Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

28 listopada 2020 r.
14:51

Zamość: Pomysł na reaktywację XVI-wiecznej uczelni

Autor: Zdjęcie autora agdy
11 0 A A
Budynek Akademii Zamojskiej
Budynek Akademii Zamojskiej (fot. Mirosław Chmiel)

- Teraz mamy swoje pięć minut – uważają członkowie komitetu, który chce reaktywować Akademię Zamojską. Zbierają głosy poparcia i liczą, że „nasz” minister edukacji i nauki nada polityczny bieg sprawie. Jest już interpelacja poselska i plan spotkania ministra z członkami komitetu. Prezydent Zamościa zwraca uwagę na trudności ale zachęca do działania w sprawie zamojskiej uczelni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akademia Zamojska była wyższą uczelnią, którą w XVI wieku założył kanclerz Jan Zamoyski. Miała kształcić światłych obywateli Rzeczypospolitej, przygotowanych do uczestnictwa w życiu publicznym. Akademia, która działała niemal 200 lat, nadawała stopnie doktora filozofii i prawa. Został po niej czteroskrzydłowy gmach z wewnętrznym dziedzińcem na Starym Mieście. Od zeszłego roku miasto prowadzi tu remont konserwatorski.

Wnętrze akademii (fot. Kazimierz Chmiel)

Sprawa nabrała tempa

- Pomysł reaktywowania Akademii Zamojskiej pojawia się od wielu lat.  Prawie rok temu powstał nasz komitet, skupiający osoby działające, by ten pomysł zrealizować. Ostatnio, dzięki interpelacji posła Zawiślaka, sprawa nabrała tempa. Mimo trudnej sytuacji z epidemią, spotykamy się i działamy. Trudno w tej chwili mówić o charakterze akademii. Ta zlikwidowana w XVI wieku kształciła filozofów, bo tak wówczas mogła. Teraz będzie to uczelnia z kierunkami potrzebnymi społecznie – wyjaśnia prof. Wojciech Kolanowski z Zamościa, który mówi o sobie, że jest lokalnym patriotą i idea reaktywowania Akademii Zamojskiej jest mu szczególnie bliska.

Profesor tłumaczy, że są dwie drogi dla zamojskiej uczelni. Jedna, to przekształcenie istniejącej już wyższej szkoły zawodowej. Chodzi o Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu, która w 2005 roku powstała jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Druga to budowanie uczelni od podstaw.

- Powoływanie drugiej państwowej wyższej szkoły w Zamościu chyba nie ma racji bytu. Bardziej realne jest przekształcenie istniejącej, choć władze szkoły zawodowej nie są zbyt tym zainteresowane. To by wymagało od nich wysiłku – przyznaje profesor, który dodaje, że rozmawiał już na ten temat z marszałkiem województwa, kilka razy z prezydentem Zamościa. - Jest wielu zwolenników reaktywacji akademii. Maria Gmyz, przedstawicielka naszego komitetu rozmawiała z ministrem Piotrem Glińskim podczas jego wizyty w Zamościu. Dostałem list w którym minister kultury i dziedzictwa narodowego pisze, że wpiera naszą inicjatywę. Przecież sama idea akademii jest naszym dziedzictwem narodowym.

Polichromie odkryte podczas prac (fot. Kazimierz Chmiel)

Pobożność i nauka

Tymczasem we wspominanej przez profesora interpelacji, jaką do ministra Przemysława Czarnka złożył poseł PiS Sławomir Zawiślak czytamy, że reaktywacja Akademii Zamojskiej będzie podniesieniem na należny piedestał nauczania młodego pokolenia Polek i Polaków w duchu ideałów wspaniałej poprzedniczki: "pobożność i nauka", "Bóg i Ojczyzna".

Poseł zauważa bowiem, że wiele młodych osób a także niestety przedstawiciele kadry akademickiej, brało udział w ostatnich protestach publicznych w czasie których "dochodziło do działań stojących w całkowitej sprzeczności z prawem, polskim patriotyzmem, tradycją i kulturą polską". "Trwałym środkiem umocnienia i rozwoju polskiej tożsamości kulturowej" ma być zamojska uczelnia. Ma łączyć najlepszą naukę, nowoczesną edukację i patriotyczne wychowanie.

- Wszak, wszyscy powołujemy się na słowa Jana Zamojskiego, że "Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie". Teraz jest chwila, by nie tylko powoływać się na te słowa, ale by podług nich owocnie działać – pisze poseł PiS do ministra.

Przed rewitalizacją i wizualizacja (fot. Materiały inwestora)

Zabytek? Proszę bardzo

Remont konserwatorski zabytkowej siedziby dawnej akademii trwa przy wsparciu unijnych pieniędzy. W planach jest zaadaptowanie części budynku na działalność kulturalną. To pomieszczenia na parterze, w których powstanie ekspozycja muzealna "Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej". Dziedziniec i poddasze będą dla Zamojskiej Akademii Kultury. Na swoje miejsce wróci tu liceum, które na czas prac musiało się wyprowadzić do Pałacu Zamoyskich.

Gdyby reaktywowana uczelnia chciała działać w historycznym obiekcie musi poczekać siedem lat. Dwa to remont a pięć tzw. okres trwałości czyli realizacja unijnego projektu.

- Rozmawiałem z komitetem na temat reaktywacji akademii. O siedzibie też. Wszystko jest kwestią pieniędzy. Nawet można nie czekać siedmiu lat. 56 milionów plus pewnie jakieś kary za niezrealizowanie projektu. Choć są inne miejsca gdzie może działać uczelnia. Pałac Zamoyskich, z powodu niżu demograficznego w „Elektryku” jest wolne skrzydło, są puste obiekty po Uniwersytecie Przyrodniczym – wylicza Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa, który dodaje, że w czasie jego kadencji już kilka osób przychodziło z pomysłami na reaktywację Akademii Zamojskiej.

Jednym z nich był poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko, który widział akademię jako uczelnię medyczną.

- Zachęcałem i nadal zachęcam do takich działań, choć widzę trudności – dodaje prezydent, który szacuje, że uczelnia musi dysponować sporymi finansami w granicach 100 milionów złotych na początek. A potem jeszcze większym budżetem.

Pomysłodawcy myślą o remontowanym gmachu akademii jako siedzibie reaktywowanej uczelni ale akceptują też inne miejsca. Pałac Zamoyskich czy budynki uczelni „Szymonowica” też by były dobre na początek.

Profesor Kolanowski pytany o finanse uważa, że kwota zapewniająca wynagrodzenie kadry nie jest duża. Choć pobory naukowców muszą być atrakcyjne, by ci chcieli się przenieśli ze swoich dotychczasowych uczelni. Natomiast pieniędzy na wyposażenie i działalność uczelnia by mogła szukać w unijnych czy norweskich funduszach wspierających naukowe projekty.

Spotkanie ministra Przemysława Czarnka z członkami komitetu w sprawie Akademii Zamojskiej jest planowane jeszcze w tym roku.

Akademia oryginalna

W 1593 roku kanclerz Jan Zamoyski postanowił założyć w Zamościu szkołę mającą kształcić młodzież szlachecką i przygotowywać ją do pełnienia funkcji publicznych w państwie. Melchior Stefanides, imię którego nosi plac na Starym Mieście w Zamościu był jej pierwszym rektorem.

Program Akademii Zamojskiej realizowano na dwóch poziomach – niższym pięcioletnim i wyższym, akademickim sześcioletnim. Adepci zaczynali naukę w wielu 7 lat od czytania i pisania, następnie uczyli się łaciny, greki, historii starożytnej i filozofii. Po opanowaniu tych umiejętności mogli przejść na poziom wyższy. Składał się on z siedmiu katedr: matematyki, logiki i metafizyki, filozofii naturalnej i medycyny, retoryki, filozofii moralnej i polityki, prawa polskiego i powszechnego.

Akademia szybko stała się jedną z najlepszych szkół w Polsce. Działała do likwidacji w 1784 przeprowadzonej przez Austriaków. Była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej i wileńskiej, uczelnią w Rzeczypospolitej.

 (korzystałam z „Akademia Zamojska i jej pierwsi profesorowie” Adam Andrzej Witusik)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High
koncert
21 listopada 2024, 19:00

Premiera w Domu Kultury LSM. Wystąpi Swoo High

Już 21 listopada (czwartek) w lubelskim Domu Kultury LSM odbędzie się koncert lubelskiego zespołu zespołu Swoo High, promujący najnowszy singiel i EP-kę.

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Twierdziła że ukradli jej samochód. A tak naprawdę zapomniała gdzie zaparkowała

Zgłoszenie o kradzieży auta otrzymali ryccy policjanci. Jak się okazało, do żadnego przestępstwa nie doszło

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu
WAŻNE INFORMACJE
galeria

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu

W związku ze środowym znalezieniem niewybuchu na terenie budowy nowego komisariatu przy ulicy Walecznych w Lublinie, na piątek zarządzono ewakuację 2800 mieszkańców z pobliskich budynków.

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej
galeria

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej

Gdyby chcieli to wszystko kupić, musieliby wydać jakieś 500, może nawet 600 tys. zł. Ale nie wydali. Spory transport sprzętu zupełnie za darmo dotarł do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Skorzystają na tym pacjenci

Mecz w Szczecinie będzie dla Julii Ostrowskiej okazją do budowania swojej pozycji w zespole Górnika

W weekend zostanie rozegrana druga runda rozgrywek Orlen Pucharu Polski kobiet

W tej fazie województwo lubelskie ma aż trzech przedstawicieli

Na targach prezentowano innowacyjne rozwiązania w zakresie sprzętu i technologii wspierających pracę służb więziennych.
galeria

Niecodzienne targi w Lublinie - # Więziennictwo- Nowinki dla osadzonych i strażników

W dniach 14-15 listopada w Lublinie odbywa się ogólnokrajowa konferencja i targi służby więziennej #Więziennictwo, które stanowią platformę do dyskusji na temat kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem systemu penitencjarnego w Polsce. W wydarzeniu bierze udział 70 wystawców. Ale głownie chodzi o przedstawienie aktualnego stanu systemu penitencjarnego, zaprezentowanie innowacji w zakresie technologii więziennych, a także wymiana doświadczeń i idei na temat przyszłości tego sektora

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Notariusze zapraszają na dni otwarte. W ramach wydarzenia będzie można porozmawiać z ekspertami o swoich sprawach majątkowych

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zaatakował i pobił kierowcę auta, które jechało przed nim. Powodem było to, że kierowca rzekomo utrudniał mu przejazd

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Z uwagi na zmianę warunków atmosferycznych miasto zdecydowało, że na ulicach lublina pozostanie mniej rowerów miejskich.

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

W czwartek o godzinie 14 w całej Polsce zawyły syreny strażackie i policyjne. To w hołdzie zmarłemu ratownikowi, który zginął w środowym wypadku w Jedlińsku koło Radomia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium