Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 sierpnia 2021 r.
8:30

Posłowie zadecydują dzisiaj o losach Akademii Zamojskiej

Autor: Zdjęcie autora agdy toma PAP
40 1 A A
(fot. Sejm/Facebook)

Dziś o godz. 11.30 zacznie się posiedzenie Sejmu, na którym powinna zapaść decyzja o utworzeniu Akademii Zamojskiej. Zwolennicy idei liczą na decyzję ponad podziałami i przegłosowanie ustawy. W jej myśl uczelnia ma zacząć działać 1 września

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akademia Zamojska była wyższą uczelnią, którą w XVI wieku założył kanclerz Jan Zamoyski. Działała niemal 200 lat, nadawała stopnie doktora filozofii i prawa. Pomysł jej reaktywowania pojawiał się w mieście co jakiś czas. Dwa lata temu powstał komitet, by tę ideę zrealizować. W tym gronie jest poseł Sławomir Zawiślak (PiS), który był wnioskodawcą projektu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej.

- Jako członek społecznego komitetu oraz poseł wnioskodawca ustawy mam nadzieję, że posłowie w decydującym III czytaniu poprą projekt. Powołanie Akademii Zamojskiej to szansa dla regionu Roztocza na uruchomienie ważnego prorozwojowego impulsu. Ideę - ponad podziałami politycznymi - popiera ponad 60 samorządów z całego Roztocza oraz od kilkudziesięciu lat mieszkańcy zrzeszający się w licznych inicjatywach w tej sprawie. Liczę, że posłowie przypomną sobie 2016 rok, kiedy to taki sam projekt ustawy przeszedł prawie jednogłośnie i pozwolił na powołanie na bazie uczelni państwowej Akademii w Gorzowie Wielkopolskim. Projekt ustawy powołującej Akademię Zamojską jest bardzo podobny do przyjętego wówczas lecz niestety głównie z powodu aktualnej, ostrej walki w ogólnopolskiej polityce jest on - z wyjątkiem Konfederacji - agresywnie atakowany przez opozycję – mówi poseł Sławomir Zawiślak, na dzień przed głosowaniem ustawy w sprawie utworzenia Akademii Zamojskiej.

Poseł uważa, że Akademia Zamojska z uzyskanym prawem do doktoryzowania, nadawania tytułu magistra z nowymi - oczekiwanymi przez przedsiębiorców, administrację - kierunkami studiów, radykalnie zwiększonym potencjałem naukowym oraz ilością studentów na pewno pozytywnie wpłynie na rozwój regionu.

- Ta szansa nam, mieszkańcom naszej pięknej ziemi się należy – dodaje. I podkreśla, że samorządowcy podczas spotkań zadeklarowali pomoc przy zachęceniu studentów do studiowania w AZ. Projekt popiera minister edukacji i nauki oraz marszałek województwa i wojewoda. Powstanie i rozwój AZ na wniosek Społecznego Komitetu uczelni zostało wpisane i jest częścią Projektu Strategii rozwoju województwa lubelskiego do 2030 r.

Ustawa przewiduje utworzenie 1 września 2021 r. Akademii Zamojskiej opartej na istniejącej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Mienie uczelni stanie się mieniem akademii. Z ustawy wynika też, że pierwszego rektora powoła minister właściwy ds. szkolnictwa wyższego.

Projekt ustawy trafił do Sejmu w połowie marca, 8 lipca ustawa została przyjęta głosami posłów PiS (217), Konfederacji (6), Kukiz15 (3), PS (3), niezrzeszonych (3). Jedyny poseł z KO, który był „za” to Riad Haidar.

Gorzej 6 sierpnia poszło w Senacie. Za odrzuceniem jej w całości opowiedziało się 52 senatorów, 38 było przeciwko temu wnioskowi. Ośmiu senatorów wstrzymało się od głosu.

- Mamy do czynienia z klasycznym zajazdem z okresu szlacheckiego. Uczelnia w Zamościu ma być przejęta w całości przez nową ekipę, ma być nowa kadra – mówił wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO). W podobnym tonie wypowiadała się m.in. senator Barbara Zdrojewska: Jeżeli – z całym szacunkiem – z niedużą uczelnią w Zamościu możemy uczynić coś takiego, to możemy to uczynić z każdą następną. Jeżeli na czele resortu edukacji stoi minister Czarnek, który jest osobą, jak wiemy, zdolną do różnych rzeczy, to chyba jest ostatni moment, żeby bić na alarm, bo za tym pójdą kolejne wnioski, jeżeli to się uda, jeżeli dopuścimy, jeżeli nie będzie stanowczej reakcji, to pójdzie to dalej – oceniła.

Ustawa trafiła z powrotem do Sejmu. Dziś będzie wiadomo co zadecydują posłowie.

- Liczę, że Sejm poprze ustawę, bo Akademia Zamojska jest nam potrzebna. Jej powstanie nie narusza prawa a daje regionowi szansę na stworzenie silnej uczelni, która - nie tylko w kierunku gospodarczym - będzie pozytywnie kreowała przyszłość Roztocza. Wykorzysta ona zdolności obecnych pracowników uczelni państwowej i ściągnie nowych naukowców, zapewniających wyższy stopień nauki niż obecnie. Jest to konieczne ponieważ Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu w ostatnim okresie ma bardzo niskie notowania w rankingu szkół wyższych Fundacji Perspektywy. Akademia poszerzy ofertę edukacyjną o sektory potrzebne gospodarce i mieszkańcom naszego regionu. Może nawet o medycynę, bo dlaczego nie? – dodaje poseł Sławomir Zawiślak, który od początku powstania działał w społecznym komitecie skupiającym zwolenników reaktywacji XVI wiecznej Akademii Zamojskiej.

I przyznaje, że nie rozumie argumentów przeciwników ustawy, którzy zarzucają projektowi m.in. łamanie prawa i zawłaszczenie majątku uczelni im. Szymonowica.

- Przecież uczelnia jest państwowa, nie jest własnością prywatną. 16 lat temu powstała dzięki przekazanemu przez samorząd majątkowi i aktualnie działa za pieniądze publiczne. Ale opozycja nie chce tego słuchać. Na posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu wypowiedzi były bardzo agresywne. Senatorowie odrzucili ustawę, nawet nie chcieli przegłosować poprawki, która miała doprecyzować sytuację obecnych pracowników uczelni im. Szymonowica. Mimo tego niezrozumiałego dla mieszkańców regionu ataku na ww. projekt, proszę szczególnie posłów opozycji z naszego regionu o refleksję i głosowanie za tym, dającym szansę regionowi projektem – apeluje poseł PiS.

Pytany, kto będzie rektorem Akademii Zamojskiej mówi, że tak jak w przypadku akademii w Gorzowie wybór należy do ministra edukacji i nauki. – I nie będę to ja, jak twierdzą złośliwcy.

- O wszystkim zdecyduje sejmowa większość, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Nie słyszałem, by zmieniło się stanowisko partii rządzącej w tej sprawie. Nawet, gdybyśmy chcieli coś zmienić w tym projekcie, na tym etapie nie jest to już możliwe. Nie spodziewam się też, by uwzględniono jakiekolwiek poprawki Senatu w tej sprawie. My będziemy mieli okazję zapoznać się z nimi dopiero podczas środowego posiedzenia komisji – mówi poseł Michał Krawczyk (KO), członek Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, do której trafiła ustawa po jej odrzuceniu przez Senat.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!