Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

17 lipca 2015 r.
10:31

"My mamy krzyża i orła znak". Dziecięca Rota poróżniła szkołę

0 52 A A

„My mamy krzyża i orła znak” oraz „Tak nam dopomóż Bóg” – między innymi te słowa hymnu Zespołu Szkół Podstawowych im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Krasnobrodzie przeszkadzają części rodziców uczniów. Poprosili o interwencję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rodzice o pomoc zwrócili się do Fundacji „Wolność od religii”, a ta poprosiła lubelskiego kuratora oświaty o pilne „przywrócenie charakteru szkoły publicznej oraz zapewnienie przestrzegania prawa”. 

Dorota Wójcik, prezeska fundacji podkreśla, że poprzez narzucanie hymnu mającego wybitnie religijny charakter gwałci się prawa dzieci należących do mniejszości religijnych lub bezwyznaniowych.

– Zmuszanie uczniów do uznania tego hymnu za własny, jest niezgodne z konstytucją mówiącą o tym, że każdemu obywatelowi zapewnia się wolność sumienia i wyznania, a szkoła publiczna zapewniać ma wszystkim swobodę wyrażania swojego światopoglądu – mówi Wójcik.

Kuratorium przeprowadziło postępowanie wyjaśniające i odpowiedziało fundacji. Stwierdziło, że „Rotę dziecięcą” (tekst Tadeusza Rucińskiego powstał w oparciu o Rotę Marii Konopnickiej) wybrała na hymn szkoły rada pedagogiczna w 2006 roku. Wcześniej ogłoszono wprawdzie konkurs na pieśń, ale nie wpłynęła żadna interesująca propozycja.

Dlaczego wybrano tekst Rucińskiego? Bo „współgra” z ideałami, na które nacisk kładzie szkoła: kształtowaniem postaw patriotycznych, miłości do ojczyzny, szacunku do tradycji walk wyzwoleńczych, godła i symboli narodowych.

– Co ważne, do dyrekcji nie wpłynęła żadna skarga od rodziców dotycząca naruszenia dobra dzieci. Uczniowie nie są zmuszani do praktyk religijnych, a udział w uroczystościach religijno-patriotycznych (w części religijnej) jest dobrowolny – tłumaczy wicekurator Anna Szczepińska.

Szczepińska w liście do fundacji podkreśla też, że „szkoła była wielokrotnie doceniania za podejmowane działania dydaktyczno-wychowawcze, mające na celu rozwijanie postaw patriotycznych wśród uczniów, w szczególności pielęgnowanie tradycji niepodległościowej i pamięci bohaterskich Obrońców Ojczyzny, którym nieobce były takie ideały, jak Bóg, Honor i Ojczyzna”. Dlatego w szkole „przestrzegane są prawa wszystkich uczniów, również tych należących do mniejszości wyznaniowych oraz do mniejszości bezwyznaniowej”.

Z takim tłumaczeniem nie zgadza się jednak część rodziców dzieci. – Oczywiście, że nie napisaliśmy skargi do dyrekcji, bo nikt nie chce występować otwarcie ze strachu o dzieci, na których może się to negatywnie odbić – mówi mama ucznia klasy III. – Zresztą hymn to tylko fragment tego, jak wielki nacisk kładzie się w szkole na religię.

Jak mówią rodzice, przykłady można mnożyć. Szkoła zorganizowała m.in. konkurs „Moja Korona dla Matki Bożej”, kolędowanie oraz spotkania opłatkowe.

– Mamy więc do wyboru: posyłać dziecko do szkoły i namawiać je, żeby głośno nie mówiło, że w naszym domu nie chodzi się do kościoła i nie wierzy w Boga, czyli uczyć je życia w kłamstwie, albo zmienić szkołę. Dlaczego mamy jednak za błędy dorosłych karać dziecko? – pyta mama 9-latka.

– Dzieci nie mają obowiązku śpiewania hymnu, jeśli nie jest zgodny z ich światopoglądem. Wystarczy przyjąć na akademiach postawę zasadniczą – ripostuje kurator Szczepińska i dodaje: Jeśli większość rodziców chce zmian to powinni, nie bojąc się konsekwencji, których być nie może, zdecydowanie zabrać głos w tej sprawie.

Dziecięca Rota (fragment)

My mamy krzyża i orła znak, jesteśmy Polakami.
My mamy Polskę jak gniazdo ptak, dzisiaj i przed wiekami.
By każdy żyć bezpiecznie mógł.
Tak nam dopomóż Bóg.

Sonda: Czy dzieci powinny śpiewać w szkole publicznej Dziecięcą Rotę?

Liczba głosów: 314
49.04%
Tak
48.73%
Nie
2.23%
Nie mam zdania

Pozostałe informacje

Rajdowe popisy zakończone na drzewie

Rajdowe popisy zakończone na drzewie

Znudzony 22-latek postanowił „pożyczyć” auto kolegi i pokazać swoje umiejętności za kierownicą. Był tak pijany, że uderzył w drzewo i staranował ogrodzenie.

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Dzisiaj nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną - tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za uratowanie podczas niemieckiej okupacji w Piaskach 13 Żydów.

Więcej policji na lubartowskich drogach

Więcej policji na lubartowskich drogach

Na terenie powiatu lubartowskiego będzie dzisiaj więcej policji niż dotychczas. To w ramach akcji „Bezpieczny pieszy”. Czego możemy się spodziewać?

Jak rankingi systemów CRM mogą pomóc w wybraniu optymalnego rozwiązania dla małej firmy?

Jak rankingi systemów CRM mogą pomóc w wybraniu optymalnego rozwiązania dla małej firmy?

Wybór odpowiedniego systemu CRM (Customer Relationship Management) jest kluczowym krokiem dla małych firm, które chcą efektywnie zarządzać swoimi relacjami z klientami, usprawniać procesy sprzedażowe oraz budować trwałe relacje biznesowe. Jednak na rynku istnieje ogromna liczba rozwiązań CRM, różniących się funkcjonalnościami, cenami i podejściem do obsługi klienta. Właśnie dlatego rankingi systemów CRM stają się cennym narzędziem, pomagającym wybrać najlepsze rozwiązanie dla konkretnej firmy.

Ubranko dla psa na zimę - kiedy jest potrzebne?

Ubranko dla psa na zimę - kiedy jest potrzebne?

Zima to czas, który dla wielu psów może być trudnym okresem. Niskie temperatury, śnieg i chłodny wiatr sprawiają, że niektóre czworonogi mogą odczuwać dyskomfort podczas spacerów. Zwłaszcza psy o krótkiej sierści, niskim poziomie tkanki tłuszczowej czy starsze mogą wymagać dodatkowej ochrony przed zimnem.

Marznące opady nadciągają na Lubelszczyznę
OSTRZEŻENIE

Marznące opady nadciągają na Lubelszczyznę

Cała mapa naszego województwa zaznaczona jest na pomarańczowo. Z godziny na godzinę warunki na drogach będą coraz trudniejsze.

Włodzimierz Czarzasty
17 stycznia 2025, 16:00

Czarzasty w Zamościu. Każdy może przyjść na spotkanie

Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy odwiedzi za kilka dni Zamość i spotka się mieszkańcami miasta.

Zabrał samochód, kierował nim po pijaku i jeszcze miał zakaz

Zabrał samochód, kierował nim po pijaku i jeszcze miał zakaz

Spore kłopoty ma 48-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego. Najpierw zabrał bez wiedzy właściciela samochód, a potem kierował nim będąc pod wpływem alkoholu i posiadając dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów.

Wyjątkowy lokal w centrum Lublina – Twój nowy adres sukcesu!

Wyjątkowy lokal w centrum Lublina – Twój nowy adres sukcesu!

Do wynajęcia atrakcyjny lokal w centrum Lublina, na I piętrze, o powierzchni 90 mkw.

Do rodzinnej tragedii, która wstrząsnęła niewielkim Biłgorajem doszło na początku lipca 2024 roku

Brutalne zabójstwo w Biłgoraju. Brakuje tylko jednej opinii

Ku końcowi zmierza śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa w Biłgoraju. Śledczy czekają już tylko na jedną opinię. Gdy ją otrzymają, będą mogli przystąpić do sporządzenia, a później skierują do sądu akt oskarżenia przeciwko Wiesławowi H.

"Żarty dla mas" Rafała Rutkowskiego
stand-up
21 stycznia 2025, 19:00

"Żarty dla mas" Rafała Rutkowskiego

Komik w swoim najnowszym programie opowie o dwudziestu latach małżeństwa ze swoją "szwedzką żoną". Żartuje ze starości i bycia mężczyzną po pięćdziesiątce. Z programu dowiecie się także dlaczego Rutek czasami chciałby być kobietą oraz dlaczego tak trudno jest mu przytyć. Rafał Rutkowski wystąpi 21 stycznia (wtorek) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Wielka reforma komunikacji miejskiej to… wielka wtopa? Ujawniamy, jak naprawdę jeździ się autobusami po Lublinie
Raport

Wielka reforma komunikacji miejskiej to… wielka wtopa? Ujawniamy, jak naprawdę jeździ się autobusami po Lublinie

Głośne zapowiedzi, rewolucyjne zmiany, a potem chwilowe problemy i najlepsza komunikacja miejska w Polsce. Tak przynajmniej wyglądało to w teorii i zza urzędniczego biurka. Jednak czy problemy komunikacji miejskiej na pewno były chwilowe? W jakim stopniu mieszkańcy mogą obecnie liczyć na autobusy w Lublinie? Postanowiliśmy to sprawdzić. Wnioski mogą być zaskakujące, choć dla użytkowników transportu publicznego ze stolicy województwa pewnie takie nie będą.

Franciszek Lewandowski to trzeci zimowy transfer Motoru

Motor Lublin pozyskał młodego pomocnika

Franciszek Lewandowski to trzeci zawodnik, który w zimowym okienku transferowym dołączył do Motoru Lublin. Pomocnik z rocznika 2008 podpisał z żółto-biało-niebieskimi trzyletni kontrakt.

Szpital w Tomaszowie Lubelskim

Lekarz odszedł na emeryturę. Poradnia musi pracować inaczej

Od poniedziałku 13 stycznia inaczej niż dotychczas pracuje poradnia otolaryngologiczna przy szpitalu w Tomaszowie Lubelskim.

Skrzydłowy Azotów Puławy zadebiutuje w mistrzostwach świta piłkarzy ręcznych

Zawodnik Azotów Puławy jedzie na mistrzostwa świata!

Skrzydłowy Marek Marciniak pojedzie na mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych. Zawodnik Azotów Puławy jest jednym z pięciu debiutantów na mundialu

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium