Przy dźwiękach kolęd, z poczęstunkiem, ale też opłatkiem i świątecznymi życzeniami. Tak wyglądają wigilijne spotkania, które tradycyjnie organizowane są w wielu miejscowościach. Nadchodzący weekend przyniesie kilka takich wydarzeń.
Pod hasłem "Bądźmy wszyscy razem" zorganizowana zostanie tradycyjna wigilia dla mieszkańców Zamościa. Odbędzie się w niedzielę, na finał trwającego dwa dni (16-17 grudnia) Jarmarku Świątecznego na Rynku Wielkim. Ma się rozpocząć o godz. 17. Wtedy zamojscy restauratorzy zaproszą na przygotowane przez siebie potrawy. A wieczór uświetni koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna. Natomiast życzenia zgromadzonym składać będą jak zawsze prezydent miasta oraz biskup zamojsko-lubaczowski.
>>> Betlejemskie Światło Pokoju już w Polsce. Harcerze zaniosą ogień do miast i miasteczek <<<
Opłatkowe spotkanie tego dnia organizowane jest również w Tomaszowie Lubelskim. Ma się rozpocząć o godz. 14 na miejskim rynku. Na początku wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3. Będzie też dzielenie się opłatkiem, a harcerze przekażą mieszkańcom Betlejemskie Światło Pokoju. Na finał przewidziano koncert zespołu Krasnobrodzki Gospel.
Jak co roku wigilijne spotkanie jest przygotowywane również w Puławach. Tegoroczne zacznie się w niedzielę na pl. im. Fryderyka Chopina o godz. 15. Na początek kolędowanie z dziećmi z miejscowych szkół, także przekazanie ognia z Betlejem, życzenia, a po wigilijnym poczęstunku także koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle".
Podobne wydarzenie jest planowane również na 17 grudnia w Janowie Lubelskim. Zaraz po mszy w sanktuarium, o godz. 13.15 na janowskim rynku zaczną rozbrzmiewać kolędy. Przygotowany zostanie również poczęstunek.
Spotkać się, złożyć życzenia i podzielić opłatkiem tego dnia będą mogli również mieszkańcy Nielisza. Tu wigilijne spotkanie to wpsólna inicjatywa gminy oraz Hotelu Marina, przy którym zorganizowana zostanie wigilia. Początek o godz. 13.
W Łukowie taka tradycja jest już znana od dawna. W tym roku, władze miasta chcą się spotkać z mieszkańcami 16 grudnia.
Tego dnia na placu Solidarności i Wolności planowane jest wspólne kolędowanie, degustacja wilijnych potraw i łamanie się opłatkiem.
Potrawy przygotują łukowscy seniorzy. A o muzyczną oprawę zadbają członkowie Łukowskiej Orkiestry Dętej, a także artyści z Łukowskiego Ośrodka Kultury i łukowscy seniorzy. Życzenia złoży burmistrz Piotr Płudowski. Taką miejską wigilię w Łukowie zapoczątkował społecznik Andrzeja Zdrojewskiego. Początek o godz. 16.
Wigilijne spotkania dla swoich mieszkańców organizują też m.in. włodarze gmin Szczebrzeszyn i Werbkowice.