Grubo ponad 100 cudzoziemców starało się już w tym roku o uzyskanie karty pobytu na Zamojszczyźnie. Zdecydowaną większość z nich stanowią obywatelki Ukrainy. Jeżeli dopełnione są wszystkie formalności, nie ma najmniejszego problemu z uzyskaniem zezwolenia na zamieszkanie tu na czas oznaczony.
- Po pierwsze, trzeba skompletować niezbędne dokumenty, a następnie złożyć wniosek na specjalnym formularzu - wyjaśnia Władysław Surmacz. - Najprawdopodobniej kobieta ta nie dopełniła formalności. Jeżeli ktoś złoży niekompletne dokumenty, wówczas zawieszamy postępowanie. Nie przypominam sobie natomiast, abyśmy kiedykolwiek wystąpili odmownie w tego typu sprawach.
O kartę pobytu może starać się każdy cudzoziemiec, który wykaże, że zachodzą okoliczności uzasadniające jego zamieszkanie na terenie RP na okres dłuższy niż 6 miesięcy (do 6 miesięcy może przebywać w naszym kraju na podstawie wizy). Karta pobytu może być wystawiona na okres od pół roku do 2 lat. Później można się starać o jej przedłużenie.
Jeżeli cudzoziemiec przebywa na terenie Polski od co najmniej 5 lat (na podstawie wizy lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony), wykaże, że ma zapewnione mieszkanie i utrzymanie oraz to, że z Polską wiążą go trwałe związki rodzinne lub ekonomiczne - może starać się o zezwolenie na osiedlenie się na czas nieoznaczony.