Zapisali się na kurs językowy, by podczas kontaktów z ukraińskimi partnerami nie dogadywać się na migi. Przed kursantami jeszcze sporo pracy.
- "Wywczajemo ukrajins'ku mowu” znaczy "Uczymy się języka ukraińskiego” - tłumaczy Halina Daciuk, nauczycielka języka rosyjskiego w Zespole Szkól nr 1 w Hrubieszowie, absolwentka KUL i UMCS w Lublinie, która prowadzi kurs z urzędnikami.
Projekt realizowany jest z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Uczestniczy w nim ponad 20 pracowników hrubieszowskiego magistratu oraz ościennych urzędów gmin, m.in. w Mirczu, Trzeszczanach, Werbkowicach i Dołhobyczowie.
Zajęcia odbywają się w czwartki w Hrubieszowskim Domu Kultury.
- W trakcie intensywnego kursu uczestnicy uzyskają znajomość języka ukraińskiego na poziomie umożliwiającym komunikację z urzędami administracji ukraińskiej. Ponadto nabyta wiedza poprawi samoocenę urzędników i wpłynie na nabycie nawyku ustawicznego kształcenia - uważa Anna Sydoruk, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta w Hrubieszowie, która też chodzi na zajęcia
Nikt nie ma wątpliwości, że to bardzo dobra inicjatywa. - Jesteśmy najdalej na wschód wysuniętym miastem Unii Europejskiej- podnosi Zbigniew Dolecki, burmistrz Hrubieszowa. - Naszym urzędnikom łatwiej będzie się porozumieć z przedstawicielami miasta partnerskiego, którym jest Włodzimierz Wołyński, jak również innych miast ukraińskich.
Do tej pory nie wyglądało to najlepiej. - Nie było szans, żeby dogadać się ze stroną ukraińską, a przecież razem realizujemy wiele projektów - twierdzi Anna Sydoruk. - Problemów nie było tylko z merem Włodzimierza Wołyńskiego i jego zastępcą, którzy świetnie mówią po polsku.
Przed kursantami jeszcze sporo pracy.- Nastawiliśmy się głównie na konwersację, od zwrotów grzecznościowych po zachowania w różnych sytuacjach - opowiada Halina Daciuk. - Wiele osób rozumie język ukraiński, bo kiedyś na ścianie wiele osób mówiło po "chachłacku”. Jesteśmy pionierami. Swoim uczniom powtarzam zawsze, że człowiek ma lewą i prawą rękę, jest wschód i zachód. Nie możemy uczyć się tylko języka angielskiego, ukraiński też jest potrzebny.