Jest długi na ok. 700 metrów i szeroki na 20. W niektórych miejscach jego głębokość sięga nawet dwóch metrów. Zbadano dokładnie uskok tektoniczny w Roztoczańskim Parku Narodowym.
Uskok przebiega w kierunku północny zachód–południowy wschód, na granicy bloków Szozdy–Tereszpol i Obrocz–Senderki. Pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego wiedzą o geologicznym zjawisku od dawna, ale rosnąca na tym terenie roślinność oraz rozmiary uskoku do tej pory uniemożliwiały dokładniejsze zbadanie struktury.
– Roztocze znajduje się w strefie aktywnej tektonicznie, rowy tektoniczne i uskoki były opisywane w publikacjach już w latach 70. – mówi Tadeusz Grabowski z RPN i dodaje, że w skali geologicznej takie procesy zachodzą bardzo szybko.
Na dokładne zbadanie rowu pozwoliła mapa lidarowa stworzona za pomocą impulsów laserowych z przelatującego nad parkiem samolotu. Lasery przeniknęły porastającą uskok roślinność i przeskanowały teren, co umożliwiło stworzenie specjalistycznej mapy. Dzięki analizom wiadomo, że uskok ciągnie się przez 700 metrów i jest szeroki na ok. 20. W niektórych miejscach jego głębokość dochodzi nawet do dwóch metrów. Wiadomo też, że za powstanie tej struktury odpowiada rozerwanie się mas skalnych i przemieszczenie się ich wzdłuż powierzchni uskokowej.