Jeszcze tylko do środy trwa rekrutacja w szkołach ponadgimnazjalnych. Wszystkie placówki podały już, ile mają wolnych miejsc. Zainteresowani absolwenci gimnazjów mogą śledzić zmiany na swoim rekrutacyjnym profilu w internecie.
Wolne miejsca czekają jeszcze na około 700 licealistów, 800 uczniów techników i 500 szkół zawodowych.
– Niemożliwe, żeby ktoś nie znalazł miejsca w określonym typie szkoły (liceum, technikum, szkoła zawodowa). Ale teraz kandydaci muszą wybierać z listy szkół, które dysponują jeszcze wolnymi miejscami i prawdopodobnie nie będą to placówki, w której kandydaci planowali naukę – mówi Bożena Jarmuł z Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie.
W poniedziałek przyjęcie 96 uczniów deklarowało VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. W XIX LO czekano na ok. 40 uczniów klas matematyczno-informatycznych i biologiczno-chemicznych. Z kolei w VII LO informowano, że czeka 36 miejsc w klasach: administracyjnej, biologicznej z elementami psychologii i klasie bezpieczeństwa wewnętrznego.
Z rozmów z urzędnikami wynikało, że wolne miejsca uczniowie znajdą także m.in. w V LO (12), XV LO (8), XVI LO (13) i XVII LO (3).
Ilość wolnych miejsc ciągle się zmienia, bo jak tłumaczy Bożena Jarmuż szkolne komisje rekrutacyjne indywidualnie rozpatrują wnioski kandydatów. Chodzi o tych, którzy złożyli odwołania, ponieważ nie zostali zakwalifikowani do szkoły ze względu na liczbę punktów uzyskanych w czasie egzaminu gimnazjalnego.
Chętnych przyjąć mogą także technika. W poniedziałek deklarowano, że sześciu gimnazjalistów przyjmie jeszcze Technikum Ekonomiczne, czterech - Technikum Ekonomiczno-Handlowe. Są miejsca w Technikum Energetyczno-Informatycznym, Technikum Transportowo-Komunikacyjnym, Technikum Budowlanym, Technikum Odzieżowo-Włókienniczym, Technikum Mechanicznym w LCKZiU.
Podobnie jest w szkołach zawodowych, zarówno w tych prowadzonych przez miasto jak i w tych prowadzonych przez inne podmioty.
W Zespole Szkół Budowlanych można podjąć naukę w zawodach monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych wnętrz i innych.
W Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 7 w zawodzie elektryk, elektromechanik, w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 10 w zawodzie cukiernik, Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 9 w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.
W Zasadniczej Szkole Zawodowa nr 11 w Lublinie w poniedziałek czekało około 30 wolnych miejsc.
- Przyjmiemy chętnych do nauki wszystkich, 21 zawodów, których uczymy. W tym roku najbardziej popularne to kucharz, fryzjer, mechanik samochodowy, sprzedawca i cukiernik – wylicza Joanna Reszka, z ZSZ nr 11.
* 6 osób walczyło o miejsce w klasie biol-chem LO nr V i IX
* 3 osoby walczyły o miejsce w klasie gastronomiczno-hotelarskiej ZS nr 5
* 171,2 pkt trzeba mieć z egzaminu gimnazjalnego, by się dostać do klasy międzynarodowej w I LO
* 35 pkt trzeba mieć z egzaminu gimnazjalnego, by się uczyć w ZSZ nr 11