Miejsce raka jest w wodzie, nie w Twoim ciele. Miej odwagę się badać. Odważni wygrywają. Łatwiej zapobiec, niż naprawić szkody po raku – z takimi hasłami na kubkach, naklejkach, ulotkach i przypinkach młodzież zamojskiego Ekonomika będzie w sobotę zachęcać do regularnej profilaktyki.
Szkolny Klub Wolontariusza działający przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 jest jednym z partnerów dużej imprezy, która 9 listopada w południe rozpocznie się na Rynku Wielkim. To wydarzenie jest zwieńczenie drugiej edycji Zamojskiej Kampanii Profilaktycznej #azbadajto promującej profilaktykę nowotworową.
Kiedy dostali propozycję udziału, postanowili swoje działania ukierunkować na kwestie męskich nowotworów, również dlatego, że listopad to miesiąc świadomości o nich, tak jak październik jest dedykowany nowotworom piersi.
Cel: Przełamać tabu
– Zainspirowaliśmy się działalnością Fundacji Gdyński Most Nadziei, która jest pomysłodawcą i realizatorem unikatowej w skali kraju kampanii społecznej „Odważni Wygrywają” poruszającej zagadnienie profilaktyki raka jądra – wyjaśnia Magdalena Bajaka, jedna z opiekunek wolontariuszy w Ekonomiku.
Mówi, że młodzieży do włączenia się w przygotowania nie trzeba było specjalnie namawiać. Chętnych zgłosiła się cała rzesza, choć co symptomatyczne, to dziewczęta w tym gronie stanowiły zdecydowaną większość.
– Chłopcy również się angażują, ale są mniej liczni. I to tak naprawdę także pokazuje, że w kwestii nowotworów męskich należy jeszcze przełamywać tabu. A nam zależy, by jak najwięcej osób przekonać do profilaktyki, bo motto naszej akcji to „Miej odwagę się badać” – podkreśla nauczycielka.
Warto wiedzieć więcej
Prace nad przygotowaniem materiałów promujących męskie zdrowie trwały ponad miesiąc. Powstały plakaty, banery, ulotki, naklejki, przypinki i kubki z hasłami akcji.
Nikola Kobylarz była jedną z osób, które pracowały nad projektami. – W mojej rodzinie było sporo przypadków zachorowań na raka, więc miałam świadomość istnienia nowotworów i tego, jak mogą być poważne – mówi czwartoklasistka.
Dlatego skupiła się nad tym, by jej prace nie straszyły, ale raczej intrygowały i przekonały w przystępny sposób do jak najczęstszych badań. Chciała też pokazać, że rak jądra to choroba, która dotyka mężczyzn, ale dotyczyć może również kobiet.
– Bo przecież problem brata, małżonka, taty, kolegi może stać się też naszym problemem. I to na pewno jest dla wszystkich stres, ale dlatego razem powinniśmy promować badania – wyjaśnia Nikola.
Wraz z nią nad materiałami promocyjnymi pracowała też Weronika Jonas. Przyznaje, że zanim się w tę akcję nie włączyła, o chorobach nowtworowych właściwie nie myślała, ale teraz ma już wiedzę w tym zakresie znacznie większą. Wierzy, że już udało się ją przekazać dalej.
– Cały proces wykonywania przypinek relacjonowałam u siebie na Snapie, więc zakładam, że koledzy to widzieli i czegoś też się dowiedzieli – uważa Weronika.
Wolontariuszki z Ekonomika, z którymi rozmawialiśmy, będą w sobotę uczestniczyć w akcji i liczą, że na miejscu jeszcze czegoś więcej same się dowiedzą.
- Bardzo bym chciała, żeby potem móc podnosić świadomość wśród swoich znajomych, bliskich, również w harcerstwie, gdzie działam – mówi Nikola. – To będzie okazja na zdobycie wiedzy ciekawej, nie takiej książkowej tylko, ale również praktycznej – podkreśla Weronika Jonas.
– Ja wiedzę na nowotworów miałam, ale teraz już wiem, że nie była ona wystarczająca. Więc w sobotę sama chętnie skorzystam jeszcze z konsultacji, może zapiszę się na badania. Po to przecież jest to wydarzenie organizowane – dodaje Magdalena Bajaka.
Praca po godzinach
Co ważne, wszystkie dotychczasowe działania członków klubu wolontariatu były podejmowane w czasie wolnym zarówno nauczycielek, jak i młodzieży.
– Nikt z tego powodu nie zarywał lekcji. Wszystkim zajmowaliśmy się poza zajęciami. I co ważne, zaangażowali się uczniowie od klas pierwszych po maturalne. Będą też z nami w sobotę absolwenci, którzy również postanowili nas w ten weekend wesprzeć – podkreśla Katarzyna Czarnowska, która razem z Magdaleną Bajaką sprawuje opiekę nad wolontariuszami.
– Poświęcanie swojego czasu w takiej sytuacji, kiedy mamy świadomość, że rak może dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek czy płeć, wcale nie jest wyrzeczeniem. Przecież jeżeli kogokolwiek w ten sposób zachecimy do badań, to już zrobimy coś dobrego – uważa Monika. Podobnego zdania są też inne wolontariuszki. Najprawdopdoobniej szkołę na weekendowej imprezie będzie reprezentowała ponad dwudziestoosobowa grupa.
#azbadajto w sobotę
Poza młodzieżą z ZSP nr 1 o tym jak ważna jest profilaktyka będą w sobotę na Rynku Wielkim w Zamościu (w godz. 12-15) mówić również członkinie Stowarzyszenia Kobiet po Po Leczeniu Raka Piersi „Zamojskie Amazonki”, lekarze i pielęgniarki z Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, personel NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej.
Nie zabraknie też przedstawicieli władz miasta, które także jest współorganizatorem wydarzenia. W programie będą też porady dietetyków. Przygotowane zostaną stoiska pracowni perukarskiej, również ze zdrową żywnością. Na degustacje zaprosi mistrz kuchni Marcin Sikora. Na koniec zaplanowano koncert zespołu uczniów z I LO.