Pierwszą mapę turystyczną pokazującą całe Roztocze, od Kraśnika do Lwowa wydał Roztoczański Park Narodowy. Wydawnictwo składa się z trzech arkuszy w jednolitej stylistyce graficznej i kartograficznej w skali 1:75000
Pierwszy arkusz przedstawia część zachodnią Roztocza od Kraśnika do Zwierzyńca. Drugi poświęcony jest obszarowi do Horodła, a ostatni części południowej ciągnącej się aż do Lwowa. Na wszystkich oznaczono parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty przyrody, pomniki przyrody, ale także miejsca cenne przyrodniczo takie jak wąwozy, źródła, wodospady, szumy, jaskinie, pojedyncze skały i głazy narzutowe.
To jednak nie wszystko. Turyści dowiedzą się z map również tego, gdzie znajdują się miejsca dziedzictwa kulturowego: kościoły i klasztory, cerkwie, synagogi, kaplice, krzyże przydrożne, cmentarze, pola bitew, miejsca martyrologii, grodziska i zespoły pałacowo-dworskie, a także muzea, skanseny, izby pamięci.
Wydawnictwo zawiera także cenne wskazówki dla planujących swój dłuższy pobyt na Roztoczu – imprezy folklorystyczne oraz jarmarki, a także informacje dotyczące infrastruktury turystycznej: przebieg szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, kajakowych i konnych, tras nordic walking, ścieżek poznawczych, lokalizację hoteli i innych obiektów noclegowych, gastronomicznych, wież widokowych, parkingów, kąpielisk, wypożyczalni sprzętu sportowego, wyciągów narciarskich itd.
Mapy nie można na razie kupić. Dystrybuowana jest jedynie jako materiały dydaktyczne parku dostępne np. dla grup szkolnych. Można ją też zdobyć w licznych konkursach organizowanych przez RPN. Dyrekcja Parku myśli już jednak także o tym, by wydawnictwo jak najszybciej trafiło do księgarń.
Szukają dyrektora
Roztoczański Park Narodowy szuka nowego dyrektora. Zdzisław Strupieniuk, obecny szef RPN, odchodzi w tym roku na emeryturę. Stanowisko po nim objąć może osoba, która ukończyła studia wyższe.
Ministerstwo Środowiska najchętniej widziałoby w tej roli absolwenta studiów z zakresy nauk przyrodniczych lub leśnych. Musi wykazać się on także wiedzą dotyczącą ochrony środowiska i ekonomii oraz znajomością przepisów prawa dotyczących rachunkowości, finansów publicznych, prawa pracy oraz wiedzy dotyczącej funkcjonowania RPN. Kandydat musi też mieć co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym minimum trzyletni staż na stanowisku kierowniczym. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 lutego.