Jak wygląda kanczyl na monecie z Malawi o nominale 10 kwacha? Czy tarpan dobrze prezentuje się na 20-złotówce? Dziś otwarta zostanie wystawa "Królestwo zwierząt w świecie monet.
- Konik polski jest dwudziestym tematem w serii "Zwierzęta Świata”. Monety kolekcjonerskie w tej serii Narodowy Bank Polski emituje od 1993 roku. A jedyną na Lubelszczyźnie hodowlę konika polskiego prowadzi Roztoczański Park Narodowy, który świętuje w tym roku 40 lat swojego istnienia - mówi Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor lubelskiego oddziału NBP.
Swoje zbiory udostępnili członkowie lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
- Można odbyć podróż dookoła świata i poznać tak mało znane gatunki jak kanczyl, pangolin, warzęcha, sterlet, ułar ałtajski czy hipopotam karłowaty. Wizerunki zwierząt zagrożonych wyginięciem emitują banki centralne Nowej Zelandii, Niue, Malawi, Palau, Ugandy. Monety wykonane są z różnych materiałów, wzbogacone tampondrukami, hologramami i nie zawsze są okrągłe. Niektóre z nich mają kształt zwierząt. Obok monet na wystawie można obejrzeć 30 fotografii autorstwa Pawła Marczakowskiego, prezentujących codzienne życie konika polskiego - mówi Zdzisław Strupieniuk , dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Wspomniany kanczyl, który pojawia się na monecie z Malawi o nominale 10 kwacha, jest najmniejszym współcześnie żyjących ssakiem kopytnym. Inna moneta z tej serii prezentuje wizerunek pangolina, czyli to ssaka z rodziny łuskowcowatych, żyjący w Azji i Afryce. Wystawę można oglądać od 5 czerwca do 30 września w godz. 9 - 17 (z wyjątkiem poniedziałków). Wstęp wolny.