Do szkół trafi wkrótce przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych informator oraz film ze wskazówkami, jak zachować się w przypadku wtargnięcia do placówek oświatowych terrorystów. O tym, co robić w konfrontacji z uzbrojonym napastnikiem dowiedzą się nie tylko dyrektorzy i nauczyciele, ale i uczniowie.
– Materiały będą udostępniane w trakcie szkoleń dyrektorów szkół oraz nauczycieli w całym kraju – mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSW. – Przekażą je policjanci, którzy zorganizują zajęcia. Film, jak i ulotki zawierają wskazówki dla pracowników placówek oświatowych, jak zachować się w sytuacji wystąpienia tego rodzaju zagrożenia oraz jak o nim alarmować.
Fragment filmu przygotowanego we współudziale z Komendą Stołeczną Policji opublikowano w internecie. Widać na nim zamaskowanego mężczyznę, który wchodzi do szkoły strzelając do wszystkich, których widzi na szkolnym korytarzu. Pokazane zostały także jego ofiary.
– Sam pomysł jest dobry, bo do tematu terroryzmu podchodzimy zbyt lekceważąco. Tymczasem taki atak może się zdarzyć w każdej chwili, w każdym miejscu na świecie – uważa Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO w Lublinie. – Film jest jednak brutalny. Konieczna będzie rozmowa z młodzieżą na ten temat podczas lekcji wychowawczych. Z całą pewnością problem powinien być poruszany. To kolejna kwestia dotycząca bezpieczeństwa obok bezpieczeństwa na drodze i na wodzie, o czym rozmawiamy z gimnazjalistami regularnie.
– Temat jest bardzo istotny. Musimy teraz na podstawie otrzymanych materiałów opracować schemat postępowania w sytuacji ataku terrorystycznego – mówi Marek Krukowski, dyrektor Gimnazjum nr 18 w Lublinie. – Kilka lat temu ktoś zadzwonił z informacją, że w szkole podłożona jest bomba. Przeprowadziliśmy ewakuację, ale nie była to sprawa prosta i przebiegająca bez problemów. Raz w roku przeprowadzamy próbną ewakuację, ale to wciąż zbyt mało.
Zgodnie z ministerialnymi instrukcjami jeśli terrorysta wejdzie do szkoły, ewakuowani powinni zostać tylko ci uczniowie, którzy przebywają blisko do wyjścia i nie muszą przechodzić w pobliżu napastnika. Pozostali powinni zabarykadować się w salach, w których się znajdują i schować pod ławkami. Gdy i tego nie mogą zrobić: „w bezpośrednim kontakcie z napastnikiem – WALCZ, a jeśli nie jesteś w stanie podjąć walki – BŁAGAJ O LITOŚĆ” – uczą autorzy ulotki.
– Ulotka jest dobra. Każde działanie mające na celu poprawę bezpieczeństwa są dobre i potrzebne – uważa Stanisław Stoń, dyrektor I LO w Lublinie. – Żyjemy w takich czasach, kiedy może zdarzyć się wszystko. Warto mówić o tym wprost zanim dojdzie do takich sytuacji.