1000, 400, a może wystarczy tylko 150 podpisów? Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zgłaszania propozycji uchwał przez mieszkańców
Pomysł na rozszerzenie inicjatywy ustawodawczej wyszedł od członków Stowarzyszenia „Zamość - nasz wspólny dom”. Chcieli oni, by inicjatywa ustawodawcza wychodziła nie tylko od przewodniczącego rady miasta, prezydenta i grupy co najmniej pięciu radnych, ale także od grupy co najmniej tysiąca mieszkańców miasta.
Pomysł spodobał się, ale mieszkańcy chcieliby żeby uchwały mogły składać znacznie mniejsze grupy. Stowarzyszenie „Zamość - nasz wspólny dom” zaproponowało, aby do rozpoczęcia prac wystarczył podpis 400 osób. Jeszcze dalej posunęło się Stowarzyszenie „Drukarnia Wyobraźni” oraz Zamojskie Centrum Wolontariatu, które chcą oddać inicjatywę ustawodawczą w ręce 200 mieszkańców. Zamojskie Forum Inicjatyw Społecznych chce natomiast by wystarczający był głos 150 osób.
– Przecież im więcej osób aktywnych w życiu miasta tym lepiej – przekonuje Dorota Nowosad, członek zarządu Stowarzyszenia „Drukarnia Wyobraźni”. – Gdyby utrzymać inicjatywę ustawodawczą na poziomie tysiąca mieszkańców to byłoby to z jednej strony otwieranie im możliwości współdecydowania o losach miasta, ale zarazem zamykanie możliwości dzielenia się swoimi pomysłami. Zebranie głosów aż tysiąca osób jest bardzo trudne. W 80-tysięcznym Koninie wystarczy podpis 200 osób.
W sierpniu nad projektem debatować będą komisje stałe rady miasta oraz sama rada. Jeśli radni będą „za” to aby projekt mieszkańców trafił pod obrady Rady Miasta, radni będą musieli się tylko pod nim podpisać. Gdyby mieszkańcy mieli problem z przygotowaniem takiego dokumentu, to będą mogli zwrócić o pomoc do prezydenta.
Uchwała zgłoszona z inicjatywy mieszkańców musiałaby być rozpatrzona przez radę nie później niż 3 miesiące od jej złożenia. W szczególnych przypadkach termin ten może być wydłużony do pół roku. Przegłosowana ustawa weszłaby w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego.