Już szkoli się ponad 80 osób. Na następną turę zgłosiło się kolejnych 60. Jednak miejsc jest zdecydowanie więcej. Z organizowanych w Zamościu zajęć z języka polskiego, także historii i informatyki może skorzystać ponad 200 uchodźców z Ukrainy.
Pierwsze zajęcia rozpoczęły się w połowie października. Odbywają się w weekendy przy zamojskiej parafii katedralnej. Są adresowane do obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną i znaleźli schronienie w Zamościu i powiecie zamojskim, ale również tych ościennych.
– To projekt adresowany do osób pełnoletnich, które ukończyły 18 rok życia, ale mamy wśród uczestników także dwie osoby powyżej 70 roku życia – mówi Aleksandra Wojtyna, koordynatorka szkoleń realizowanych w Zamościu.
Kursy są zupełnie bezpłatne. Organizuje je Fundacja Potrafisz Polsko! dzięki pieniądzom z Funduszu Pracy Integracja Cudzoziemców na Rynku Pracy w ramach konkursu Razem możemy więcej.
– W ramach całego szkolenia przewidziano 20 godzin nauki języka polskiego, a także po 10 z historii i informatyki – wyjaśnia Wojtyna.
Ukraińcy uczą się mówić i czytać po polsku, poznają również wybrane zagdnienia historyczne, m.in. dotyczące stosunków polsko-ukraińskich, ale również norm społecznych towarzyszących życiu codziennemu.
Na lekcjach informatycznych uzyskają wsparcie w kontaktach z instytucjami publicznymi czy prywatnymi, dowiadują się np. jak założyć konto bankowe, nabyć nieruchomość, korzystać z transportu publicznego lub uzyskać uprawnień do kierowania pojazdami czy skorzystać pomocy socjalnej i mieszkaniowej.
Aby wziąć udział w takich zajęciach wystarczy po prostu zatelefonować pod nr: 691 984 663 lub wysłać mail na adres: rmw.zamosc2022@gmail.com.
Co ważne, na czas trwania kursu uczestnicy mają zapewnione wyżywienie, ubezpieczenie, a także opiekę nad dziećmi w miejscu szkolenia. A po zakończeniu całego cyklu zajęć każdy otrzyma notebook, jako wsparcie poszkoleniowe, a także certyfikat, który może okazać się pomocny w razie poszukiwania pracy.
Całość ma być realizowana do końca przyszłego roku. W zajęciach ma wziąć minimum 225 osób, ale jeśli zainteresowanie będzie większe, to w planach jest tworzenie kolejnych grup.