Miasto przygotowuje projekt uchwały, która ma być kolejnym atutem Podstrefy Chełm. Dokument ten pozwoli inwestorom korzystać ze zwolnień z podatku od nieruchomości
Utworzona w ubiegłym roku i obejmująca około 6 hektarów Podstrefa Chełm wchodzi w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park w Mielcu. Oznacza to, że przedsiębiorcy decydujący się zainwestować na tym terenie już mogą liczyć na pomoc publiczną w formie zwolnień od podatku dochodowego. Zwolnienie z podatku od nieruchomości ma ich dodatkowo zachęcić do inwestowania w tym miejscu.
– Projekt uchwały zakłada zwolnienia z podatku od nieruchomości nawet na okres czterech lat – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Dla przedsiębiorcy może się to przełożyć na naprawdę duże oszczędności. Oczywiście nie wyklucza to podstawowej korzyści płynącej z inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej, a więc zwolnień z podatku dochodowego.
Przygotowywana przez miejskich urzędników uchwała ma dotyczyć jedynie terenów wchodzących w skład Podstrefy Chełm. Jest adresowana do firm spełniających wymogi stawiane przez strefę, a więc przede wszystkim przedsiębiorców z branży produkcyjnej. Zwolnienie z podatku od nieruchomości nie będą jednak przyznawane automatycznie. Aby z nich skorzystać, przedsiębiorca będzie musiał spełnić odpowiednie warunki zatrudnienia.
Ubieganie się o zwolnienie z podatku od nieruchomości na 12 miesięcy umożliwi zatrudnienie co najmniej pięciu osób – wyjaśnia Marcin Grel, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Promocji i Współpracy z Zagranicą UM. – Dwa razy dłuższy okres przysługiwać będzie firmie, która zatrudni 10 osób, a 36-miesięczne wakacje warunkuje przyjęcie do pracy co najmniej 15 pracowników. Najdłuższy, wynikający z ogólnopolskich przepisów, 4-letni okres zwolnienia obejmować ma firmy zatrudniające co najmniej 20 pracowników.
Chociaż w Chełmie stawki podatku od nieruchomości wykorzystywanych na cele gospodarcze należą do jednych z najniższych w regionie, przedsiębiorcy i tak mogą liczyć na spore oszczędności.
– Przykładowo firma wykorzystująca halę produkcyjną o powierzchni 1000 mkw. i zatrudniająca co najmniej 20 pracowników, na proponowanych przez miasto zwolnieniach będzie mogła zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – dodaje Grel.
Władze miasta liczą, że wprowadzenie nowej uchwały przełoży się nie tylko na jeszcze większe zainteresowanie chełmską podstrefą, ale też dodatkowo zdopinguje inwestorów do wejścia na jej teren. Sam projekt dokumentu praktycznie jest już gotowy. Pod obrady chełmskich radnych trafi prawdopodobnie już podczas najbliższej sesji majowej.