Porozrzucane krzesła, taczki, słoiki po ogórkach i puste puszki – tak wygląda fragment góry Czubatki w Kawęczynku pod Szczebrzeszynem – miejsca, które wybrali sobie poszukiwacze skarbów. Wykopali oni ogromną siedmiometrową wyrwę. Czy coś znaleźli? Wiele wskazuje na to, że tak.
Czubatka jest jednym z nielicznych stromych wzniesień na Roztoczu. Leży na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Wokół Czubatki krążą legendy.
– To tajemnicze miejsce – przyznaje Stanisław Jachymek, właściciel Zagrody Guciów i miłośnik Roztocza. – Zachowały się tam bardzo stare ślady ludzkiej działalności. Wały być może wykonano w średniowieczu, a może nawet w epoce brązu. Nigdy nie były przebadane archeologicznie. Mówi się też, że pod górą znajdują się tunele prowadzące wprost do Szczebrzeszyna.
Kto i kiedy miał je wykopać? Tego nie wiadomo. Wiele wskazuje jednak na to, że komuś informacje o szczebrzeszyńskich tunelach mogły skojarzyć się z poszukiwaniami tzw. złotego pociągu prowadzonymi pod Wałbrzychem. I postawił poszukać skarbów także tutaj.
– Poszukiwań nie prowadzili raczej miejscowi. Ci trochę by pokopali i wracali na noc do domów. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że kilka osób żyło na zboczu Czubatki przez jakiś czas – mówi Jachymek.
Mężczyźni mieszkali najprawdopodobniej w wybudowanej tuż obok wykopu ziemiance. Żywili się konserwami i przez wiele dni kopali. Mieszkańcy okolicznych wsi, którzy przychodzą teraz na górę oglądać spustoszenia jakie poczynili poszukiwacze skarbów uważają, że mogło im się poszczęścić. Świadczyć miałoby o tym porzucenie przy wykopie używanych w pracach sprzętów.
– Gdyby planowali kolejne poszukiwania to łopaty, czy taczki zabraliby przecież z sobą – konkludują ludzie. – Skoro uznali, że nie będą im już one potrzebne, to musieli wracać z artefaktami.
– Tego, jak było naprawdę już się chyba nie dowiemy. Teraz ważne jest, by jak najszybciej zabezpieczyć wykop. Może on być bardzo niebezpieczny dla turystów – podkreśla Jachymek. – To także dobra okazja dla geologów. Mają dostęp do odsłoniętych głazów mogą sprawdzić strukturę geologiczną góry.