Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 kwietnia 2023 r.
20:45

Zamość. Stadion się sypie, a kibice Hetmana chcą wstrzymania inwestycji

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji jest w fatalnym stanie. Co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości. Problem w tym, że wizja obiektu po przebudowie przedstawiona przez projektantów i zaakceptowana przez miasto nie podoba się piłkarskim kibicom i władzom KS Hetman.
Stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji jest w fatalnym stanie. Co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości. Problem w tym, że wizja obiektu po przebudowie przedstawiona przez projektantów i zaakceptowana przez miasto nie podoba się piłkarskim kibicom i władzom KS Hetman. (fot. Anna Szewc)

Piłkarscy kibice są oburzeni wizją stadionu OSiR po przebudowie. Do ministra sportu apelują o „zamrożenie” finansowania inwestycji. Zastrzeżenie do projektu mają też władze klubu Hetman Zamość. A samorząd? Jest zdeterminowany, by zadanie zrealizować i to jak najszybciej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przebudowa stadionu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu to najkosztowniejsza z inwestycji, których rozpoczęcie na ten rok zaplanowano w mieście. Jak się okazuje, również taka, która wzbudza największe emocje.

Wywołała wyjątkowo gorącą i długą dyskusję podczas kwietniowej sesji, kiedy Rada Miasta Zamość miała wyrazić zgodę na emisję obligacje, bez których kosztowne zadanie nie miałoby szans dojść do skutku. Ostatecznie większość radnych zagłosowała za tym, by zadłużenie miasta zwiększyć dokładając brakujące pieniądze do tych, które w budżecie już zarezerwowano, ale również do blisko 39 mln pozyskanych dotacji (7 z ministerstwa sportu i 32 mln z Polskiego Ładu). To było konieczne, bo po otwarciu złożonych w przetargu ofert okazało się, że najtańsza z nich o 11 mln przekracza zakładany na ok. 47 mln zł budżet, mimo tego, że już wcześniej zakres prac planowanych na stadionie został ograniczony.

Kibice: To architektoniczny potworek

Kiedy finansowanie zostało zapewnione, wydawało się, że sprawa wyszła na prostą, ale wtedy głos zabrali kibice Klubu Sportowego Hetman. Na swoim facebookowym profilu opublikowali kilka postów wyrażając swoje niezadowolenie z planów samorządu. Krytykowali koszt inwestycji, stwierdzając, że będzie to chyba najdroższy stadion w Polsce. Ostro ocenili też sam projekt, m.in. za to, że na trybunach przewidziano zbyt mało miejsc dla widzów. Nie podobał im się również fakt, że np. w pierwszym etapie inwestycji nie znalazły się zakładane wcześniej elementy, jak sztuczne oświetlenie czy podgrzewanie murawy, a także remont części trybun od strony parku miejskiego.

„Czym zawinił Zamość? Perła renesansu, miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, miasto przesiąknięte piękną architekturą i zabytkami, żeby na siłę brnąć w tego architektonicznego potworka, który wygląda jak naprędce pisany na kolanie” – dopytywali kibice publikując w mediach społecznościowych list otwarty (nikt się pod nim z imienia i nazwiska nie podpisał) do ministra sportu i apelując, by Kamil Bortniczuk „zamroził” przyznane miastu dotacje do czasu „przedstawienia koncepcji zaakceptowanej przez lokalną społeczność”.

Klub: Przeprojektujcie stadion

Głos w dyskusji zabrały również władze KS Hetman. W wydanym oświadczeniu znalazło się stwierdzenie, że stadion OSiR w obecnym kształcie „w coraz większym stopniu staje się obiektem zagrażającym zdrowiu i życiu kibiców oraz piłkarzy”, a w związku z tym niebawem może otrzymać negatywną decyzję co do użytkowania.

„Ubolewamy nad tym, że nie mogliśmy uczestniczyć w fazie jego projektowania i przekazać na bieżąco stosownych, ważnych sugestii. Dlatego też w sytuacji kiedy Miasto ma już teoretycznie zabezpieczone finansowanie tej inwestycji, sugerowalibyśmy możliwość szybkiego przeprojektowania obecnej wersji stadionu tak, aby uwzględnił on nasze sugestie i oczekiwania” – czytamy w piśmie zarządu Hetmana.

Miasto: Jesteśmy zdeterminowani

– Znamy te opinie, dotarły do nas, szanujemy je, ale na obecnym etapie i w obecnej sytuacji jesteśmy zdeterminowani do tego, by tę inwestycję zrealizować, bo nie ma najmniejszych wątpliwości, że stan stadionu tego wymaga niezwłocznie – mówi Piotr Orzechowski, wiceprezydent Zamościa.

Podkreśla, że dotacje, jakie na przebudowę stadionu udało się uzyskać są rekordowe w historii miasta i szkoda byłoby z nich rezygnować, a „zamrożenie”, o które wnioskują kibice, jest po prostu nierealne. Dodaje, że pieniądze z obu źródeł zostały przyznane na obiekt lekkoatletyczno-piłkarski, a nie taki, który spełniałby wyłącznie oczekiwania kibiców i władz Hetmana. – Poza tym ci, którzy krytykują projekt chyba nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jakie czynniki na koncepcję wpływały. Ze względu np. na wymogi konserwatorskie wynikające z faktu położenia stadionu w sąsiedztwie Starego Miasta z pewnych koncepcji po prostu trzeba było zrezygnować – tłumaczy Orzechowski.

Nie ukrywa jednocześnie, że koszty jakie należy ponieść są bardzo wysokie, ale też dodaje, że na obowiązujące obecnie ceny samorząd wpływu nie ma. Zapewnia, że wciąż podejmowane są „intensywne” starania o to, by zdobyć na przebudowę stadionu jeszcze o dodatkowe wsparcie.

– Nie zgodzę się również z zarzutami, że inwestycja konsultowana nie była. Bo spotkań w tej sprawie zorganizowano wiele, a w najliczniejszym z 2021 roku uczestniczyli również przedstawiciele kibiców i środowisk sportowych – zapewnia.

Tak czy inaczej kwestia przebudowy wciąż pozostaje otwarta, bo ogłoszony na początku roku przetarg jeszcze nie został rozstrzygnięty, mimo że oferty otwarto w lutym. – Komisja pracuje i analizuje dokumentację – informuje Stanisław Flis, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych. Nic więcej zdradzić nie chce poza tym, że ostatecznej decyzji można się spodziewać w najbliższym czasie.

Jaki ma być stadion?

Projekt pierwszego etapu przebudowy stadionu zamojskiego OSiR zakłada budowę boiska piłkarskiego i urządzeń lekkoatletycznych z wyposażeniem, np. bieżni, skoczni do skoków w dal, rzutni do pchnięcia kulą i do miotów dalekich. Planowany jest też gruntowny remont budynku szatniowo-sanitarnego, a także pawilonu sprawozdawców, przebudowa trybuny głównej i dwóch bocznych (w sumie na ponad 1700 miejsc, również dla niepełnosprawnych), wieży sędziowskiej. Obiekt ma też zyskać nowe toalety, kasy, ogrodzenia. Będzie na nim funkcjonował monitoring, staną telebimy, zainstalowane zostaną stacje zraszania boiska i dozowania nawozów. Na kolejny etap, którego koszt szacowany jest w tym momencie na ok. 20 mln zł, pozostawiono remont trybuny od strony parku, instalację podgrzewania murawy oraz m.in. remont boiska treningowego, nad którym miał być też stawiany tzw. balon.

 

Koncepcję przedstawioną przez projektantów kibice Hetmana nazywają „architektonicznym potworkiem” (fot. Mat. OSiR Zamość)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Lubelski Ratusz poinformował, że wraca ruch kołowy i pieszy na ulicy Bernardyńskiej. Jest jednak ograniczenie.

Karol Kowalewski ma szansę wywalczyć pierwsze trofeum jako trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS gra dzisiaj z Zagłębiem Sosnowiec w półfinale Pekao SA Pucharu Polski

W czwartek, w Sosnowcu rozpoczął się finałowy turniej Peako SA Pucharu Polski koszykarek. Polski Cukier AZS UMCS Lublin dzisiaj o godz. 18 zmierzy się z MB Zagłębiem Sosnowiec.

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar pustostanu w Lublinie. Podczas przeszukania budynku strażacy natrafili na ciało mężczyzny.

Wczoraj odbyła się próba generalną przed premierą opery "don Giovanni"
film

„Don Giovanni” – premiera wyprzedana w 100 proc.

W Operze Lubelskiej szykuje się wydarzenie - bez ryzyka można stwierdzić - krajowego formatu. Chodzi o sobotnią premierę opery „Don Giovanni”. Reżyserem jest Wojciech Adamczyk, znany m.in. z serialu „Ranczo”. Z batutą stanie maestro Vincent Kozlovsky, a za epicką scenografię odpowiada Marek Chowaniec. Na scenie wystąpią znani artyści. W rolę komandora wcieli się Rafał Siwek, światowej sławy bas, w rolę tytułowego Don Giovanniego wcieli się Daniel Mirosław, zaś Donny Anny – Anna Barska. 

Mateusz Stolarski chciałby, żeby Jakub Łabojko dołączył do Motoru

Defensywny pomocnik dołączy do Motoru Lublin? „Jesteśmy na etapie rozmów kontraktowych”

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin wkrótce dokona szóstego transferu w zimowym okienku. Do beniaminka PKO BP Ekstraklasy może dołączyć Jakub Łabojko. Defensywny pomocnik przebywał z drużyną na obozie w Turcji. Obie strony rozmawiają już na temat kontraktu dla zawodnika, które ostatnio grał we Włoszech.

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium