nie tylko można, ale nawet trzeba oddychać pełną piersią. Wszystko po to, by zaznać leczniczych właściwości tężni solankowej. Pierwsza taka instalacja w mieście stanęła nad Krzną.

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Kolarstwo. Wielkie emocje w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”

Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Awaria na kolei. Pociągi nie docierają do Warszawy

Paraliż kolejowy pod Warszawą. Awarii uległ rozjazd od strony zachodniej.

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

Młodzi chłopcy w środku nocy na dworcu. Daleko nie pojechali

W środku nocy młodzi chłopcy próbowali się schować w toalecie na dęblińskim dworcu. Okazało się, że wcześniej zgłoszono ich zaginięcie.

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

"Wysokiej klasy samorządowiec". Prezydent musi dobrać nowego zastępcę

Zastępca prezydenta Michała Litwiniuka (PO) 14 maja odejdzie do innego urzędu. Nazwisko nowego bliskiego współpracownika mamy poznać za kilka dni.

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Wymarzone wesele w najlepszych europejskich tradycjach- jakim jest?

Mówią, że ideał nie istnieje. Wbrew temu, ekipa agencji weselnej AlexShow udowodnia, że to nie tak. Eksperci od organizacji wiedzą, jakie szczegóły należy wziąć pod uwagę, aby przyszli małżonkowie mogli cieszyć się wymarzoną uroczystością. Agencja przeprowadziła ponad 2500 wesel w Niemczech, Polsce i innych krajach Europy. Dlatego zespół z pewnością ma pomysły, aby zafascynować każdą parę.

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK
Dzień Wschodzi
film

Zmiany w strefie płatnego parkowania. Nasz gość: Tomasz Fulara prezes MPK

Rewolucyjne zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie. Samochód z kamerami sprawdzający, czy pojazdy mają opłacone parkowanie. Nowe aplikacje w tym te pokazujące wolne miejsca. Takie zmiany już za kilka dni.

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Co dzieje się w branży transportu kontenerowego w świetle globalnej niestabilności?

Rok 2024 rozpoczął się intensywnymi wydarzeniami w świecie logistyki oraz transportu towarów i kontenerów. Wydarzenia i kryzysy w niektórych częściach świata wydłużyły czas dostaw, ceny, a także wpłynęły na całą globalną logistykę transportu. W tym artykule porozmawiamy o najważniejszych światowych wydarzeniach w branży transportu kontenerowego.

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Studenci na planie filmowym. Jest taka szansa

Podpisana przez miasto umowa z Politechniką Lubelską, ale także z Lubelskim Funduszem Filmowym jest elementem Strategii Lublin 2030 i starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Taka postawa zasługuje na uznanie. W sklepie w Werbkowicach mieszkańcy znaleźli 5 tys. zł. Gotówkę przynieśli na komendę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium