Prezentem od przyrody na jubileusz nazywa Roztoczański Park Narodowy pojawienie się na jego terenie rzadkiego okazu motyla objętego ochroną.
Ten piękny, unikatory owad to paź żeglarz (Iphiclides podalirius) nazywany też żeglarzem albo żeglarkiem. Zaobserwowano go kilka dni temu na parkowych kwietnych łąkach. Pracownicy RPN od razu poinformowali o tym w mediach społecznościowych. Nie kryli radościz tego, że ten wciąż bardzo rzadki w Polsce gatunek motyla wzbogacił faunę owadów w parku.
"Jego pojawienie się na śródleśnych parkowych enklawach było oczekiwane od kilku lat, bowiem na Roztoczu, żeglarek notowany był już w kilkunastu miejscach" - czytamy w opublikowanej informacji, która kończy się stwierdzeniem, że powrót pazia żeglarza na ten teren to świetny "prezent od przyrody na jubileusz". RPN obchodzi bowiem w tym roku 50-lecie swojego istnienia.
Paź żeglarz to motyl, który występuje w Europie, Afryce Północnej oraz klimacie umiarkowanym Azji. W naszym kraju gatunek był objęty ścisłą ochroną w latach 1952-2014. Natomiast od tamtej pory jest pod częściową ochroną gatunkową. Spotykany jest rzadko, rzadziej niż piękny paź królowej. Lokalnie występuje w coraz mniejszych ilościach.