Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

9 lipca 2021 r.
19:59

Sejm chce utworzenia Akademii Zamojskiej. Jej ideą ma być pobożność i nauka

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 7 A A
233 posłów głosowało za utworzeniem Akademii Zamojskiej
233 posłów głosowało za utworzeniem Akademii Zamojskiej (fot. FB/Sejm.pl)

Głównie dzięki głosom posłów PiS mamy ustawę o utworzeniu w Zamościu Akademii Zamojskiej. Akademia powstanie... z zamojskiej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Słychać głosy przeciwników niszczenia UPZ, która formalnie nic nie wie i właśnie prowadzi rekrutację. Inicjatorzy reaktywacji słynnej, XVI-wiecznej akademii czekają na decyzję Senatu. Ma zapaść jeszcze w tym miesiącu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akademia Zamojska była wyższą uczelnią, którą w XVI wieku założył kanclerz Jan Zamoyski. Działała niemal 200 lat, nadawała stopnie doktora filozofii i prawa. Pomysł jej reaktywowania pojawiał się w mieście co jakiś czas. Dwa lata temu powstał komitet, by  ideę zrealizować. W tym gronie jest poseł Sławomir Zawiślak (PiS), który był wnioskodawcą przegłosowanego właśnie projektu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej.

Tworzy się z dniem 1 września 2021 r. Akademię Zamojską

- Mimo licznych trudności „organizowanych” przeciwko tej ustawie także przez naszych, regionalnych jej przeciwników, Sejm RP przyjął ją stosunkiem głosów 233 za, 204 przeciw, 2 wstrzymujących się – poinformował w czwartek poseł.

Inicjatorzy reaktywacji akademii chcą by była ona podniesieniem na należny piedestał nauczania młodego pokolenia Polek i Polaków w duchu ideałów wspaniałej poprzedniczki: "pobożność i nauka", "Bóg i Ojczyzna"; trwałym środkiem umocnienia i rozwoju polskiej tożsamości kulturowej; ma łączyć najlepszą naukę, nowoczesną edukację i patriotyczne wychowanie *)

Z dniem utworzenia Akademii znosi się Uczelnię

Członkowie komitetu od dawna mówili, że są dwie drogi dla Akademii Zamojskiej. Jedna, to przekształcenie istniejącej już wyższej szkoły zawodowej. Chodzi o Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu, która w 2005 roku powstała jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Druga to budowanie uczelni od podstaw.

- Powoływanie drugiej państwowej wyższej szkoły w Zamościu chyba nie ma racji bytu. Bardziej realne jest przekształcenie istniejącej, choć władze szkoły zawodowej nie są zbyt tym zainteresowane – komentował jeszcze w 2020 roku członek komitetu, prof. Wojciech Kolanowski, któremu idea reaktywowania Akademii Zamojskiej jest szczególnie bliska.

I właśnie takie rozwiązanie wybrano.

Pierwszego rektora Akademii powołuje minister

- Śledzimy wydarzenia w Sejmie, więc wiem o przegłosowaniu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej, choć projekt znienacka został wprowadzony do porządku obrad. Ale oficjalnie w tej sprawie nie wiem nic. Jedyne spotkanie na którym rozmawiano ze mną na temat akademii było u prezydenta Zamościa jeszcze przed pandemią. Chyba w lutym zeszłego roku? Spotkałem się wówczas z przedstawicielami inicjatorów reaktywowania Akademii Zamojskiej. Od tamtego czasu nie działo się nic. Dlatego nasza uczelnia działa jak działała, wręczamy dyplomy absolwentom, aktualnie prowadzimy rekrutację – mówi dr hab. Andrzej Samborski, rektor Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

I dodaje, że nie wyobraża sobie, że gdyby doszło do utworzenia Akademii Zamojskiej na bazie ich uczelni, studenci, którzy teraz tam studiują nie mogli kontynuować nauki na wybranych kierunkach.

– Zainteresowanie rekrutacją jest porównywalne jak w latach poprzednich. Najwięcej osób zgłasza się do nas we wrześniu, gdy zweryfikują swoje plany związane z innymi szkołami wyższymi. Aktualnie mamy około 700 studentów. Z tego co słyszę, bardzo różnie odnoszą się do pomysłu utworzenia akademii na bazie naszej uczelni. Gorsze nastroje są wśród kadry, a pracuje u nas sto osób – mówi rektor, który jest od 8 lat związany z uczelnią.

Pracowników niepokoi na przykład zapis przegłosowanego projektu, który mówi, że stosunek pracy wygasa po upływie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy albo oni ich nie przyjmą.

Studenci Uczelni stają się studentami Akademii

Pomysł reaktywacji Akademii Zamojskiej kosztem UPZ budzi w Zamościu kontrowersje. Sprawa odżyła po czwartkowym głosowaniu w Sejmie.

- Proszę mi powiedzieć jakie jest logiczne wytłumaczenie likwidacji uczelni, która kształci: techników, pielęgniarki, specjalistów od rachunkowości czy mechaniki i otwieranie nowej, kształcącej humanistów w duchu wartości chrześcijańskich. To będzie kuźnia kadr politycznych PiS. Nie mówiąc o tym, że wielu prawników wskazuje na łamanie prawa. Chodzi o przejęcie i obsadzenie swoimi ludźmi – uważa Grzegorz Podgórski, opozycyjny radny, który w tym pomyśle widzi jedynie zamach na stołki.

- Bardzo bym chciał, żeby w Zamościu znów była Akademia Zamojska, ale nie w ten sposób. To co się dzieje teraz, wygląda na wrogie przejęcie majątku uczelni, w której funkcjonowanie ktoś włożył wiele wysiłku, czasu i pieniędzy. Zaczynali od dwóch pomieszczeń, nawet miasto dawało im działki. Jestem zbulwersowany. I nie chodzi o posła Zawiślaka. Gdyby to robił Tusk czy ktokolwiek inny, też bym protestował – dodaje.

Dziś władze Uczelni Państwowej szacują jej majątek na około 50 milionów złotych. Zgodnie z ustawą, która trafiła do Senatu stanie się ono mieniem Akademii Zamojskiej z dniem jej utworzenia.

Akademia jest uczelnią publiczną

- KO, Lewicy, KP i Polska2050 nie wpuszczać do grodu - wyłapywać i wywozić na taczkach za witacze – apeluje internauta Kazimierz pod postem posła Zawiślaka informującym o przegłosowaniu ustawy.

Bo „akademicka” ustawa przeszła głosami posłów PiS (217), Konfederacji (6), Kukiz15 (3), PS (3), niez. (3). Jedyny poseł z KO, który był „za” to  Riad Haidar.

- Nie znam podtekstów politycznych. Głosując za projektem uchwały brałem pod uwagę ogólny interes społeczny naszego województwa i regionu. Rozwój nauki i szkolnictwa to determinacja rozwoju. Nowa uczelnia, która wykształci specjalistów w jakiejkolwiek dziedzinie, to ruch do przodu.  Kierowałem się zdrowym rozsądkiem, nie było dyscypliny klubowej. Uważam, że nie wolno na starcie przeszkadzać. Wszystkim należy dać szansę i pilnować. To życie zweryfikuje los akademii. Nie jestem specjalistą od szkolnictwa, jestem lekarzem, który zajmuje się noworodkami. Trzeba dziecku pozwolić nauczyć się raczkować, dać mu warunki rozwoju a nie łamać nogę. Moją intencją było danie szansy nowej uczelni – tłumaczy swoją decyzję poseł Riad Haidar.

121 posłów KO głosowało „przeciw”.

- Liczę, że ta ustawa zostanie poparta także przez Senat RP a następnie w III czytaniu ponownie przez Sejm RP. Ostateczne jej przyjęcie, zgodne z oczekiwaniami także mieszkańców, samorządowców uruchomi w Zamościu (od nowego roku akademickiego) działalność nowej, aktywnie kreującej rozwój naszego regionu uczelni – informuje poseł Sławomir Zawiślak.

Najbliższe posiedzenie Senatu jest planowane między 21 a 23 lipca.

 

*) Za tekstem interpelacji posła Sławomira Zawiślaka skierowanej do ministra Przemysława Czarnka jesienią 2020 roku

 Śródtytuły, to cytaty z tekstu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej, przekazanego do Senatu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium