Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 sierpnia 2021 r.
8:30

Posłowie zadecydują dzisiaj o losach Akademii Zamojskiej

Autor: Zdjęcie autora agdy toma PAP
(fot. Sejm/Facebook)

Dziś o godz. 11.30 zacznie się posiedzenie Sejmu, na którym powinna zapaść decyzja o utworzeniu Akademii Zamojskiej. Zwolennicy idei liczą na decyzję ponad podziałami i przegłosowanie ustawy. W jej myśl uczelnia ma zacząć działać 1 września

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akademia Zamojska była wyższą uczelnią, którą w XVI wieku założył kanclerz Jan Zamoyski. Działała niemal 200 lat, nadawała stopnie doktora filozofii i prawa. Pomysł jej reaktywowania pojawiał się w mieście co jakiś czas. Dwa lata temu powstał komitet, by tę ideę zrealizować. W tym gronie jest poseł Sławomir Zawiślak (PiS), który był wnioskodawcą projektu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej.

- Jako członek społecznego komitetu oraz poseł wnioskodawca ustawy mam nadzieję, że posłowie w decydującym III czytaniu poprą projekt. Powołanie Akademii Zamojskiej to szansa dla regionu Roztocza na uruchomienie ważnego prorozwojowego impulsu. Ideę - ponad podziałami politycznymi - popiera ponad 60 samorządów z całego Roztocza oraz od kilkudziesięciu lat mieszkańcy zrzeszający się w licznych inicjatywach w tej sprawie. Liczę, że posłowie przypomną sobie 2016 rok, kiedy to taki sam projekt ustawy przeszedł prawie jednogłośnie i pozwolił na powołanie na bazie uczelni państwowej Akademii w Gorzowie Wielkopolskim. Projekt ustawy powołującej Akademię Zamojską jest bardzo podobny do przyjętego wówczas lecz niestety głównie z powodu aktualnej, ostrej walki w ogólnopolskiej polityce jest on - z wyjątkiem Konfederacji - agresywnie atakowany przez opozycję – mówi poseł Sławomir Zawiślak, na dzień przed głosowaniem ustawy w sprawie utworzenia Akademii Zamojskiej.

Poseł uważa, że Akademia Zamojska z uzyskanym prawem do doktoryzowania, nadawania tytułu magistra z nowymi - oczekiwanymi przez przedsiębiorców, administrację - kierunkami studiów, radykalnie zwiększonym potencjałem naukowym oraz ilością studentów na pewno pozytywnie wpłynie na rozwój regionu.

- Ta szansa nam, mieszkańcom naszej pięknej ziemi się należy – dodaje. I podkreśla, że samorządowcy podczas spotkań zadeklarowali pomoc przy zachęceniu studentów do studiowania w AZ. Projekt popiera minister edukacji i nauki oraz marszałek województwa i wojewoda. Powstanie i rozwój AZ na wniosek Społecznego Komitetu uczelni zostało wpisane i jest częścią Projektu Strategii rozwoju województwa lubelskiego do 2030 r.

Ustawa przewiduje utworzenie 1 września 2021 r. Akademii Zamojskiej opartej na istniejącej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Mienie uczelni stanie się mieniem akademii. Z ustawy wynika też, że pierwszego rektora powoła minister właściwy ds. szkolnictwa wyższego.

Projekt ustawy trafił do Sejmu w połowie marca, 8 lipca ustawa została przyjęta głosami posłów PiS (217), Konfederacji (6), Kukiz15 (3), PS (3), niezrzeszonych (3). Jedyny poseł z KO, który był „za” to Riad Haidar.

Gorzej 6 sierpnia poszło w Senacie. Za odrzuceniem jej w całości opowiedziało się 52 senatorów, 38 było przeciwko temu wnioskowi. Ośmiu senatorów wstrzymało się od głosu.

- Mamy do czynienia z klasycznym zajazdem z okresu szlacheckiego. Uczelnia w Zamościu ma być przejęta w całości przez nową ekipę, ma być nowa kadra – mówił wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO). W podobnym tonie wypowiadała się m.in. senator Barbara Zdrojewska: Jeżeli – z całym szacunkiem – z niedużą uczelnią w Zamościu możemy uczynić coś takiego, to możemy to uczynić z każdą następną. Jeżeli na czele resortu edukacji stoi minister Czarnek, który jest osobą, jak wiemy, zdolną do różnych rzeczy, to chyba jest ostatni moment, żeby bić na alarm, bo za tym pójdą kolejne wnioski, jeżeli to się uda, jeżeli dopuścimy, jeżeli nie będzie stanowczej reakcji, to pójdzie to dalej – oceniła.

Ustawa trafiła z powrotem do Sejmu. Dziś będzie wiadomo co zadecydują posłowie.

- Liczę, że Sejm poprze ustawę, bo Akademia Zamojska jest nam potrzebna. Jej powstanie nie narusza prawa a daje regionowi szansę na stworzenie silnej uczelni, która - nie tylko w kierunku gospodarczym - będzie pozytywnie kreowała przyszłość Roztocza. Wykorzysta ona zdolności obecnych pracowników uczelni państwowej i ściągnie nowych naukowców, zapewniających wyższy stopień nauki niż obecnie. Jest to konieczne ponieważ Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu w ostatnim okresie ma bardzo niskie notowania w rankingu szkół wyższych Fundacji Perspektywy. Akademia poszerzy ofertę edukacyjną o sektory potrzebne gospodarce i mieszkańcom naszego regionu. Może nawet o medycynę, bo dlaczego nie? – dodaje poseł Sławomir Zawiślak, który od początku powstania działał w społecznym komitecie skupiającym zwolenników reaktywacji XVI wiecznej Akademii Zamojskiej.

I przyznaje, że nie rozumie argumentów przeciwników ustawy, którzy zarzucają projektowi m.in. łamanie prawa i zawłaszczenie majątku uczelni im. Szymonowica.

- Przecież uczelnia jest państwowa, nie jest własnością prywatną. 16 lat temu powstała dzięki przekazanemu przez samorząd majątkowi i aktualnie działa za pieniądze publiczne. Ale opozycja nie chce tego słuchać. Na posiedzeniu senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu wypowiedzi były bardzo agresywne. Senatorowie odrzucili ustawę, nawet nie chcieli przegłosować poprawki, która miała doprecyzować sytuację obecnych pracowników uczelni im. Szymonowica. Mimo tego niezrozumiałego dla mieszkańców regionu ataku na ww. projekt, proszę szczególnie posłów opozycji z naszego regionu o refleksję i głosowanie za tym, dającym szansę regionowi projektem – apeluje poseł PiS.

Pytany, kto będzie rektorem Akademii Zamojskiej mówi, że tak jak w przypadku akademii w Gorzowie wybór należy do ministra edukacji i nauki. – I nie będę to ja, jak twierdzą złośliwcy.

- O wszystkim zdecyduje sejmowa większość, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Nie słyszałem, by zmieniło się stanowisko partii rządzącej w tej sprawie. Nawet, gdybyśmy chcieli coś zmienić w tym projekcie, na tym etapie nie jest to już możliwe. Nie spodziewam się też, by uwzględniono jakiekolwiek poprawki Senatu w tej sprawie. My będziemy mieli okazję zapoznać się z nimi dopiero podczas środowego posiedzenia komisji – mówi poseł Michał Krawczyk (KO), członek Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, do której trafiła ustawa po jej odrzuceniu przez Senat.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium