Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 sierpnia 2021 r.
8:30

Posłowie zadecydują dzisiaj o losach Akademii Zamojskiej

Autor: Zdjęcie autora agdy toma PAP
(fot. Sejm/Facebook)

Dziś o godz. 11.30 zacznie się posiedzenie Sejmu, na którym powinna zapaść decyzja o utworzeniu Akademii Zamojskiej. Zwolennicy idei liczą na decyzję ponad podziałami i przegłosowanie ustawy. W jej myśl uczelnia ma zacząć działać 1 września

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akademia Zamojska była wyższą uczelnią, którą w XVI wieku założył kanclerz Jan Zamoyski. Działała niemal 200 lat, nadawała stopnie doktora filozofii i prawa. Pomysł jej reaktywowania pojawiał się w mieście co jakiś czas. Dwa lata temu powstał komitet, by tę ideę zrealizować. W tym gronie jest poseł Sławomir Zawiślak (PiS), który był wnioskodawcą projektu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej.

- Jako członek społecznego komitetu oraz poseł wnioskodawca ustawy mam nadzieję, że posłowie w decydującym III czytaniu poprą projekt. Powołanie Akademii Zamojskiej to szansa dla regionu Roztocza na uruchomienie ważnego prorozwojowego impulsu. Ideę - ponad podziałami politycznymi - popiera ponad 60 samorządów z całego Roztocza oraz od kilkudziesięciu lat mieszkańcy zrzeszający się w licznych inicjatywach w tej sprawie. Liczę, że posłowie przypomną sobie 2016 rok, kiedy to taki sam projekt ustawy przeszedł prawie jednogłośnie i pozwolił na powołanie na bazie uczelni państwowej Akademii w Gorzowie Wielkopolskim. Projekt ustawy powołującej Akademię Zamojską jest bardzo podobny do przyjętego wówczas lecz niestety głównie z powodu aktualnej, ostrej walki w ogólnopolskiej polityce jest on - z wyjątkiem Konfederacji - agresywnie atakowany przez opozycję – mówi poseł Sławomir Zawiślak, na dzień przed głosowaniem ustawy w sprawie utworzenia Akademii Zamojskiej.

Poseł uważa, że Akademia Zamojska z uzyskanym prawem do doktoryzowania, nadawania tytułu magistra z nowymi - oczekiwanymi przez przedsiębiorców, administrację - kierunkami studiów, radykalnie zwiększonym potencjałem naukowym oraz ilością studentów na pewno pozytywnie wpłynie na rozwój regionu.

- Ta szansa nam, mieszkańcom naszej pięknej ziemi się należy – dodaje. I podkreśla, że samorządowcy podczas spotkań zadeklarowali pomoc przy zachęceniu studentów do studiowania w AZ. Projekt popiera minister edukacji i nauki oraz marszałek województwa i wojewoda. Powstanie i rozwój AZ na wniosek Społecznego Komitetu uczelni zostało wpisane i jest częścią Projektu Strategii rozwoju województwa lubelskiego do 2030 r.

Ustawa przewiduje utworzenie 1 września 2021 r. Akademii Zamojskiej opartej na istniejącej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Mienie uczelni stanie się mieniem akademii. Z ustawy wynika też, że pierwszego rektora powoła minister właściwy ds. szkolnictwa wyższego.

Projekt ustawy trafił do Sejmu w połowie marca, 8 lipca ustawa została przyjęta głosami posłów PiS (217), Konfederacji (6), Kukiz15 (3), PS (3), niezrzeszonych (3). Jedyny poseł z KO, który był „za” to Riad Haidar.

Gorzej 6 sierpnia poszło w Senacie. Za odrzuceniem jej w całości opowiedziało się 52 senatorów, 38 było przeciwko temu wnioskowi. Ośmiu senatorów wstrzymało się od głosu.

- Mamy do czynienia z klasycznym zajazdem z okresu szlacheckiego. Uczelnia w Zamościu ma być przejęta w całości przez nową ekipę, ma być nowa kadra – mówił wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO). W podobnym tonie wypowiadała się m.in. senator Barbara Zdrojewska: Jeżeli – z całym szacunkiem – z niedużą uczelnią w Zamościu możemy uczynić coś takiego, to możemy to uczynić z każdą następną. Jeżeli na czele resortu edukacji stoi minister Czarnek, który jest osobą, jak wiemy, zdolną do różnych rzeczy, to chyba jest ostatni moment, żeby bić na alarm, bo za tym pójdą kolejne wnioski, jeżeli to się uda, jeżeli dopuścimy, jeżeli nie będzie stanowczej reakcji, to pójdzie to dalej – oceniła.

Ustawa trafiła z powrotem do Sejmu. Dziś będzie wiadomo co zadecydują posłowie.

- Liczę, że Sejm poprze ustawę, bo Akademia Zamojska jest nam potrzebna. Jej powstanie nie narusza prawa a daje regionowi szansę na stworzenie silnej uczelni, która - nie tylko w kierunku gospodarczym - będzie pozytywnie kreowała przyszłość Roztocza. Wykorzysta ona zdolności obecnych pracowników uczelni państwowej i ściągnie nowych naukowców, zapewniających wyższy stopień nauki niż obecnie. Jest to konieczne ponieważ Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu w ostatnim okresie ma bardzo niskie notowania w rankingu szkół wyższych Fundacji Perspektywy. Akademia poszerzy ofertę edukacyjną o sektory potrzebne gospodarce i mieszkańcom naszego regionu. Może nawet o medycynę, bo dlaczego nie? – dodaje poseł Sławomir Zawiślak, który od początku powstania działał w społecznym komitecie skupiającym zwolenników reaktywacji XVI wiecznej Akademii Zamojskiej.

I przyznaje, że nie rozumie argumentów przeciwników ustawy, którzy zarzucają projektowi m.in. łamanie prawa i zawłaszczenie majątku uczelni im. Szymonowica.

- Przecież uczelnia jest państwowa, nie jest własnością prywatną. 16 lat temu powstała dzięki przekazanemu przez samorząd majątkowi i aktualnie działa za pieniądze publiczne. Ale opozycja nie chce tego słuchać. Na posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu wypowiedzi były bardzo agresywne. Senatorowie odrzucili ustawę, nawet nie chcieli przegłosować poprawki, która miała doprecyzować sytuację obecnych pracowników uczelni im. Szymonowica. Mimo tego niezrozumiałego dla mieszkańców regionu ataku na ww. projekt, proszę szczególnie posłów opozycji z naszego regionu o refleksję i głosowanie za tym, dającym szansę regionowi projektem – apeluje poseł PiS.

Pytany, kto będzie rektorem Akademii Zamojskiej mówi, że tak jak w przypadku akademii w Gorzowie wybór należy do ministra edukacji i nauki. – I nie będę to ja, jak twierdzą złośliwcy.

- O wszystkim zdecyduje sejmowa większość, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Nie słyszałem, by zmieniło się stanowisko partii rządzącej w tej sprawie. Nawet, gdybyśmy chcieli coś zmienić w tym projekcie, na tym etapie nie jest to już możliwe. Nie spodziewam się też, by uwzględniono jakiekolwiek poprawki Senatu w tej sprawie. My będziemy mieli okazję zapoznać się z nimi dopiero podczas środowego posiedzenia komisji – mówi poseł Michał Krawczyk (KO), członek Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, do której trafiła ustawa po jej odrzuceniu przez Senat.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium