Wystawa Zwierząt Hodowlanych i towarzyszące jej targi rolnicze to jedna z największych imprez rolniczych w kraju. Każdego roku w pierwszą sobotę i niedzielę lipca do Sitna ściągają hodowcy, rolnicy i firmy z branży rolniczej. Impreza ma długą tradycję i na stałe wrosła w pejzaż rolniczych imprez wystawowych. Odwiedza ją około 50 tys. osób
Pierwszy etap wystaw w Sitnie zakończyła II Międzywojewódzka Wystawa Hodowlana w 1989 r. Przez kolejne cztery lata wystaw nie organizowano. Wznowiono je dopiero w 1993 r., dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Zamojskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Stanisława Trąby.
Rozwój gospodarki rynkowej i rosnąca z roku na rok liczba odwiedzających sprawiły, że do Sitna zaczęły ciągnąć firmy z całej Polski. Zwierzęta dalej stanowiły najważniejszy element imprezy, ale rozmiar innych ekspozycji sprawił, że od 1999 r. przyjęła ona nazwę Wystawa Zwierząt, Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
Największą sensacją były pokazane w Sitnie przez prof. Zygmunta Litwińczuka krowy białogrzbietki. W latach 70. ub. wieku ta rodzima polska rasa została uznana za wymarłą, ale 30 lat później naukowcom udało się odnaleźć pojedyńcze egzemplarze. Okazało się, że w dolinie Bugu niektórzy rolnicy nadal hodowali krowy z charakterystycznym białym pasem na grzbiecie. Program realizowany przez Akademię Rolniczą w Lublinie (dziś Uniwersytet Przyrodniczy) pozwolił uratować te zwierzęta przed wyginięciem.
- Mało kto o tym wie, ale wystawa w Sitnie to najstarsza taka impreza w Polsce i na pewno jedna z większych po tej stronie Wisły - mówi Ryszard Borowski, kierownik ZDR-u w Zamościu z siedzibą w Sitnie.
Dużo emocji zawsze budzi prezentacja bydła mlecznego i mięsnego, koni, trzody chlewnej, owiec i kóz, a także zwierząt futerkowych i ptactwa. Najpiękniejsze okazy otrzymują tytuł czempiona, a ich hodowcy - puchary i nagrody. A z najnowszą ofertą maszyn i urządzeń oraz środków do produkcji rolnej przyjeżdżają firmy z całej Polski.
W tym roku po raz pierwszy w Sitnie Urząd Marszałkowski organizuje konkurs "Lubelskie smaki na talerzu” (w namiocie obok fontanny). Konkurs ma na celu promocję produktów i wyrobów z jagnięciny, wieprzowiny i wołowiny z naszego regionu. W programie także degustacja wyrobów z koniny. Gwiazdą estrady tegorocznych targów będzie Gang Marcela.
Program XXVIII Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie
sobota, 5 lipca
godz. 9 Ocena trzody chlewnej
godz. 11 Ocena owiec, bydła, koni
godz. 11 Konkurs "Lubelskie smaki na talerzu” - namiot przy pałacu
Seminaria:
godz. 10.40 Program kazeinowy w SM "SPOMLEK” - scena przy ringu
godz. 11 "Gospodarka pasieczna w warunkach zagrożenia chorobami pszczół” - dyr. Technikum Pszczelarskiego Mirosław Worobik. Pasieka, sala konferencyjna w pałacu.
godz. 14 Produkcja wieprzowiny wysokiej jakości:
Wykład "Hodowla świń ras duroc, pietrain i hampshire na Lubelszczyźnie” - mgr Marcin Pastwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
Wykład "Genetyczne i środowiskowe uwarunkowania produkcji wieprzowiny wysokiej jakości” - prof. M. Babicz
godz. 15 Wykład "Owce w gospodarce żywnościowej i ochronie środowiska przyrodniczego” - prof. dr. hab. T.M. Gruszecki
"Owczarstwo w Europie Środkowo-Wschodniej - stan obecny i perspektywy” - dr hab. A. Junkuszew
"Systemy dotacji dla owczarstwa w Republice Czeskiej” - inż. Roman Cieslar
godz. 19 Zamknięcie wystawy dla zwiedzających
godz. 19 schody przed pałacem w Sitnie podsumowanie konkursu "Agroliga” i "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” oraz wręczenie nagród hodowcom.
Po uroczystości występ zespołu "Gang Marcela”.
niedziela, 6 lipca
godz. 9 - (przed pałacem) powitanie gości i wystąpienia okolicznościowe
godz. 10 - Msza św.
godz. 11 - zabawa dla dzieci ze szkół podstawowych zorganizowana przez Pierwszą Królową Mleka. Wezmą w niej udział kilkunastoosobowe grup dzieci w wieku 9-13 lat.
godz. 11.15 - Prezentacja nagrodzonych zwierząt
godz. 14 - Konkurs oprowadzania cieliczek. Ogłoszenie wyników pozostałych konkursów: "Dbajmy o zwierzęta”, "Czy ASF - afrykański pomór świń jest groźny dla ludzi?”, "Z ekologią na ty”
.