Hybrydowa sala operacyjna i nowy tomograf komputerowy – w sumie za blisko 7 milionów złotych. Dzięki zaawansowanej technologii szpital „papieski” znalazł się w gronie najnowocześniejszych w kraju
Na sali wykonywane są już zabiegi. Cyfrowy angiograf dostosowany do pracy ze stołem operacyjnym umożliwia współpracę chirurgów naczyniowych, kardiologów interwencyjnych, kardiochirurgów, a nawet neurochirurgów.
Interdyscyplinarny zespół specjalistów dzięki zaawansowanej technologii może wspólnie prowadzić zabiegi na dużych naczyniach krwionośnych i na sercu.
– Sala hybrydowa otwiera zupełnie nowy rozdział w działalności szpitala. Daje nieograniczone możliwości rozwoju mikrochirurgii i wprowadza nasz szpital do wysokospecjalistycznej medycyny i grona najnowocześniejszych szpitali w Polsce – zaznacza Andrzej Mielcarek, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.
– To dopiero początek. Mamy wysokiej klasy specjalistów, którzy szkolili się w najlepszych ośrodkach w kraju i za granicą. Będziemy więc nadal dążyć do tego, aby w szerokim zakresie rozwijać techniki małoinwazyjne. Skorzystają na tym przede wszystkim pacjenci, ponieważ wypis ze szpitala nastąpi w jak najkrótszym czasie.
Oprócz hybrydowej sali operacyjnej szpital będzie korzystał z nowoczesnego tomografu komputerowego. – Będzie to już drugi tego typu aparat w naszym szpitalu. Powinno to spowodować skrócenie kolejki pacjentów na badanie, które stało się bardzo popularne – mówi Ryszard Pankiewicz, rzecznik szpitala. – Nowoczesny tomograf przełoży się też na większe możliwości diagnostyczne i wykrycie mniejszych zmian, a to z kolei daje większe szanse na wyleczenie pacjenta – dodaje.
Hybrydowa sala operacyjna została przygotowana i wyposażona dzięki pieniądzom z Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD w wysokości 1,5 miliona złotych. Urząd Marszałkowski dołożył ponad 1,4 miliona złotych. Inwestycja kosztowała w sumie ponad 3 miliony złotych.
Z kolei zakup tomografu komputerowego został sfinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w wysokości 2,5 miliona złotych oraz Urząd Marszałkowskiego w wysokości ponad 1,2 miliona. Łączny koszt to blisko 4 miliony złotych.