Liczy prawie 2 tys. km i przebiega przez pięć województw. Wczoraj oddano do użytku pierwszy z wybudowanych odcinków trasy rowerowej Green Velo w naszym regionie. O wykorzystaniu jej potencjału myślą też samorządy, przez teren których szlak nie przebiega
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to licząca 1980 km trasa przebiegająca przez województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Na odcinku lubelskim liczy 359 km i przebiega przez powiaty: bialski, włodawski, chełmski, krasnostawski, zamojski, biłgorajski i tomaszowski.
Wczoraj w Zwierzyńcu został oddany do użytku pierwszy z wybudowanych od podstaw fragmentów trasy o długości blisko 6 km. Do końca miesiąca mają być gotowe miejsca obsługi rowerzystów, czyli zadaszone punkty z parkingami dla rowerów, ławkami, stolikami i toaletami. Wzdłuż lubelskiego odcinka Green Velo będzie ich 38. Koszt realizacji inwestycji w naszym regionie wynosi prawie 55 mln zł.
Na powstaniu Wschodniego Szlaku Rowerowego chcą skorzystać także samorządy, przez których teren trasa nie przebiega. Wczoraj w siedzibie Starostwa Powiatowego w Świdniku miało miejsce spotkanie przedstawicieli tamtejszego powiatu i znajdujących się na jego terenie gmin oraz Urzędu Miasta Lublin, w sprawie ich połączenia z trasą Green Velo.
- To dobry pretekst, by skoordynować działania wielu podmiotów związanych z rozwojem infrastruktury rowerowej. Chcielibyśmy połączyć nasz powiat ze szlakiem oddalonym od nas o zaledwie 20 kilometrów, a także przejąć z niego trochę ruchu – mówi Jakuba Osina, członek zarządu powiatu świdnickiego.
– Planujemy opracować strategię określającą kierunki tras rowerowych i jednolite standardy budowy. Chcemy to zrobić szybko, żeby w przyszłym roku pozyskać jak najwięcej pieniędzy na ich realizację – dodaje. Wspólne ustalenia w tej sprawie będą najprawdopodobniej po wakacjach.
Zgłoś się i zapraszaj rowerzystów
Obiekty agroturystyczne, serwisy rowerowe, a może atrakcje turystyczne? Do 15 lipca można zgłaszać „Miejsca Przyjazne Rowerzystom” na Green Velo.
- Zapraszamy do współpracy: właścicieli obiektów agroturystycznych i gastronomicznych, zarządców atrakcji turystycznych oraz operatorów innych obiektów z usługami na rzecz turystów rowerowych – zachęcają przedstawiciele organizatorów. Chodzi o obiekty położone w tzw. korytarzu szlaku Green Velo, czyli w gminach znajdujących się do 20 kilometrów od trasy. Aby uzyskać taką rekomendację, należy wypełnić formularz (na www.greenvelo.pl.) gdzie trzeba wskazać, jakie kryteria przyjazności spełnia obiekt. Jeszcze w tym miesiącu zgłoszenia będą zweryfikowane przez audytorów. A w sierpniu umieszczone w ogólnodostępnej bazie na portalu www.greenvelo.pl oraz w dedykowanej aplikacji mobilnej. (eb)