Ta odbywająca się od 10 lat w Zwierzyńcu impreza nie ma sobie równych. Dwa lata temu Letnia Akademia Filmowa została uznana za Krajowe Wydarzenie Filmowe roku 2007 w Polsce, zdobyła też nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Jak w telegraficznym skrócie przedstawić takie wydarzenie? Spróbujmy. LAF to ponad 300 filmów z całego świata wyświetlanych przez 10 dni na sześciu ekranach.
I tak już po raz 10 w niewielkim Zwierzyńcu na Roztoczu. Tegoroczny jubileusz stanie się okazją nie tylko do sentymentalnych wspomnień.
– Będzie to bardziej pretekst do filmowych podróży w czasie. Ale również do spotkań z tym, co oferuje dziś kino światowe – zachęca Gabriela Żuk z biura prasowego LAF.
Ale to nie wszystko, bo w ramach imprezy będą się odbywać także wykłady, seminaria, spotkania z twórcami i dyskusje.
Znajdzie się też coś dla najmłodszych miłośników X muzy, którzy zabrani zostaną w Filmowe Eko-Podróże. – Dla dzieci przewidzieliśmy opiekę wykwalifikowanych pedagogów, wycieczki, zabawy oraz oczywiście filmy – precyzuje Gabriela Żuk.
Impreza rusza w piątek i potrwa ponad tydzień. Godzinowy program wszystkich projekcji i spotkań poznamy lada dzień. Dziś możemy "z grubsza” zaprezentować, co będzie w tym roku do zobaczenia w Zwierzyńcu.
W tym roku na LAF-ie:
Autorska retrospektywa znakomitego włoskiego reżysera, który pozostaje u nas niemal całkowicie nieznany. Chcemy przynajmniej po części naprawić ten błąd i niechybnie udowodnić, że Avati jest w prostej linii spadkobiercą i kontynuatorem najlepszych tradycji włoskiego kina.
PUPI AVATI oraz ANTONIO AVATI - producent filmowy i scenarzysta – będą gośćmi tegorocznej Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Już w czwartek 13.08.09 w kinie "Skarb”, po pokazie ich dwóch ostatnich filmów: Ojciec Giovanny i Przyjaciele z baru "Margherita” odbędzie się spotkanie z twórcami.
POCIĄGI PRZEZNACZENIA
Cykl filmów o podróżowaniu, magii kolei i dworców kolejowych tworzących magiczny splot, za którym kryją się wyprawy w nieznane, rozstania i powroty, dramaty i sinusoidy uczuć. Jazda pociągiem niesie też ze sobą metaforę przemijania.
STRONNICZA HISTORA POLSKIEGO KINA
100-lecie kina polskiego to dobra okazja do przedstawienia mniej znanego oblicza naszej kinematografii. Zaprezentujemy filmy zapomniane, odrzucone lub zlekceważone w momencie premiery przez widzów i krytyków, które nie trafiły w swój czas. Po latach ujawniły jednak nieprzeczuwalne walory. Cyklowi towarzyszyć będzie wystawa "100 LAT POLSKIEGO FILMU. 1908 - 2008" - krótka historia filmu polskiego opowiedziana za pomocą fotosów, fragmentów starych recenzji, dialogów z filmów, a nawet wierszy. Wystawę z okazji jubileuszu przygotował Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Filmoteką Narodową.
KINO POD OKUPACJĄ
Podczas II wojny światowej przybytki X Muzy znalazły się na cenzurowanym. Przywódcy Polski Podziemnej nawoływali do ich bojkotu, a uczęszczanie do kina uchodziło za akt niepatriotyczny. Po wojnie, filmy wyświetlane podczas okupacji zostały obłożone anatemą i spoczęły w przepastnych magazynach archiwów filmowych. Dziś chcemy rzucić trochę światła na tę "białą plamę”.
ROSYJSKA PANORAMA
Wiele na to wskazuje, że furtka do filmowych kontaktów z Rosją powoli się uchyla. Z jednej strony oznacza to powrót do normalności, odrzucenie reglamentacji w sferze kultury, z drugiej – możliwość naocznego przekonania się, że rosyjskie kino zasługuje na szczególną uwagę. Wszystkich zaległości nadrobić się pewnie nie da, ale jest szansa na w miarę regularne obcowanie z filmami Michałkowa, Sokurowa, Bałabanowa i ich młodszych następców.
BOHEMIAN STORIES
Optymistyczne spojrzenie na świat, podszyte wyrozumiałością dla ludzkich słabości, ciepły humor – to charakterystyczne cechy czeskiego kina, które jak co roku znów zawita do Zwierzyńca. Znajdziemy je m.in. w filmach Bohdana Slámy, Alice Nellis czy Olgi Dabrowskiej. Nieco inne filmowe oblicze naszych sąsiadów zaprezentuje "Tobruk” Václava Marhoula, epicki wojenny fresk, a nieupozowany zapis rzeczywistości przyniosą dokumenty ("René”, "Obywatel Havel”).
ODKRYWANIE AMERYKI
Filmy, które obejrzymy w Zwierzyńcu, zabiorą nas w podróż na odkrywanie nowych, filmowych terytoriów - Meksyku, Argentyny, Brazylii, Kolumbii, Chile. Kino z Ameryki Łacińskiej i Południowej poszukuje własnej formy i języka. o modzie na kino rodem z Azji, przyszedł czas na filmy z Ameryki Łacińskiej i Południowej. W tym jego siła, oryginalność i świeżość. Choć z drugiej strony – rzuca śmiałe wyzwanie tradycyjnej filmowej narracji i utrwalonym przyzwyczajeniom odbiorcy.
Z TAMTEJ STRONY TATR
Kino ze Słowacji, geograficznie nam bliskiej, pozostaje u nas znacznie mniej znane niż sąsiednich Czech. Można odnieść wrażenie, że kino słowackie nieśmiało rozwija się w cieniu kinematografii czeskiej. Ale to tylko złudzenie, wynikające z nieznajomości aktualnej produkcji słowackiego kina, o czym będzie można przekonać się w Zwierzyńcu.
JUBILEUSZ 60-LECIA WYTWÓRNI FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH
Tutaj powstała polska szkoła dokumentu. Filmy Bossaka, Karabasza, Łomnickiego wprowadziły polski dokument na festiwalowe salony. Ich następcy – Piwowski, Kieślowski, Łoziński kontynuowali sukcesy polskiego dokumentu w świecie. Przypomnimy najwybitniejsze dokonania WFDiF w postaci obszernej retrospektywy.
ŚNIADANIE MISTRZÓW
Trzy poranne pokazy na LAF będą miały charakter specjalny. Wypełnią je projekcje trzech mistrzów X Muzy. Ich autorami są powszechnie znani, uwielbiani przez kinomanów reżyserzy: Miloą Forman, Woody Allen, Akira Kurosawa. Ale filmy, jakie zaproponujemy na poranne filmowe śniadanie, znane są w Polsce nielicznym. Ociągającym się ze wczesnym wstawaniem lafowiczom radzimy nastawić budziki.
ZŁOTA KOLEKCJA SPUTNIKA
ZŁOTA KOLEKCJA SPUTNIKA - KLASYKA KINA ROSYJSKIEGO jest kontynuacją Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik, który w tym roku odbędzie się już po raz trzeci w Warszawie i 23 innych miastach Polski.
RETROSPEKTYWA FILMÓW ROMANA BAŁAJANA
Jest najlepiej rozpoznawanym w świecie reprezentantem współczesnej ukraińskiej kinematografii. W swoich filmach z wielką estymą odnosi się do rosyjskiej tradycji literackiej.
PRZYSTANEK BUDAPESZT
Filmowa podróż na Węgry, kraju, który każdego roku zaskakuje widzów świeżym i nowatorskim spojrzeniem na kino. Węgierskie filmy brylują na najważniejszych festiwalach na świecie. W Zwierzyńcu przedstawimy wybór najciekawszych filmowych produkcji z ostatnich dwóch lat.
WIĘCEJ SZCZEGÓŁOW NA WWW.LAF.NET.PL