Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 maja 2021 r.
6:32

Mieszkańcy Zamościa bronią drzew. Jest petycja i akcja plakatowa

Autor: Zdjęcie autora agdy

Stop wycince zamojskich drzew. Plakaty z takim hasłem pojawiły się na pniach. Te pnie mają na korze znaki, które dla drzew są wyrokiem. Już ponad 200 osób podpisało petycję w ich obronie. Mieszkańcy nie chcą, by Zamość pozbywał się drzew.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miesiąc temu miasto informowało, że prezydent podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z odcinkiem ulicy Peowiaków. W ramach projektu zaplanowano nowe chodniki i ścieżki rowerowe, przebudowę zatok autobusowych, ulica zyska monitoring i kanalizację deszczową. A w miejscu istniejącego skrzyżowania ulic Piłsudskiego-Sadowej-Peowiaków powstanie rondo.

Prace już trwają, od 4 maja ruch kołowy kierowany jest tu na objazdy lub spowalniany ograniczeniami. Władze miasta i wykonawca proszą kierowców oraz pieszych o wyrozumiałość.

Tymczasem mieszkańcy w związku z tą inwestycją też mają prośbę.

Liczcie się z zielenią

Skierowali ją do prezydenta Andrzeja Wnuka, a zwracają się o zachowanie istniejącego drzewostanu, wytypowanego do wycinki przy realizacji inwestycji.

- Wyciąć i zabetonować jest najprościej. Urzędnicy w ogóle nie liczą się z zielenią. Koniecznie trzeba zamienić ich podejście do inwestycji, zmienić mentalność i o to nam najbardziej chodzi. Teraz w Zamościu tak to wygląda, że projektant i wykonawca w ogóle nie muszą brać pod uwagę drzew, bo te wycina się, by było jak najwygodniej zrealizować daną inwestycję – uważa Agnieszka Klimczuk, zamojska radna, która jest jedną z osób zaangażowanych w obronę drzew z ul. Piłsudskiego.

Ul. Piłsudskiego to część dawnego traktu lubelskiego, przy którym na początku XX wieku wybudowano koszary.

- One powstały między 1905 a 1911 dla carskiego wojska. I wówczas na terenie koszar posadzono drzewa. To te same których dziś bronimy. I trudno uwierzyć, że tak beztrosko miasto chce się ich pozbyć. Kiedy się rozmawia w Wydziale Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych, to słyszymy, że chodnik ma iść prosto i już. A tam nawet jest miejsce, żeby chodnik czy ścieżka wyminęły drzewa, żeby ich nie trzeba było wycinać. Tylko przy realizacji inwestycji na tej ulicy, miasto chciało usunąć 77 drzew, potem stanęło na 68. Rozmawiałem z wykonawcą, ma być korekta przy zatoce przystankowej i dzięki temu zostaną uratowane stuletnie cisy. Wyrok na kilka innych drzew jest jedynie odroczony, bo podczas oględzin się okazało, że ptaki założyły gniazda – dodaje radny Janusz Kupczyk, który też nie może się pogodzić z podejściem urzędników do miejskiej zieleni i jest współautorem petycji, którą można podpisywać w wersji elektronicznej i w papierowej.

Oboje są z klubu radnych Zamojska Koalicja Obywatelska.

Pół parku w rok

Organizatorzy protestu zbieraniem podpisów i plakatowaniem drzew chcą zwrócić uwagę na problem fatalnej, ich zdaniem, polityki jaką prowadzi miasto. Jako przykład podają, że tylko w zeszłym roku miejscy urzędnicy wydali zgodę na wycinkę 340 drzew! W Parku Miejskim rosną 702 drzewa. - To tak jakbyśmy w rok wycięli niemal pół parku - tłumaczą.

- I nie można dać się zwieść nasadzeniami kompensacyjnymi, o których tyle się mówi. Młode drzewka giną zniszczone przypadkiem, usychają z braku pielęgnacji. Poza tym są wyliczenia: żeby zrekompensować wpływ na czystość powietrza, jaki ma dorodny jesion - jak ten stuletni, którego chcemy obronić - to by trzeba posadzić 1700 drzewek 10-letnich. Tyle młodych drzew w zamian za wycięte jedno okazałe! Przecież to w Zamościu niemożliwe – wyliczają radni, powołując się na opinię Leszka Pataja, rzeczoznawcy w zakresie dendrologii i ochrony środowiska.

Czysto i bezpiecznie

- Na razie wycięliśmy 20 drzew, to dopiero początek inwestycji więc trudno mówić ile ich faktycznie wytniemy. Ale mamy wszystkie potrzebne zgody i zezwolenia dotyczące tej inwestycji. Jako przedstawiciel inwestora stoję na stanowisku, że powinniśmy dążyć, żeby po remoncie droga była bezpieczna dla pojazdów, użytkowników ścieżek i chodników. I żeby spełniała standardy, także sanitarne. Myślę tu o odchodach ptaków, bo było w tej sprawie wiele interwencji i pism. Wiem o plakatach na drzewach, znam stanowisko protestujących. Ale mamy też wnioski mieszkańców, którzy chcieliby drzewa wyciąć – mówi Stanisław Flis, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych UM w Zamościu.

I tłumaczy, że z powodów bezpieczeństwa, drzewa nie mogą rosnąć na środku ścieżki. Po drugie inwestycja wymaga głębokich wykopów, które by poważnie uszkodziły systemy korzeniowe.

- Przy ul. Piłsudskiego będą posadzone nowe drzewa, sto klonów kulistych – dodaje dyrektor Flis.

Głogi z ul. Św. Piątka. Tak wyglądały dwa lata temu (fot. Obiektywem amatora)

Akcja „głogi”

- My się nie upieramy przy wszystkich drzewach. Są dwa buki, jeden w lepszej kondycji, drugi w słabszej, to oczywiście, można zostawić tylko tego zdrowego. Faktycznie gawrony mają gniazda nad ulicą, część drzew jest w złym stanie. Ale dlaczego one są w złym stanie? Bo o nie nikt nie dba. Dlaczego w takiej fatalnej kondycji są głogi na ul. Św. Piątka i nagle trzeba tyle ich usunąć. A kiedy ktoś się tymi głogami zajmował? – zauważa radny Kupczyk.

Głogi z ul. Św. Piątka to kolejna budząca kontrowersje sprawa w Zamościu. Drzewa mają już kilkadziesiąt lat i gdy kwitną, zamieniają ulicę w efektowny, różowy tunel.

- Wyładowania atmosferyczne czy silne wiatry powodują łamanie się gałęzi i upadanie ich na jezdnie czy chodnik. To dało nam podstawę do tego, żebyśmy opracowali ekspertyzę, w której ekspert określił  liczbę drzew, które są niezbędne aby je wyciąć i zastąpić nowymi. Nasze działania polegają poniekąd na rewitalizacji zadrzewień na ulicy Św. Piątka w związku z tym, że jest ona wizytówką Nowego Miasta. Nadal ulica Św. Piątka będzie ulicą głogów, będzie ulicą różową na wiosnę – zapewnia Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu, który razem z prezydentem Andrzejem Wnukiem dementowali informacje, że miasto wycina wszystkie drzewa z ul. Św. Piątka.

Władze tłumaczą, że zamiast 39 starych głogów pojawią się młode, 2-metrowe. I ma być ich więcej niż wyciętych, bo 68 sztuk.

Murem za drzewami

- Wierzymy, że prezydent dostrzeże problem i stanie po stronie mieszkańców, dla których ważne są „zielone płuca miasta”, a także walory estetyczne starych drzew, których tak niewiele pozostało przy ulicy Piłsudskiego – piszą autorzy petycji, którą w sobotę będzie można poprzeć w czasie planowanego happeningu. Wskazują w niej, że zieleń w mieście nie jest traktowana z należytą uwagą i szacunkiem; że w budżecie Zamościa brakuje projektów i faktycznego powiększania terenów zielonych, bo jeden park i planty, gdzie brak jest wysokiej zieleni, to za mało.

- Chcemy się spotkać na ul. Piłsudskiego, koło drzew, które próbujemy ocalić. Porozmawiać, pokazać dawne zdjęcia ulicy, przywołać wspomnienia związane z tymi drzewami – zapowiada Agnieszka Klimczuk. Szczegółowy program "Godziny dla zamojskich drzew" zaplanowanej na 15 maja, między godz. 9 a 10 pojawi się niebawem.

Do poniedziałkowego południa petycję podpisało 220 osób. Wersję papierową – pół setki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium